Kontakt

Wanna z hydromasażem – czy warto kupić?

wanny z hydromasażem 25.07

Dawniej - luksus, dziś - po prostu dodatkowa funkcja podczas kąpieli. Mowa tu o urządzeniu, jakim jest wanna z hydromasażem. Czy warto ją kupić? Na co warto zwrócić uwagę, aby pozwolić sobie na maksymalne rozluźnienie mięśni i przyjemną kąpiel w domowych warunkach?

JAK DZIAŁA WANNA Z HYDROMASAŻEM?

Sposób działania zależy od rodzaju masażu na jaki się zdecydujesz. Najpopularniejszy jest wodny. W urządzeniach montuje się specjalną pompę, która odpowiada za wytwarzanie wody pod odpowiednim ciśnieniem. Ta przedostaje się do wnętrza wanny przez specjalne dysze, umieszczone zarówno na przodzie, jak i tyle. Im więcej dysz, tym lepiej.

Drugi rodzaj to masaż powietrzny. Jak sama nazwa wskazuje powietrze przedostaje się do wanny za pomocą dmuchawy. Niektóre modele zapewniają dodatkową funkcję podgrzewania.

Obydwa rodzaje masażu mają prozdrowotne właściwości. Pierwszy z nich, wodny, skutecznie rozluźnia mięśnie i poprawia ukrwienie. Drugi dodatkowo wspomaga kondycję skóry i leczenie żylaków. To tylko niektóre z pozytywnych aspektów, jakie niesie wanna z hydromasażem. Wady i zalety, a także prozdrowotne właściwości, wymieniliśmy poniżej.

Jeśli zastanawiasz się jak działa wanna z hydromasażem i czy możesz w niej używać tradycyjnych kosmetyków, nie jest to takie oczywiste. Warto sprawdzić zalecenia producenta. Nie każdy pozwala na stosowanie soli, mydeł, żeli i szamponów do kąpieli. Ich nadmierna ilość mogłaby spowodować zapychanie się dyszy, a zbyt dużo piany ograniczyłoby swobodę. W dodatku niektórzy producenci zalecają krótką kąpiel przed i po hydromasażu, aby zmyć brud i pozostałości używanych kosmetyków. Można oczywiście zrobić to w tej samej wannie.

WANNA Z HYDROMASAŻEM – DLA KOGO SIĘ SPRAWDZI?

Nie da się ukryć, że wanna z hydromasażem to skuteczny relaks w domowych warunkach. Jeśli jesteś miłośnikiem gorących kąpieli, jacuzzi czy SPA to na pewno jest to funkcja dla Ciebie. Polecana jest wszystkim osobom, które zmagają się z problemami napiętych mięśni. Poprawia samopoczucie, skutecznie je rozluźniając. To świetna wiadomość dla osób, które zmagają się z bolącymi plecami czy napięciem mięśni karku, np. przez pracę siedzącą. W dodatku, jeśli zastanawiasz się co jest lepsze, wanna z hydromasażem czy bez, odpowiedz sobie na pytanie, czy żyjesz w ciągłym pędzie i stresie. Wtedy może być to skuteczny pomysł na relaks. Sam odpoczynek i domowe SPA to jeszcze nie wszystko.

Hydromasaż pozytywnie wpływa na cellulit, zmniejsza bóle stawowe oraz wspomaga układ krwionośny. Poprawia też działanie układu oddechowego oraz wyrównuje ciśnienie krwi. Na hydromasaż decydują się często osoby, które żyją aktywnie jako relaks po wymagającym treningu. Jeśli masz problemy ze snem, wanna z hydromasażem może wpłynąć dobroczynnie na Twój odpoczynek nocą.

Zastanawiasz się, czy wanna z hydromasażem jest bezpieczna? O ile korzysta się z niej w prawidłowy sposób to tak. Pobyt w gorącej wodzie powinien być ograniczony do kilkunastu minut, maksymalnie 20. Osoby z chorobami serca czy cukrzycą powinny skonsultować się wcześniej z lekarzem. Regularne korzystanie z tej funkcji zalecane jest w każdym wieku.

WANNA Z HYDROMASAŻEM – WADY I ZALETY

Wśród korzyści korzystania z wanny z hydromasażem są wszystkie aspekty zdrowotne, o których wspominaliśmy wcześniej. Jak wiemy, rozluźnione mięśnie i relaks znacznie wpływają na samopoczucie oraz większą ilość energii. Jeśli jednak zastanawiasz się, jaka wanna z hydromasażem jest najlepsza, możesz ją dopasować pod względem funkcji, kształtu, rozmiaru, rodzaju powierzchni oraz wyposażenia (typu pompy, liczby dysz itd.).

Zaletą jest to, że producenci dbają o dopasowanie konstrukcji nawet do małych pomieszczeń. To mit, że wanna z hydromasażem jest dedykowana tylko dużym pomieszczeniom. Standardowy model powinien mieć jedną pompę oraz kilka dysz, wystarczy 3-4. Niektóre z urządzeń mają też system chromoterapii, który ma jeszcze większe właściwości prozdrowotne, a także czujnik poziomu wody czy programator. Nowoczesne i rozbudowane wanny z hydromasażem to wyższy koszt, ale też więcej udogodnień dla domowników.

Minusem na pewno jest cena. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje wanna z hydromasażem to najpewniej będzie ona droższa od tradycyjnej. Ceny wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wpływa na to kształt, a także jej wyposażenie (pompy, dysze, sposób dezynfekcji, metody filtracji wody, możliwość zaprogramowania działania itd.). Wśród wad należy wymienić potrzebę regularnego dbania i czyszczenia wanny. Środki czyszczące powinny być delikatne, aby nie zarysować powierzchni i nie zapchać dysz.

Bardzo ważna jest też dezynfekcja wanny z hydromasażem, aby usunąć bakterie powodujące choroby skóry czy inne zanieczyszczenia. W niektórych modelach jest ona automatyczna, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk. W tańszych wannach trzeba zrobić to ręcznie, czyli napełnić komorę wodą, dodać środek czyszczący, włączyć system na kilkanaście minut, a następnie opróżnić. Warto napełnić ją jeszcze raz, aby przepłukać wnętrze.

 

Zobacz też:

Montaż wanny wolnostojącej - jak się przygotować?
Najlepsze wanny prostokątne 2023 - TOP 5
RAVAK: Wanna Rosa II – oryginalny kształt i uniwersalność
Najlepsze wanny narożne - ranking TOP 5