Kontakt

Jak oświetlić łazienkę, aby była funkcjonalna i przytulna?

Jakie oświetlenie do lazienki 31.10.2023

Łazienka to pomieszczenie, w którym dostęp do naturalnego światła jest ograniczony albo niemożliwy. Właśnie dlatego strategiczne rozmieszczenie  lamp ma ogromny wpływ na to, w jakich warunkach będziesz wykonywać swoje czynności higieniczne. W tym artykule podpowiemy Ci, jak oświetlić łazienkę i tym samym stworzyć funkcjonalne, przytulne wnętrze.

projektowanie łazienki

Jak zaplanować oświetlenie w łazience?

Łazienka to nie tylko miejsce pielęgnacji ciała i wykonywania czynności higienicznych. To tutaj warto spędzić miło czas na odprężeniu ciała podczas kąpieli oraz chwili relaksu dla siebie po trudnym dniu pełnym wrażeń. Oświetlenie pełni w tym ogromną rolę. Powinno sprzyjać spędzaniu czasu w łazience, ale nie być zbyt mocne i przytłaczające. Za słabe z kolei nie będzie praktyczne, bo trudno w takich warunkach wykonać precyzyjnie makijaż czy też ogolić brodę.

W takim razie jak oświetlić łazienkę? Weź pod uwagę trzy rodzaje:

  • oświetlenie podstawowe – czyli górne, które zapewnia równomierne, jasne i mocne światło w pomieszczenie. Do wyboru masz plafony, oprawy LED czy też oczka halogenowe w suficie podwieszanym. Najlepiej zaplanować je w sposób równomierny lub umieścić w centralnym punkcie pomieszczenia. Liczba lamp zależy głównie od tego, jak duże jest pomieszczenie

  • oświetlenie funkcyjne – pełni chyba najważniejszą rolę w łazience. Znajduje się tuż nad umywalką i umożliwia komfortowe wykonywanie wielu czynności. Nie powinno tworzyć cieni ani zmieniać naturalnego koloru twarzy. Najlepiej, aby było umieszczone symetrycznie, czyli z dwóch stron lustra lub na całej jej powierzchni. Do wyboru masz kinkiety, panele oraz tradycyjne lampy.

  • oświetlenie dodatkowe – podkreślające nastrój i styl danej aranżacji. Powinno być delikatne, rozproszone i sprzyjające spędzaniu czasu w łazience. Może mieć formę pasków LED we wnękach, niewielkich lampek punktowych czy wbudowanego oświetlenia do szafek lub lustra łazienkowego.

Sięgaj po rozwiązania, które są przeznaczone do stosowania stricte w łazienkach. Upewnij się, że producenci stosują oprawy o odpowiedniej szczelności. Przydadzą się szczególnie w miejscach, które są wyjątkowo narażone na zachlapania, np. tuż przy umywalce czy w półce nad wanną.

Jeśli chodzi o design, dopasuj go do stylu aranżacji pomieszczenia. Pamiętaj jednak, że światło w łazience powinno być raczej minimalistyczne. Dekoracyjny żyrandol, finezyjne kinkiety i dodatkowe halogeny mogą przytłoczyć wnętrze, które z reguły jest o wiele mniejsze od pozostałych pomieszczeń w domu.

Oświetlenie łazienki a funkcjonalność pomieszczenia

Aby odpowiednio rozplanować oświetlenie w łazience to możesz podzielić pomieszczenie na strefy. Wyznacz część kąpielową, roboczą z umywalką i lustrem oraz toaletową. Zastanów się, czy każde z tych miejsc będzie odpowiednio doświetlone.

Wielkość lamp, moc żarówek oraz liczba punktów świetlnych jest uzależniona głównie od tego, jaki jest metraż pomieszczenia. Trzeba też wziąć pod uwagę kolorystykę dominującą w aranżacji. Jeśli zaprojektujesz zbyt dużo lamp, kinkietów, taśm LED i oświetlenia zamocowanego do szafek, słupków i luster, a do tego w łazience będzie dominować biel – nastrój może nie sprzyjać odpoczynkowi. Światło odbijające się na płytkach i szafkach dodatkowo rozjaśni pomieszczenie. Oczywiście w małych wnętrzach jest to pożądane, ale nie warto przesadzać, aby nie męczyć wzroku.

Zastanawiasz się, jak doświetlić łazienkę urządzoną w ciemnych kolorach? Tutaj lepiej postawić na więcej punktów świetlnych o mniejszej mocy. Uzyskasz w ten sposób efekt głębi i podkreślisz nowoczesny charakter aranżacji.

Jak oświetlić łazienkę w strefie kąpieli?

Dodatkowe oświetlenie kabiny prysznicowej lub wanny nie zawsze jest konieczne. W małych pomieszczeniach zdecydowanie wystarczy główna lampa z mocnym i jasnym światłem. Jeśli jednak jest ryzyko, że podczas kąpieli widoczność będzie ograniczona, warto wziąć pod uwagę praktyczne rozwiązania. Wśród nich są lampy punktowe, subtelne taśmy LED albo halogeny. Niektórzy producenci zaprojektowali też specjalne deszczownice z wbudowanym oświetleniem, które jest nowoczesne, praktyczne i stylowe. Niezależnie od wybranego rodzaju, pamiętaj o tym, aby produkty spełniały normy odporności na wodę.

Moc i barwa światła w łazience – co wybrać?

Ciemna, pozbawiona okien łazienka, będzie potrzebowała znacznie innych rozwiązań niż pomieszczenie z naturalnym światłem. Właśnie dlatego podczas planowania, zwróć uwagę na moc oświetlenia. Określa się ją w lumenach. Standardowo przyjmuje się, że na jeden metr kwadratowy powinno przypadać około 400-500 lumenów. Przekłada się to na jasne, odpowiednie światło do wykonywania codziennych czynności w pomieszczeniu.

A co z barwą światła? Wiele zależy od tego, jaka jest aranżacja i dominujące kolory w pomieszczeniu. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę indywidualne preferencje domowników. W łazienkach najlepiej sprawdzają się dwie barwy: ciepła i neutralna. Pierwsza z nich podkreśli każdy przytulny kolor we wnętrzu, podkreślając przyjemną atmosferę. Ponadto najlepiej odwzorowuje naturalne światło dzienne.

Neutralne odcienie żarówek dobrze sprawdzą się z kolei do łazienek, w których dominuje biała barwa lub inna jasna i chłodna. Pomieszczenie wydaje się wtedy bardziej uporządkowane.

Pamiętaj jednak, że żarówki o ciepłej barwie nie sprawdzą się w okolicy lustra. Mogą przekłamywać barwy skóry, co utrudnia np. wykonanie precyzyjnego makijażu. Z kolei zbyt zimne, wpadające w niebieski, również nie wyglądają korzystnie i mogą pokazywać twarz w zupełnie innych, nienaturalnych barwach. Do wykonywania makijażu najlepiej sprawdzi się światło neutralne, czyli między 4000 K a 5000 K.

Zobacz też:

Najlepsze lustra łazienkowe - TOP 5
Lustra LED – oświetlenie i styl w jednym
Jakie oświetlenie do łazienki nad lustro wybrać?