Kontakt
30/09/2023

Baterie jednouchwytowe – oszczędność i wygoda

Tradycyjne baterie, które spotkamy jeszcze w domach seniorów, z dwoma pokrętłami do ciepłej i zimnej wody, wyparte zostały przez baterie z jednym uchwytem. Ich zalety to łatwość regulowania strumienia wody oraz szybkość ustawienia właściwej temperatury, nawet przy pomocy tylko jednej ręki. A przede wszystkim oszczędność – baterie te pozwalają na znaczne zmniejszenie zużycia wody w stosunku do baterii dwuuchwytowych.

Bateria jednouchwytowa – to armatura, która zapewnia sprawne ustawienie temperatury i objętości strumienia, bez konieczności regulacji dwóch pokręteł. Takie baterie zapewniają oszczędne zużycie wody.

Bateria jednouchwytowa - umożliwia sprawne ustawienie objętości strumienia i temperatury, bez potrzeby regulacji dwóch pokręteł

Ważnym elementem łazienki dla seniora są też baterie. Najlepsze będą jednouchwytowe z termostatem, gdyż osoby w podeszłym wieku mogą mieć już po prostu problem z odkręceniem kurków. Dobrze, jeśli wylewka nie będzie zbyt krótka. Korzystanie z nich jest wtedy łatwiejsze.

W łazience dla osób starszych wygodę i bezpieczeństwo podczas zabiegów pielęgnacyjnych zapewnią baterie jednouchwytowe, szczególnie z wydłużonymi uchwytami, którymi temperaturę wody i siłę strumienia ustawia się na przykład za pomocą łokcia czy nadgarstka. Innym wyborem jest montaż baterii termostatycznych. Termostat umożliwia utrzymanie stałej, ustawionej precyzyjnie przez użytkownika temperatury wody, chroniąc go przede wszystkim przed poparzeniem. Takie modele sprawdzają się doskonale zwłaszcza pod natryskiem, gdyż zabezpieczają osobę biorącą prysznic przed kontaktem ze zbyt zimnym lub zbyt gorącym strumieniem wody.

Przy umywalce warto rozważyć zamontowanie elektronicznej baterii bezdotykowej, która uruchamia się wtedy, kiedy podłożymy pod wylewkę dłonie.

Niskie brodziki

Niskie brodziki – dzięki niewielkim rozmiarom – sprawdzają się w łazienkach osób starszych lub osób niepełnosprawnych, ponieważ przez taki niski próg (ok 2-3 cm) można przejechać nawet wózkiem inwalidzkim.

Domownicy dzięki takiemu udogodnieniu mogą być bardziej niezależno, samodzielni, a komfort użytkowania zdecydowanie się zwiększa. Codzienna higiena jest dużo przystępna, ale przede wszystkim bezpieczniejsza. Niskie brodziki minimalizują ryzyko pojawienia się niepotrzebnych kontuzji, które zdarzają się w przypadku wyższych progów.

Ponadto, do kabiny z takim brodzikiem łatwiej zamontować dodatkowe rozwiązania, np. w postaci siedzisk prysznicowych oraz są łatwe w utrzymaniu czystości, co w przypadku osób starszych ma duże znaczenie.

Akcesoria

Poręcze, uchwyty i siedziska dla osób starszych oraz niepełnosprawnych często są niezbędne w codziennym użytkowaniu łazienki, pomagając w wykonaniu czynności zarówno sanitarnych, jak i higienicznych. Dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest samodzielne korzystanie z pomieszczenia z gwarancją bezpieczeństwa. Osoby starsze lub mniej sprawne ruchowo mogą swobodnie używać sanitariów. Jeśli chodzi o poręcze, to do wyboru masz: proste, kątowe, łukowe stałe czy uchylne.

Siedziska prysznicowe znacznie zwiększają komfort i bezpieczeństwo w łazienkę. Dzięki tym rozwiązaniom osoby starsze czy osoby z niepełnosprawnością mogą samodzielnie wziąć prysznic czy bez trudu wykonać czynności pielęgnacyjne. Odpowiednio dobrany model siedziska okaże się nieoceniony również w przypadku rozmaitych urazów, jednocześnie podnosząc walory estetyczne strefy prysznicowej.

Oczywiście taki produkt bez trudu mogą używać wszyscy, np. jeśli chcemy jedynie umyć stopy lub chcemy uczestniczyć w kąpieli dziecka. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na udźwig siedziska, wymiary, sposób montażu i łatwość składania i rozkładania.

Ceramika (toalety) + deski

Ceramika przystosowana do osób starszych lub niepełnosprawnych (np. umywalki czy miski WC) pozwala na łatwiejsze i – co szczególnie istotne – bezpieczniejsze korzystanie z łazienki. Funkcjonalne elementy umożliwiają komfortowe użytkowanie przestrzeni na długie lata.

Odpowiednie umywalki czy miski WC są dostosowane zarówno do łazienek prywatnych, jak i publicznych, a ich estetyka wykonania daje wiele możliwości aranżacyjnych.

Te elementy ceramiki mają inne wymiary, rodzaj wyprofilowania i są bardziej wytrzymałe na obciążenie oraz uderzenia w zestawieniu z klasycznymi modelami.

Miski WC dla niepełnosprawnych najczęściej mają długość 70 cm od tylnej ściany, dzięki czemu możliwe jest umieszczenie wózka wzdłuż toalety. Miska powinna znajdować się na takiej samej wysokości co siedzisko wózka, co w praktyce zazwyczaj oznacza 45-50 cm od podłogi, czyli nieco wyżej niż ma to miejsce w przypadku standardowej miski.

Natomiast deska do miski WC powinna być wytrzymała i stabilna, w ten sposób, żeby nie przemieszczała się podczas przesiadania się z wózka na toaletę. Często deski dla niepełnosprawnych mają w przedniej części przerwę – takie rozwiązanie ułatwia wykonywanie czynności higienicznych. Najlepiej, jeżeli przycisk do spłukiwania wody oraz uchwyt na papier toaletowy znajduje się z boku muszli, na wysokości nie większej niż 120 cm od poziomu podłogi.