Jak odkamienić deszczownicę?
Deszczownica to jeden z elementów zestawu prysznicowego, z którego domownicy korzystają częściej lub rzadziej. Mimo wszystko przez dysze przedostaje się woda, co już może generować problem z kamieniem. W tym artykule podpowiemy Ci, jak odkamienić deszczownicę, co do tego użyć oraz jak zapobiegać temu problemowi.
Skąd się bierze kamień na deszczownicy?
Kamień na deszczownicy to problem, z którym zmaga się wielu domowników. Powstaje on w wyniku osadzania się minerałów zawartych w wodzie, głównie wapnia i magnezu. Najczęściej kamień pojawia się w miejscach, w których strumień jest podgrzewany, dlatego nie omija on deszczownicy. Po krystalizacji pojawia się twardy osad na powierzchniach, często trudny do wyczyszczenia z pomocą wody i tradycyjnej ściereczki.
Ilość kamienia zależy od twardości wody, która jest zróżnicowana w Polsce. Wiele zależy od regionu, dlatego w niektórych domach będzie znacznie więcej osadu, a w drugich – mniej. Na intensywność pojawiania się nieestetycznych śladów mają też wpływ wysoka częstotliwość użytkowania deszczownicy oraz brak regularnego czyszczenia.
Jaki wpływ może mieć kamień w deszczownicy na codzienną kąpiel?
Niestety, kamień na deszczownicach jest dość widoczny. Nie da się ukryć, że te elementy odpowiadają za estetyczny wygląd wykończenia łazienki. Tworzą wraz z baterią prysznicową, brodzikiem i kabiną spójną wizualną całość. Białe osady zaburzają piękno każdej aranżacji. Pojawiają się zarówno na błyszczących powierzchniach (chromowanych), jak i matowych. Najbardziej widoczne mogą być na czarnych deszczownicach.
Dodatkowo kamień może zaburzać prawidłowe działanie deszczownicy. Choć woda przedostanie się przez dysze to strumień może nie wypływać tak jak zawsze. W praktyce to oznacza, że pojedyncze linie wody mogą przedostawać się na lewą lub prawą stronę i nieestetycznie tryskać na boki, co zaburza komfort kąpieli. Utrudnia też późniejsze czyszczenie.
A czy jest możliwe zupełne zatkanie przepływu strumienia? Raczej nie, ponieważ woda opływa do deszczownicy z pomocą rurki o niewielkiej średnicy. Jest ona jednak na tyle duża, że kamień nie będzie mocno zaburzać doprowadzeniu wody do dysz. Nieco inaczej jest już z samą głowicą. Dysze mają zazwyczaj kilka milimetrów, a ich zapchanie jest już ryzykowne. Właśnie dlatego możesz zauważyć nie tylko nieregularny strumień wody, ale też całkowite przytkanie niektórych kanalików.
Odkamienianie deszczownicy – jak to zrobić?
Do odkamieniania deszczownicy przyda Ci się domowy środek, który przygotujesz z prostych produktów. Każdy z nich trzeba zostawić na powierzchni z kamieniem, najlepiej przez godzinę lub dwie.
Właśnie dlatego warto zdemontować deszczownicę przed odkamienianiem. Podczas aplikacji upewnij się, że roztwór wchodzi w dysze. Kolejnym krokiem jest namoczenie gąbki ciepłą wodą, delikatne pocieranie nałożonego roztworu, spłukanie go i wyczyszczenie do sucha.
Jak odkamienić deszczownicę? Wypróbuj poniższe przepisy na domowe środki czystości:
- Przygotuj pastę z sody oczyszczonej i wody utlenionej. Powinna mieć gęstą konsystencję.
- W szklance wody rozpuść około 20 g kwasku cytrynowego.
- Wykonaj pastę do czyszczenia z sody oczyszczonej i tradycyjnej wody.
- Zrób uniwersalny płyn do czyszczenia łazienki. Połącz 300 ml wody, 50 ml octu i kilka kropel płynu do mycia naczyń.
Oczywiście znajdziesz też w sklepach detergenty, które przeznaczone są do usuwania kamienia z deszczownicy, baterii czy słuchawki. Zawsze jednak zapoznaj się z dokładną instrukcją użytkowania, przeznaczeniem i środkami ostrożności, a najlepiej sięgaj po nie w ostateczności.
Jeśli kamień jest dość widoczny i zalega już dłuższy czas, wypróbuj inną metodę. Wymieszaj ciepłą wodę z octem w proporcjach 1:1. Zamocz całą deszczownicę w tym roztworze i zostaw na kilka godzin. Potem umyj powierzchnię ciepłą wodą i wytrzyj do sucha. Ocet powinien rozpuścić brud.
Możesz też wypróbować tę samą metodę, ale z użyciem soku z cytryny. Dodatkowo odświeża on powierzchnię i nabłyszcza ją, co może wpłynąć na wygląd chromowanej deszczownicy.
Wiesz już, jak odkamienić deszczownicę. Oto lista błędów, których nie warto popełniać w trakcie prac pielęgnacyjnych, bo mogą mieć wpływ na wygląd oraz funkcjonalność armatury:
- Nie szoruj powierzchni ostrymi gąbkami albo druciakami, bo mogą spowodować rysy.
- Zamiast korzystać z silnych detergentów, zacznij od zastosowania domowych sposobów. Po chemię sięgaj dopiero wtedy, kiedy inne metody się nie sprawdzają.
- Do przepychania dyszy nie używaj ostrych przedmiotów. Mogą one uszkodzić gumowe zakończenia. W dodatku wystarczy jeden ruch, aby porysować delikatną powierzchnię.
Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia w deszczownicy?
Zamiast zastanawiać się, jak odkamienić deszczownicę to jeszcze przed zakupem podejmij dobrą decyzję co do wyboru odpowiedniego produktu. Stawiaj na armaturę od sprawdzonej marki, takiej jak Grohe. Zyskujesz materiały najwyższej jakości, które mają specjalne powłoki ochronne odpychające brud i wodę.
Warto wspomnieć, że kamień w deszczownicy może osadzać się nie tylko po stronie dysz, ale też od zewnątrz. W jednym i w drugim przypadku trzeba postawić na wysokogatunkowe wykończenie. Ponadto wielu producentów stosuje silikonowe dysze, które ograniczają powstawanie kamienia i ułatwiają czyszczenie.
Regularne czyszczenie deszczownicy jest niezbędne do utrzymania jej w dobrym stanie. Najlepiej robić to raz na tydzień, aby warstwy kamienia nie robiły się coraz grubsze i trudniejsze do usunięcia. Raz na miesiąc wykonaj zabieg odkamieniania, wykorzystując jedną z powyższych metod.
Zobacz też:
Jak zamontować deszczownicę?
Na jakiej wysokości deszczownica?
Deszczownice – ranking najlepszych modeli 2023