Kontakt

Jaki blat do łazienki pod umywalkę wybrać?

Na jakiej wysokosci umywalka 23.11

Urządzasz lub remontujesz łazienkę? Przemyśl z wyprzedzeniem, jakie materiały wykończeniowe zastosować. Częstym dylematem jest wybór blatu pod umywalkę. Jaki blat do łazienki sprawdzi się najlepiej?

Jaki blat pod umywalkę do łazienki? Rodzaje blatów do wyboru

Oferta blatów łazienkowych jest dość szeroka i zróżnicowana nie tylko pod względem formatów i kolorów, ale też z uwagi na zastosowany materiał. Oto kilka najpopularniejszych rozwiązań.

Rodzaje blatów łazienkowych:

  • Blat z płytek łazienkowych – częstym rozwiązaniem w łazienkach, które są wyłożone flizami i gresem jest wykonywanie różnego typu wnęk, półek, a nawet blatów z płyt gipsowo-kartonowych i wykańczanie ich płytkami. W ten sposób można wykonać blat pod umywalkę, ale jest to rzecz pracochłonna i wcale niezbyt tania.

  • Blat kamienny lub z konglomeratu – sprawdzi się nie tylko w kuchni, ale i w łazience. Jego zaletą jest możliwość docięcia na ustalony wymiar, a także spora odporność na wodę i inne zabrudzenia. Mankamentem jest natomiast spora cena – szczególnie w przypadku blatów marmurowych.

  • Blat drewniany – coraz popularniejsze rozwiązanie łazienkowe. Drewniany blat jest estetyczny, można przyciąć go na wymiar, pomalować, pokryć olejem lub lakierem albo pozostawić w naturalnej wersji.

    Niestety nie każdy gatunek drewna będzie odpowiedni. Jeśli nie chcesz wykonywać regularnych konserwacji blatu, postaw na blat bambusowy lub z drewna egzotycznego (odpornego na wodę). Gdy regularne pokrywanie blatu olejem lub innym impregnatem Ci nie przeszkadza, możesz zdecydować się na lokalne drewno.

umywalka nablatowa villeroy&boch

  • Blat foliowany lub lakierowany – wykonany najczęściej z płyty meblowej i pokryty wodoodporną warstwą lakieru lub folii. Taki blat należy zamówić w gotowym rozmiarze, by uniknąć jego docinania (krawędzie będą wówczas fabrycznie wykończone). Jest to rozwiązanie przystępne cenowo.

Wiele osób ma wątpliwości, co do tego, jaki blat do łazienki wybrać. Możliwości jest jednak całkiem sporo i dzięki temu można dopasować optymalne rozwiązanie do konkretnej aranżacji.

Jaki blat do łazienki pod umywalkę? Wybór ze względu na typ umywalki

umywalki nablatowe

W zależności od tego, na jaki rodzaj umywalki się zdecydujesz, możesz dobrać blat, którego montaż z wybraną umywalką będzie najłatwiejszy. Najczęstszym wyborem są umywalki podblatowe i nablatowe oraz meblowe – te ostatnie nie wymagają mocowania na blacie ani pod blatem, bo są wyposażone w bardzo szeroki rant, który pełni funkcję blatu.

projektowanie łazienki

Jaki blat pod umywalkę nablatową?

Umywalki nablatowe (np. marki Villeroy&Boch) to modele stawiane na blacie. Często mają formę misy owalnej, okrągłej lub prostokątnej. Jeśli planujesz właśnie ten typ sanitariatu, sprawdź z czego blat pod umywalkę nablatową będzie najlepszy. Dobrym wyborem okazuje się niemal każdy rodzaj blatu: drewniany, foliowany, lakierowany, a także z fliz.

Jaki blat do umywalki podblatowej?

Umywalki podblatowe to sanitariaty mocowane poniżej blatu. Blat musi posiadać wycięcie o kształcie i szerokości umywalki. Krawędzie otworu, w którym znajduje się umywalka są odsłonięte, dlatego tak ważne jest, by był to blat z materiału odpornego na wilgoć? Z czego blat pod umywalkę podblatową?

Najlepszym wyborem może okazać się drewno z fabrycznie wyciętym i zaimpregnowanym otworem. Dobrą opcją jest również blat kamienny lub z konglomeratu, który również musiałby być przygotowany w konkretnym rozmiarze i z otworem dopasowanym do konkretnego modelu umywalki.

Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem blatu pod umywalkę?

Wiele osób zastanawia się nad tym, z czego zrobić blat pod umywalkę, ale nie mniej istotny jest prawidłowy montaż blatu, jak i jego regularna konserwacja.

Jak zamocować blat pod umywalkę?

Sposób montażu blatu w łazience jest uzależniony od tego, czy blat jest zwieńczeniem szafek, czy też nie. Jeśli pod umywalką nie ma szafek, blat należy przykręcić do ściany na wspornikach lub za pomocą specjalnych elementów montażowych, które są dołączone przez producenta. Szczególnie estetycznie wyglądają blaty z niewidocznym mocowaniem (śruby są ukryte w zagłębieniach od spodu blatu).

Na jakiej wysokości blat pod umywalkę?

Wysokość montażu blatu pod umywalkę warto uzależnić od wzrostu domowników. Ponieważ jednak w wielu domach mieszkają osoby o mocno zróżnicowanym wzroście, można przyjąć średnie wartości. Nie bez znaczenia jest również to, na jakiej wysokości znajduje się przyłącze pod umywalkę. Zazwyczaj umywalki są mocowane na wysokości około 85-90 centymetrów od gotowej posadzki.

Jaki blat do łazienki pod umywalkę nie wymaga kłopotliwej konserwacji?

W zależności od tego, na jaki rodzaj blatu się zdecydujesz, będzie on wymagał mniej lub więcej zachodu w trakcie użytkowania. Najmniej kłopotliwe w konserwacji są blaty wyłożone flizami lub gresem o dużych formatach płytek. Taki blat można czyścić tymi samymi detergentami, co resztę łazienki. Fugi mogą z czasem się zabrudzić, ale nie brakuje specyfików do ich odświeżania.

Blaty drewniane są piękne, ale niektóre wymagają regularnej impregnacji oraz uwagi – jeśli rozleje się na nie woda, warto wytrzeć ją niezwłocznie. Niezbyt kłopotliwe są blaty kamienne i z konglomeratu. Z kolei blaty laminowane, foliowane lub lakierowane trzeba jedynie wycierać do sucha i czyścić delikatnym specyfikiem, by zachowały ładny wygląd.

Zobacz też:

Umywalki nablatowe – czy są praktyczne?
Na jakiej wysokości umywalka? Sprawdź, jak zamontować umywalkę nablatową czy wiszącą
Umywalki nablatowe Vitalle - elegancja i funkcjonalność
Umywalki nablatowe – ranking TOP 10 najlepszych modeli
Jaki korek do umywalki wybrać? Praktyczne porady