Kontakt

Montaż wanny wolnostojącej - jak się przygotować?

wanna wolnostojaca V&B 31.10

Prawidłowy montaż wanny wolnostojącej sprawi, że łazienka stanie się zakątkiem komfortu dla całej rodziny. Poznaj kilka praktycznych wskazówek i stwórz wymarzone cztery kąty. 

Wanna wolnostojąca – prosty montaż 

Niekwestionowanym atutem wanny wolnostojącej jest prostota montażu. To zasługa zintegrowanej zabudowy. Ponadto stelaż z nóżkami najczęściej jest wtopiony w konstrukcję i gotowy do użycia bez potrzeby instalowania dodatkowych elementów.  

Nowoczesna wanna zazwyczaj jest wyposażona w nóżki, które musisz wyregulować. W przeciwnym razie odwróć wannę do góry dnem i ułóż na kartonie. Znajdź otwory w szynach i wkręć elementy.  

wanna wolnostojąca

Kolejnym krokiem będzie wypoziomowanie. To bardzo ważny etap z uwagi na bezpieczeństwo użytkownika, gdyż wanna nie powinna poruszać się w czasie kąpieli. Ponadto niewłaściwe wypoziomowanie grozi rozszczelnieniem połączenia z odpływem, co może doprowadzić do zalania łazienki. 

Pamiętaj również, że wanna często ma wyprofilowane dno ze spadkiem w kierunku odpływu. Jeśli będzie przechylona na którąś ze stron, woda zacznie zbierać się w jednym miejscu, zamiast odpływać. Dlatego podczas montażu precyzja ma kluczowe znaczenie. 

Odprowadzanie wody 

W przypadku wanny wolnostojącej stosuje się różne sposoby na podłączenie przyłącza. Wyglądają nieco inaczej niż w przypadku wanien klasycznych. 

Najpopularniejszą metodą jest wybór rur odpływowych do formowania syfonów rurowych. Jednocześnie jest to najprostsze rozwiązanie. Wystarczy wykonać wpięcie w odpływ podłogowy, aby zadbać o funkcjonalność całego układu. Pamiętaj, że prawidłowo osadzona rura wystaje kilka centymetrów nad posadzką. To bardzo ważne, gdyż gotowy syfon tworzy się po nałożeniu wanny.  

Zwróć uwagę, że w syfonie do wanny zbiera się woda, która odcina dopływ gazów z kanalizacji do łazienki. Jeśli po instalacji poczujesz nieprzyjemny zapach, prawdopodobnie montaż był wykonany nieprawidłowo i należy wprowadzić poprawki. 

Kolejnym rozwiązaniem stosowanym w wannach jest stały syfon plastikowy, który nakręca się na gwint u spodu konstrukcji. Upewnij się, czy uszczelka równo się rozłożyła, aby zadbać o szczelność połączenia.  

Następnie podłącz kolanko. Jeśli nie ma go w zestawie, odwiedź sklep budowlany i wybierz odpowiednie rozwiązanie. Podczas instalacji ustaw wannę na podwyższeniu, aby mieć łatwy dostęp do dołu przyłączy. Po montażu stopniowo wyjmij podpory i osadź wannę na miejscu. Alternatywnym sposobem jest wybór elastycznej rury, którą wepniesz zamiast kolanka. 

Pamiętaj, że w przypadku modeli wolnostojących zazwyczaj nie stosuje się uchwytów, które znajdują zastosowanie w przypadku elementów do zabudowy. Jeśli jednak zależy Ci na tym rozwiązaniu, przeczytaj instrukcję i sprawdź, czy ich instalacja jest możliwy. 

Co zrobić po podłączeniu wanny? 

Przede wszystkim sprawdź, czy konstrukcja jest wykonana prawidłowo i czy nie ma przecieków. Wypełnij wannę wodą i spuść ją po 12 godzinach. Jeżeli na spodzie nie zauważysz kropel i wszystkie elementy są szczelne, przystąp do silikonowania. 

Dobrą praktyką jest dodatkowe zabezpieczenie w formie listew uszczelniających. Dzięki temu nie musisz się martwić o wnikanie wody za wannę. Ponadto możesz zastosować silikonowanie do podłogi od spodniej strony. Wówczas uzyskasz pewność, że wanna nie będzie się przesuwała. To bardzo ważne, gdy korzystają z niej dzieci.  

Po instalacji wanny zwróć uwagę na wskazówki związane z jej czyszczeniem. Wybór odpowiednich środków sprawi, że zachowasz jej naturalny wygląd przez długie lata. Dziś wanny stojące najczęściej produkuje się z akrylu. To trwały, a zarazem łatwy w czyszczeniu materiał, który świetnie sprawdza się w łazience. Do rzadziej stosowanych tworzyw należy stal i żeliwo. 

W przypadku wanny wolnostojącej montaż nie sprawia dużych problemów. Jednak zarówno przy instalacji, jak i silikonowaniu, należy zwracać uwagę na każdy detal. W przeciwnym razie łatwo o błąd. Dlatego zarezerwuj nieco czasu, a przed rozpoczęciem uszczelnienia, upewnij się, że konstrukcja funkcjonuje prawidłowo. 

Wanna wolnostojąca – o czym jeszcze warto pamiętać? 

Pamiętaj, że montaż wanny wolnostojącej należy zaplanować już podczas projektowania łazienki. Kluczowym aspektem jest poprowadzenie instalacji wodnej i kanalizacyjnej, aby wanna mogła być usytuowana np. na środku łazienki.  

Dziś na rynku znajdziesz modele o różnych kształtach i wymiarach, więc na pewno wybierzesz rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb. Pamiętaj jednak, że wanny wolnostojące lepiej sprawdzają się w nieco większych łazienkach. Jeśli metraż jest mały, dobrym rozwiązaniem będzie wanna przyścienna. Przed zakupem dokładnie zmierz przestrzeń i upewnij się, czy dany model znajdzie zastosowanie w pomieszczeniu. 

Zwróć uwagę, że wanna ma kluczowy wpływ na estetykę czterech kątów. Dlatego warto ją dopasować do mebli łazienkowych, płytek, podłogi i pozostałych elementów. Na szczęście wybór jest bardzo zróżnicowany i nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaaranżować łazienkę np. w stylu nowoczesnym, klasycznym czy skandynawskim.

Zobacz też:

Najlepsze wanny prostokątne 2023 - TOP 5
RAVAK: Wanna Rosa II – oryginalny kształt i uniwersalność
Najlepsze wanny narożne - ranking TOP 5
Wanna z hydromasażem – czy warto kupić?