Kontakt

Wanna narożna czy prostokątna?

wanna prostokatna roca

Projektujesz swoją łazienkę? Postanowiłeś cieszyć się z możliwości brania kąpieli w wannie? Teraz pewnie stoisz przed wyborem jej modelu. Na rynku dostępne są wanny prostokątne, narożne, a także asymetryczne. Które z nich są najlepsze do Twojego pomieszczenia? Poznaj wady i zalety każdego rozwiązania.

KSZTAŁT WANNY A SPECYFIKA POMIESZCZENIA

Przede wszystkim, zanim wybierzesz odpowiedni kształt, dokładnie rozplanuj pomieszczenie. Jeśli instalacja wodna jest już gotowa, będziesz miał nieco więcej ograniczeń pod względem technicznym. Trzeba wziąć pod uwagę odpływ wody, a także montaż armatury łazienkowej. Przyda się wymiar pomieszczenia oraz decyzja, w jakim dokładnie miejscu ma stanąć wanna prostokątna lub narożna.

Często zajmuje ona całą ścianę, dlatego trzeba zaplanować odpowiednią ilość miejsca między np. strefą kąpieli a toaletą czy też umywalką. Domownicy powinni swobodnie poruszać się między urządzeniami sanitarnymi, a także mieć miejsce, aby wygodnie wejść i wyjść z wanny. To nie jest jednak jedyna kwestia.

wanna sanplast

Bardzo ważny jest rozmiar całej były. Oczywiście im mniejsze pomieszczenie, tym mniej miejsca możemy na nią przeznaczyć. Uniwersalnym rozwiązaniem jest wanna prostokątna 160 x 70. To dość popularny rozmiar pod względem długości, który pozwala na komfortową kąpiel nawet w wąskim pomieszczeniu. Wanna prostokątna 170 x 70 już jest nieco dłuższa i także ma uniwersalną szerokość, idealną do małych  wnętrz.

Większą wygodę na pewno zapewni Ci szerokość 80 cm. Długość wanny najlepiej dopasować do pomieszczenia, a także wzrostu domowników. Możesz to zrobić nawet w domu!

Wystarczy, że wyznaczysz obszar w łazience, gdzie miałaby stać wanna, a następnie usiądziesz w tym miejscu. Orientacyjnie będziesz wiedział, czy rozmiar jest w porządku. To ułatwi Ci np. zakupy przez Internet.

Zastanów się też, czy zależy Ci na dodatkowych funkcjach wanny takich jak hydromasaż. Ważną kwestią jest również wybór materiału wykonania oraz estetyka.

WANNA PROSTOKĄTNA – UNIWERSALNE ROZWIĄZANIE DO KAŻDEGO WNĘTRZA

W przypadku wanny prostokątnej, np. Sanplast nie musisz zastanawiać się, czy na pewno pasuje ona do Twojego wnętrza. Jeśli zdecydujesz się na odpowiedni rozmiar, masz wiele możliwości aranżacji. Nie ma to znaczenia, czy będzie ona na poddaszu po środku ściany, czy może w narożniku.

Prostokątny kształt dopasujesz do każdej specyfiki pomieszczenia, bez względu na jego układ. Wanna prostokątna pasuje do montażu w rogu łazienki, dowolnym miejscu (jeśli decydujesz się na model wolnostojący), a także przy ścianie z otwartą przestrzenią po bokach.

wanna prostokątna sanplast

Nawet jeśli do dyspozycji masz dużą przestrzeń, możesz zdecydować się na szeroki i długi model. Pozwoli Ci to jeszcze wygodniej brać kąpiel. Z kolei w wąskich wnętrzach wystarczy szerokość 70 cm, o której pisaliśmy wcześniej.

Weź jednak pod uwagę, aby po wyjściu z kąpieli, mieć do dyspozycji około 50-60 centymetrów wolnej przestrzeni. Pozwoli Ci to wygodnie stanąć, okryć się ręcznikiem i mieć pełną swobodę ruchów.

Z wanną prostokątną nie będziesz mieć też problemów pod względem technicznym. Producenci dbają o to, aby mieć wiele możliwości podłączenia odpływu.

ZALETY WANNY PROSTOKĄTNEJ:

  • wiele możliwości aranżacji wnętrz,
  • dużo modeli na rynku do wyboru,
  • atrakcyjna cena,
  • wiele wariantów do wyboru pod względem designu,
  • możliwość obudowy z płytek ceramicznych.

WANNA NAROŻNA – CHARAKTERYSTYCZNY KSZTAŁT I FUNKCJONALNOŚĆ

Wbrew pozorom, wanna narożna prawa lub lewa może być lepszym pomysłem od prostokątnej, kiedy projektujesz małe pomieszczenie. Przylega do dwóch ścian i ma ścięte boki.

Z jej pomocą możesz zagospodarować każdą przestrzeń, jeśli kwestie techniczne na to pozwalają. Przez to bryła jest nieco krótsza, a zaokrąglona powierzchnia od zewnątrz powoduje, że jest więcej wolnej przestrzeni przed wanną.

Pozwala to na swobodne wyjście po kąpieli. Niestety, odbywa się to kosztem wolnego miejsca w środku. Oczywiście na rynku jest wiele modeli, także tych większych, które są bardziej komfortowe.

Często wanna narożna urozmaicona jest hydromasażem albo funkcją jacuzzi. Właśnie dlatego wybiera się ją np. jako uzupełnienie strefy kąpielowej. W dużych łazienkach możesz zatem spotkać zarówno kabinę prysznicową, jak i wannę z funkcją hydromasażu. 

Producenci dbają o to, aby wanna narożna cieszyła oko. To dlatego od zewnątrz może mieć różnorodne zdobienia. Oryginalny wygląd zapewni Ci także wanna narożna asymetryczna. Świetnie wpisuje się we wnętrze nowoczesne. Zwróć jednak uwagę, czy nieregularny kształt idzie w parze z funkcjonalnością w środku.

ZALETY WANNY NAROŻNEJ:

  • ścięte boki pozwalają zaoszczędzić miejsce w łazience,
  • łatwo ją dopasować do małych pomieszczeń,
  • dostępne modele z hydromasażem.

Zobacz też:

Najlepsze wanny narożne - ranking TOP 5
Najlepsze wanny prostokątne 2023 - TOP 5
Jak wybrać baterię wannową?
Montaż wanny wolnostojącej - jak się przygotować?