Kontakt

Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody to nie moda. Oszczędzanie wody to odpowiedź na pesymistyczne prognozy Banku Światowego, według których nawet połowę ludzkości może dotknąć problem z dostępem do wody pitnej. Obecnie dotyczy on wielu miejsc na świecie, takich jak Meksyk czy Los Angeles.

Wydawać by się mogło, że wody mamy pod dostatkiem. W końcu woda zajmuje aż 71% powierzchni Ziemi. Nic bardziej mylnego. Jedynie 2,5% zasobów wodnych to wody słodkie, a większość z nich stanowią lodowce i śniegi. Wody pitne to tylko 1% światowych zasobów wody. To działa na wyobraźnię. Dlatego powinniśmy ją szanować i umiejętnie gospodarować, myśląc o przyszłych pokoleniach. Wbrew temu, co może nam się wydawać – sporo od nas zależy!

Średnio w polskim gospodarstwie domowym 36% wody używa się do mycia, 15% do prania, 10% do mycia naczyń, do sprzątania 6%, z kolei do picia i gotowania jedynie 3%. Aż 30% wody używamy do spłukiwania toalety! Dzięki odpowiednim nawykom możemy zmienić te proporcje. Zobacz jak!

„Czysta woda i warunki sanitarne” to jeden z 17 celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (ang. Sustainable Development Goals – SDG), a także jeden z naszych 4 celów, wokół których zdecydowaliśmy oprzeć praktyczne działania.

Więcej na temat Zrównoważonego Rozwoju w Sanpol – tutaj.