Gdzie umieścić hydrofor?
O lokalizacji hydroforu nigdy nie powinien decydować przypadek. Podpowiadamy, gdzie najlepiej zainstalować to urządzenie. Poznaj szczegóły i ciesz się wygodą we własnych czterech kątach.
Hydrofor – montaż w domu
Szeroki wybór hydroforów sprawia, że z łatwością znajdziesz model o niewielkich rozmiarach, który zainstalujesz w domu. Niektóre zestawy można zmieścić nawet w szafce pod zlewozmywakiem. Kolejnym atutem nowoczesnych konstrukcji jest stosunkowo cicha praca.
Nieco więcej problemów sprawi montaż hydroforu o tradycyjnej konstrukcji i dużej pojemności. Wówczas należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii technicznych.
- Pomieszczenie musi mieć odpowiednią powierzchnię – nie mniejszą niż 2,0 x 2,5 metra. Natomiast minimalna wysokość to 2,2 m.
- Stojące urządzenie należy ustawić minimum 60 cm od ściany i zapewnić łatwy dostęp do otworu kontrolnego.
- Pompa bądź jej fundament powinny być odsunięte od ściany minimum 50 cm.
- Przestrzeń należy wyposażyć w instalację elektryczną (wraz z oświetleniem). Jej elementy powinny być wodoszczelne.
- Instalacja grzewcza powinna zapewniać temperaturę co najmniej 5°C.
- Wentylacja musi zapewnić 1,5x wymianę powietrza na godzinę. Odpowiedni układ pozwoli na optymalne chłodzenie silnika pompy. Najczęściej taki wentylator znajduje się z tyłu silnika. Pobiera powietrze z pomieszczenia, więc jego temperatura nie powinna przekraczać 40°C.
- Instalację kanalizacyjną należy zakończyć wpustami, które pozwalają na odprowadzenie wody w razie usterki. Kluczowym aspektem jest ich przepustowość, a ta nie powinna być niższa niż maksymalna wydajność pompy.
- Posadzkę należy ułożyć ze spadkiem 1% w kierunku wpustów, co sprawi, że woda będzie swobodnie spływała.
- Odpowiednia szerokość drzwi umożliwi łatwe wniesienie zestawu do pomieszczenia.
Pamiętaj, że montaż zbiornika hydrofobowego we własnych czterech kątach powinien być poprzedzony dokładną analizą wszystkich kryteriów i przygotowaniem pomieszczenia. Dzięki temu urządzenie będzie pracowało wydajnie.
Montaż hydroforu na podwórzu
Dziś wielu inwestorów wybiera montaż hydroforu na działce. Wówczas nie muszą obawiać się o hałas. Dobrą przestrzenią będzie np. zbiornik o ścianach i dnie z betonu zbrojonego siatką. Zewnątrz powinno znaleźć się zabezpieczenie folią przeciwwilgociową.
Natomiast od wewnątrz znakomicie sprawdzi się ocieplenie warstwą styropianu o grubości 5 cm. Na górze należy zastosować płytę żelbetową z uwzględnieniem otworu na właz. Strop włazu powinien być odpowiednio zabezpieczony. Dobrze sprawdzi się np. warstwa papy, która ochroni konstrukcję przed wodą deszczową. Pamiętaj również, aby przykryć otwór pokrywą wodoszczelną. Na ścianie zamontuj drabinę.
Do hydroforni należy doprowadzić instalację elektryczną wraz z oświetleniem. Natomiast właściwą temperaturę (5°C) zapewni grzałka wyposażona w czujnik temperatury. Ta powinna znajdować się pod hydroforem. Dzięki temu nie musisz obawiać się o zamarznięcie wody i możesz liczyć na optymalną pracę nawet w chłodne dni. O czym jeszcze należy pamiętać, decydując się na montaż hydroforu – schemat obejmuje również wpust kanalizacyjny, który pozwoli na odprowadzenie wody w przypadku awarii.
Pamiętaj, że z uwagi na zagłębienie komory zdarzają się problemy z podłączeniem urządzenia do kanalizacji. Dzieje się tak, gdy instalacja przebiega powyżej dna.
Zbiornik należy przysypać warstwą ziemi, pozostawiając jedynie pokrywę włazu. Pamiętaj, że zestaw hydrofobowy nie zapewnia zabezpieczenia przed zalaniem, a przedostanie się deszczówki może skutkować porażeniem prądem. Ponadto pod ziemią trudniej zatroszczyć się o odpowiednią wentylację, która pozwoli na chłodzenie silnika pompy hydroforowej.
Możesz również przeprowadzić montaż hydroforu (np. marki Grundfos) w studni. Prace obejmują montaż rury ssawnej, zaworu zwrotnego, filtra zabezpieczającego wirniki, zabezpieczenie przed pracą na sucho, podłączenie hydroforu, instalację rury zasilającej sieć wodociągowej oraz rury ssawnej do hydroforu. Cały ten proces nie jest skomplikowany, jednak należy zwrócić uwagę na każdy detal, gdyż błędy mogą przyczynić się do wielu usterek, Dlatego inwestorzy to zadanie często powierzają doświadczonym specjalistom.
Gdzie umieścić hydrofor w domku letniskowym?
Masz domek letniskowy i zastawiasz się, gdzie umieścić hydrofor? W przypadku tak niewielkich przestrzeni warto wybierać hydrofory o małej pojemności, które możesz zainstalować np. w szafce pod zlewem. Dziś asortyment tych nowoczesnych urządzeń jest tak szeroki, że z łatwością znajdziesz model, który wpisze się w zakres Twoich oczekiwań. Przed zakupem zwróć uwagę na parametry techniczne i oceń, czy dany model na pewno znajdzie zastosowanie.
Skoro wiesz już, jak działa hydrofor, gdzie umieścić konstrukcje, pora wybrać odpowiedni model. Pamiętaj, aby odwiedzać sprawdzone sklepy i sięgnąć po model renomowanego producenta. Dzięki temu uzyskasz pewność, że urządzenie przez lata sprawdzi się na podwórku lub w czterech kątach. W razie potrzeby porozmawiaj ze sprzedawcą, który pomoże w dokonaniu udanego wyboru.