Kontakt

Jaka odległość stelaża WC od ściany?

stelaż podtynkowy jak zamontować

Chcesz, aby toaleta wisząca uzupełniła nowoczesny i uporządkowany wygląd Twojej łazienki? W takim razie konieczne będzie zamontowanie stelaża podtynkowego do WC. Aby nie przytłoczyć pomieszczenia i komfortowo korzystać także z innych urządzeń, konieczne jest zaprojektowanie zestawu z toaletą w odpowiednim miejscu. Zobacz, jaka odległość stelaża WC od ściany jest optymalna oraz na jakie aspekty w zakresie wymiarów zwrócić uwagę.

projektowanie łazienki

Odległość stelaża podtynkowego WC od ściany – jaka powinna być?

Odległość zestawu podtynkowego WC od ściany to nic innego jak przestrzeń pozwalająca na montaż instalacji. Najlepiej zapewnić sobie minimum 20 centymetrów na podłączenie niezbędnych elementów, umieszczenie ramy i spłuczki, a także doprowadzenie wody. W tej wartości mieści się także płyta gipsowo-kartonowa oraz płytki ceramiczne jako wykończenie całego systemu.

Kluczowym czynnikiem określającym odległość stelaża podtynkowego WC od ściany jest głębokość ramy. Głębokość najczęściej wynosi 15 centymetrów. Jednak z uwagi na to, że łazienki często mają ograniczoną przestrzeń to producenci stosują coraz to nowsze technologie wpływające na niewielkie konstrukcje. Dobrym przykładem jest marka Grohe.

Ma w swojej ofercie specjalne stelaże podtynkowe do WC oznaczone jako slim. Zajmują zaledwie 13 albo nawet 8 centymetrów! To oznacza, że dopasujesz toaletę podwieszaną do mikroskopijnych i wyjątkowo wąskich łazienek. Niektóre warianty na rynku mają możliwość precyzyjnej regulacji, co jest przydatne podczas montażu w wymagających wnętrzach.

Na jakie jeszcze wymiary zwrócić uwagę?

rejestracja sanpol

Wszystkie najważniejsze informacje w zakresie parametrów technicznych i wymiarów zawsze znajdziesz u producenta. Jeśli będziesz mieć problem z wyborem odpowiedniego stelaża, warto rozwiać swoje wątpliwości z hydraulikiem lub projektantem wnętrz. Możesz też liczyć na pomoc producentów czy też specjalistów w sklepach.

Warto zwrócić uwagę na takie wymiary jak:

  • szerokość stelaża – musi być dopasowana zarówno do konkretnej misy WC, jak i przestrzeni. Mierzy się ją od jednego do drugiego boku konstrukcji. Najczęściej szerokość stelaży mieści się w granicach od 40 do 50 centymetrów

  • wysokość zestawu – mierzy się ją od podłogi do górnej części stelaża. Warto jeszcze przed montażem upewnić się, w jakim miejscu dokładnie będzie toaleta, aby była dostosowana do wzrostu domowników.

    W standardowych łazienkach optymalną odległością krawędzi sedesu od posadzki jest 40-45 centymetrów, ale trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe potrzeby, np. seniorów czy dzieci. Wysokość ma też wpływ na ogólny wygląd łazienki.

    Wyróżnia się stelaże podtynkowe do zabudowy niskiej (wtedy wysokość wynosi około 80-90 centymetrów) oraz do wysokiej (110-130 centymetrów). Wiele zależy od tego, jak duża jest odległość od podłogi do sufitu, dlatego na poddaszu często toaleta znajduje się nieco niżej niż w tradycyjnych łazienkach. W dodatku wysokość montażu stelaża wpływa na to, czy przycisk spłukujący będzie zakryty podczas otwartej deski toaletowej. Przekłada się to na ostateczny efekt wizualny, a także komfort użytkowania przez domowników.

Kiedy będziesz przeglądać różne propozycje na rynku, z pewnością spotkasz najbardziej standardowy rozmiar – stelaż o wysokości około 112 centymetrów wysokości i 50 centymetrów szerokości. Pamiętaj, aby misa WC była kompatybilna z danym stelażem. Kieruj się najlepiej seriami danego producenta i informacjami zawartymi w parametrach technicznych.

Do wymiarów samej konstrukcji ramy trzeba też dodać pojemność i rozmiar spłuczki. Ważnym elementem jest również przycisk spłukujący, kompatybilny z całym stelażem podtynkowym i WC. Jego montaż na odpowiedniej wysokości ułatwia uruchamianie spłukiwania. Oczywiście ma też wpływ na wizualny aspekt.

Jak zamontować toaletę, aby była komfortowa w użytkowaniu?

Wiesz już, jaka odległość stelaża WC od ściany jest możliwa. Po zakupie odpowiedniej konstrukcji warto przemyśleć też usytuowanie toalety. Ma to wpływ na komfortowe użytkowanie, zapewnienie sobie swobody ruchów, a nawet sprawniejsze czyszczenie. W większości przypadków ograniczona przestrzeń wymusza na domownikach zastosowanie pewnych rozwiązań. Często wybór mocowania stelaża zależy też od możliwości technicznych lub poprzedniej instalacji, aby nie robić sobie dodatkowych kosztów czy konieczności remontu.

Jeśli jednak możesz zaprojektować miejsce na toaletę od podstaw, pamiętaj o kilku zasadach, aby łazienka była ergonomiczna i funkcjonalna. Przestrzeń między misą WC a innym elementem (np. kabiną prysznicową czy szafką umywalkową) powinna wynosić minimum 35 centymetrów. Jeśli tuż obok toalety planujesz umieszczenie sedesu, wybierz tu optymalną odległość 20-30 centymetrów. Przejście z jednego urządzenia do drugiego nie powinno trwać długo. Jednocześnie toaleta i bidet nie mogą być zbyt blisko siebie.

Przed toaletą potrzebna jest przestrzeń do wygodnego wstawania i obracania się. Zapewnij minimum 55 centymetrów, ale optymalnym rozwiązaniem będzie 70-80 centymetrów.