Jak zrobić prysznic bez brodzika?
Jeszcze jakiś czas temu trudno było wyobrazić sobie kabinę prysznicową bez brodzika. Ten element był wręcz obowiązkowy podczas urządzania łazienki z prysznicem zamiast wanny. Obecnie jednak stosuje się inne rozwiązania, które są równie praktycznie, a przy tym prezentują się bardzo estetycznie. Chcesz wiedzieć, jak zrobić prysznic bez brodzika? Przedstawiamy poszczególne kroki tego przedsięwzięcia.
Przygotowanie podłoża na etapie budowy
Do stworzenia prysznica bez brodzika najlepiej zacząć przygotowywać się już na etapie budowy obiektu. Przede wszystkim możesz dzięki temu odpowiednio przygotować podłoże.
Oznacza to przede wszystkim jego wyprofilowanie. Dzięki temu woda nie będzie rozpływała się po całej podłodze. Zamiast tego będzie spływała bezpośrednio w kierunku odpływu.
Aby było to możliwe, konieczne jest stworzenie 0,5% spadku podłogi po każdej ze stron odpływu liniowego i naokoło odpływu punktowego. Wykonuje się to z wykorzystaniem wylewki, którą kształtuje się zgodnie z potrzebą.
Jaki wybrać rodzaj odpływu?
Do stworzenia prysznica bez brodzika niezbędne jest zastosowanie dedykowanego odpływu. Na rynku znajdziesz dwa rodzaje produktów: odpływ liniowy oraz punktowy.
Odpływ punktowy składa się z dwóch elementów, mianowicie z syfonu montowanego w podłodze i z kratki, która jest instalowana na poziomie posadzki. Sam odpływ można w dużym stopniu pokryć płytką. Dzięki temu konstrukcja prezentuje się bardzo estetycznie.
Odpływ punktowy można zamontować pośrodku tworzonej kabiny prysznicowej. Na szczęście sam odpływ jest niewielki, dlatego nie zaburza to estetyki i nie utrudnia korzystania z prysznica.
Drugą opcją do rozważenia jest wykorzystanie odpływu liniowego Viega. Kluczową cechą tych systemów jest efektywne odwodnienie, dzięki czemu woda szybko opuszcza strefę prysznica, minimalizując ryzyko zalania łazienki.
System odwodnienia liniowego składa się z kanału prysznicowego wbudowanego w podłogę oraz rusztu umieszczonego na poziomie płytek. Kluczowym elementem odpływu liniowego jest syfon, który jest niezbędny do prawidłowego działania systemu. Dlatego też istotne jest zapewnienie odpowiedniego spadku, aby woda skutecznie spływała do syfonu.
Izolacja przeciwwilgociowa
Po zamontowaniu wybranego systemu odprowadzania wody, niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej. W tym celu często stosuje się folię w płynie. Nakłada się ją na posadzkę, a następnie czeka odpowiedni czas na jej wyschnięcie.
Folia w płynie skutecznie zabezpiecza przed przedostawaniem się wody do posadzki, chroniąc ją przed ewentualnymi uszkodzeniami. Co więcej, stanowi barierę przed potencjalnym zalaniem niższych kondygnacji budynku. Zaleca się, aby folią uszczelnić przede wszystkim mokrą strefę łazienki oraz krawędzie ścian przy posadzce.
Ważne jest jednak, aby nie nakładać folii na całej powierzchni ścian, ponieważ może to prowadzić do problemów z wilgocią i, w konsekwencji, do rozwoju grzybów. Optymalne jest zastosowanie folii głównie pod prysznicem i w jego bezpośredniej okolicy.
Wykończenie podłogi
Jeśli planujesz stworzyć efektowny i zarazem estetyczny prysznic bez brodzika, musisz wykończyć podłoże odpowiednim materiałem. Folia stanowi jedynie zabezpieczenie dla posadzki. Do jej wykończenia natomiast najlepiej użyć płytek.
Płytki ceramiczne lub gresowe są dostępne w wielu wzorach, kolorach, a także formatach. Od Ciebie zależy, na jaki dokładnie produkt się zdecydujesz. Pamiętaj jednak, by sięgać po modele antypoślizgowe. Tylko one zapewnią Ci bezpieczeństwo podczas korzystania z prysznica. Nie będziesz też musiał montować dodatkowych mat, które są trudne do utrzymania w czystości i nie wyglądają zbyt estetycznie.
Płytki łazienkowe wykończone strukturą będą w wielu sytuacjach dobrym wyborem. Jeśli jednak chcesz czuć pod stopami idealnie gładką powierzchnię, zdecyduj się na produkt o matowej powierzchni. Każdy producent określa to, czy dany model zapewnia antypoślizgowość. Zwróć zatem uwagę na ten parametr podczas tworzenia prysznica.
Po położeniu płytek warto także dodatkowo uszczelnić wszelkie kąty i miejsca styku ścian z podłogą. Wykorzystaj do tego elastyczny akryl lub silikon sanitarny. Dzięki temu woda nie będzie gromadziła się w tych miejscach. Wzmocnisz także ochronę przeciwwilgociową.
Montaż kabiny prysznicowej typu walk-in
Ostatnim, ale równie istotnym etapem jest zamontowanie odpowiedniej kabiny walk-in, która w zasadzie składa się jedynie z szyby. Ogromny wybór dostępnych rozmiarów, kształtów, a także kolorów profili sprawia, że na pewno znajdziesz produkt idealny dla siebie.
Taka kabina chroni przed rozchlapywaniem się wody po całej łazience. Przed jej montażem warto jednak dokładnie zaplanować posadzkę. Należy pamiętać, że każda kabina różni się rozmiarem, a więc posadzka pod nią musi być równa i odpowiednio przygotowana, zanim zacznie się formować spadek. Właściwe przygotowanie powierzchni jest kluczowe dla prawidłowego montażu kabiny.
Nie chcesz decydować się na kabinę, która jednak w pewnym stopniu ogranicza przestrzeń? Jeśli układ pomieszczenia na to pozwala, możesz zdecydować się na prysznic we wnęce. W takiej sytuacji nie tworzysz żadnych dodatkowych barier w postaci drzwi. Przy czym w przypadku takiego prysznica szczególnie dużą rolę odgrywa sprawny system odprowadzania wody.
Czy w remontowanej łazience można zrobić prysznic bez brodzika?
Stworzenie prysznica bez brodziki to zadanie, które wymaga dużej ingerencji w strukturę łazienki. Najlepiej zaplanować to już na etapie budowy. Jeśli jednak chcesz stworzyć ten typ prysznica w już istniejącym budynku, połącz to z gruntownym remontem łazienki.
Będziesz musiał skuć płytki na całej podłodze, a następnie wykuć nieco posadzki, by stworzyć spadek. Kolejne kroki natomiast przebiegają dokładnie tak samo, jak w przypadku prysznica tworzonego od zera w nowym budynku.
Zobacz też:
Kabiny prysznicowe – ranking TOP 7
Zestawy prysznicowe – ranking TOP 8 nowoczesnych kompletów
Kabina prysznicowa i brodzik – kupować razem czy osobno?
Łazienka z prysznicem – jak urządzić?
Prysznic bez brodzika - przedstawiamy fakty, obalamy mity