Jaka pompa do wody brudnej?
Pompy do wody brudnej mają szerokie zastosowanie w gospodarstwach domowych i nie tylko. Przydają się także do bardziej zaawansowanych prac rolniczych, budowlanych czy technicznych. Ich głównym zadaniem jest skuteczne przepompowanie wody, osuszanie piwnic czy oczyszczanie różnorodnych zbiorników. Podpowiemy Ci, jaka pompa do wody brudnej najlepiej się sprawdzi w praktyce.
Zastosowanie pompy do brudnej wody
Zanim zdecydujesz, jaka pompa do wody brudnej jest najlepsza, upewnij się dokładnie, jakie ma zastosowanie. Tego typu urządzenie najlepiej sprawdza się do przetłaczania zużytej już cieczy, np. pozostałości z pralek, wanien czy nawet wykopów.
Właśnie dlatego tak często wykorzystuje się je w trakcie remontów albo nagłych sytuacji powodziowych. Nie zawsze jednak nadają się do ścieków. Właśnie dlatego zapoznaj się z zaleceniami producenta jeszcze przed zakupem sprzętu, a także przeczytaj dalszą część naszego artykułu.
Ze względu na to, że pompa do brudnej wody jest zatapialna, można ją też używać w basenie, stawie czy oczku wodnym. Nie wolno jednak wykonywać prac, kiedy w zbiorniku przebywają ludzie. W dodatku trzeba zwrócić uwagę na używanie sprzętu tylko w dodatniej temperaturze. Mróz nie sprzyja jego prawidłowemu działaniu, a nawet może zepsuć pompę na dobre.
Pamiętaj też o tym, aby wodoodporna i trwała była pompa do wody brudnej. Jaką kupić? Najlepiej pochodzącą od sprawdzonego producenta. Dzięki temu niestraszne jej będą wilgotne warunki. Trwałość i bezpieczna praca to podstawa, jeśli zależy Ci na solidnym sprzęcie do tłoczenia dużej ilości wody. Ponadto przyda się gwarancja producenta na jak najdłuższy czas.
Dobrze dobrana pompa do brudnej wody (np. Wilo) może się zatem przydać do wypompowania deszczówki, osuszania wykopów, naturalnych zbiorników wodnych czy fundamentów.
Jaką pompę do brudnej wody kupić? Zwróć uwagę na parametry techniczne
Szczególnie istotna jest wydajność pompy. Określa się ją najczęściej w litrach na minutę. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, jak w praktyce poradzi sobie dane urządzenie.
Ponadto dopasujesz model do swoich potrzeb, np. do gospodarstwa domowego, ogrodu czy prac budowlanych. Przyda się też informacja o tym, jaka jest maksymalna wysokość podnoszenia wody oznaczana w metrach słupa wody. Ten parametr również warto dobrać do zapotrzebowania.
Warto zwrócić uwagę na wykonanie pompy do brudnej wody. Najpopularniejszym materiałem jest tworzywo sztuczne, które sprawdzi się do okazjonalnej, niezbyt intensywnej pracy.
Im trudniejsze warunki, tym materiał powinien być trwalszy i bardziej wzmocniony. To samo dotyczy silnika, za pomocą którego wydajnie działa pompa zanurzeniowa. Jaką wybrać? To zależy głównie od zastosowania. Solidniejszy sprzęt przyda się do gnojownicy, kanalizacji wysokociśnieniowych, szamba czy fundamentów.
Warto wspomnieć, że materiał taki jak włókno szklane czy stal nierdzewna dodatkowo wpływają na ochronę przed rdzą i odporność na uszkodzenia mechaniczne. W razie przypadkowych uderzeń konstrukcja będzie dalej zdatna do użytku. Na trwałość wpływają też solidne uszczelnienia.
Zwróć też uwagę, aby konstrukcja była odporna na zanieczyszczenia zawarte w wodzie. O tym, jaką pompę do brudnej wody kupić, świadczy też zastosowanie pływaka. To element, który zapobiega pracy na sucho.
Znacznie przedłuża zatem żywotność urządzenia. Przyda się też wyłącznik termiczny, który chroni przed przegrzaniem silnika. Taka funkcja automatycznie wyłącza sprzęt w przypadku zagrożenia.
Jak widzisz, jest wiele parametrów technicznych, które ma pompa do brudnej wody. Jaka najlepsza? Dopasuj ją do rodzaju przeprowadzanych prac i intensywności użytkowania.
Jaka pompa do wody brudnej i ścieków? Kluczowy jest rozdrabniacz
Kolejnym elementem pompy do wody brudnej jest rozdrabniacz, który doskonale radzi sobie z większymi cząsteczkami pływającymi w cieczy. W przypadku brudnej wody nietrudno o zanieczyszczenia, które mogłyby wpłynąć na pracę całego urządzenia. Warto upewnić się, czy dany model ma takie wyposażenie.
Do ścieków sprawdzi się nie każda pompa zanurzeniowa do brudnej wody, jaką kupić, aby móc poradzić sobie z dużymi zanieczyszczeniami? Na rynku jest wiele rodzajów rozdrabniaczy, w tym nożowe, młotkowe, wirnikowe oraz dyskowe.
Pierwsze z nich sprawdzą się w środowisku z gnojownicą, a drugie poradzą sobie już z większymi cząsteczkami. W przypadku szamba z dużymi elementami stałymi znajdującymi się w wodzie najlepiej wybrać wirnikowe lub dyskowe rozdrabniacze.
To one są odpowiedzialne za skuteczne radzenie sobie z odchodami, odpadami roślinnymi, a nawet artykułami higienicznymi. Nie ma jednak konieczności inwestowania w taki sprzęt, który ma służyć np. do okazjonalnego wypompowania wody brudnej bez zanieczyszczeń.
Silnik, czyli wydajność pracy pompy do brudnej wody
Sercem każdego urządzenia jest silnik. Powinien być solidny i najlepiej chłodzony wodą. Najpopularniejsze są silniki elektryczne, które działają dosyć cicho i nie trzeba ich intensywnie konserwować. W dodatku są w stanie przetrwać duże obciążenia, nawet pod wodą. Silniki spalinowe mają nieco mniejsze zastosowanie, ponieważ potrzebne jest źródło energii przez cały czas działania pompy. Ponadto emisja spalin nie jest możliwa w pomieszczeniach, dlatego z takich urządzeń trzeba korzystać wyłącznie na świeżym powietrzu.