Kabina prysznicowa w małej łazience – jaką wybrać?
Wybór kabiny prysznicowej do małej łazienki wydaje się dość oczywisty ze względu na ograniczoną przestrzeń. Warto jeszcze przyjrzeć się bliżej rozwiązaniom na rynku, aby każda kąpiel była komfortowa, a pomieszczenie wydawało się przestronne i wizualnie uporządkowane. Sprawdź, jaką kabinę prysznicową do małej łazienki wybrać.
Rodzaj kabiny prysznicowej do małej łazienki – zabudowana czy walk in?
Aby zdecydować się na konkretną kabinę prysznicowej do małej łazienki, koniecznie wymierz pomieszczenie, określ jej kształt oraz układ. Ustal też, gdzie znajduje się instalacja wodna. Dobrze rozplanuj przestrzeń, aby zachować ergonomię pomieszczenia, czyli zachowaj odpowiednią ilość miejsca między strefami.
W małych łazienkach królują tradycyjne kabiny prysznicowe z brodzikiem, zlokalizowane najczęściej w narożnikach. Dzięki szczelnym drzwiom i ściankom, skutecznie zapobiegają rozpryskiwaniu się wody, co ułatwia utrzymanie czystości. Dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach.
Nie musisz jednak rezygnować z kabiny walk in, jeśli takie rozwiązanie przypadło Ci do gustu pod względem wizualnym. Charakteryzuje ją nowoczesny design i wrażenie otwartej, przestronnej łazienki. Możesz wykorzystać wnękę do zaprojektowania strefy kąpielowej albo wykorzystać przestrzeń tuż przy krótszej ścianie. Upewnij się jednak, czy w Twojej łazience jest możliwe zamontowanie odpływu liniowego pod względem technicznym.
Prostokątna czy półokrągła – jaki kształt kabiny prysznicowej wybrać?
Wybór kształtu kabiny prysznicowej (np. marki Huppe) do małej łazienki ma duży wpływ na funkcjonalność i ostateczny wygląd pomieszczenia. Wszystko zależy od dostępnej wolnej przestrzeni, układu, preferencji użytkowników, a także usytuowania dotychczasowej instalacji, jeśli nie masz w planach jej modyfikować.
Prostokątne i kwadratowe kabiny prysznicowe są bardzo popularne w małych łazienkach. Gwarantują dużą swobodę ruchów. Proste linie możesz dopasować do różnych układów wnętrza. W dodatku nie ma znaczenia, czy wybierzesz narożnik, czy może jedną ze ścian, wzdłuż której zaprojektujesz strefę kąpieli. Jeśli chodzi o estetykę, to prostokątne i kwadratowe kabiny prysznicowe w małej łazience są nowoczesne, eleganckie, ale też minimalistyczne.
Półokrągłe z kolei mają tę zaletę, że zajmują mniej miejsca. Sprawdzą się w małych łazienkach, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota albo w pomieszczeniach trudno ustawnych i wąskich. Pozwalają na optymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni i zaplanowanie strefy kąpieli w narożniku. Zaokrąglone krawędzie dają też efekt przytulnego, klasycznego wnętrza pod względem wizualnym.
W nowoczesnych seriach produktów od znanych producentów pojawiają się też kształty pięciokątne. Mają mocno zarysowane linie, podkreślają surowość lub minimalizm we wnętrzu. Mogą być świetną alternatywą dla kabin półokrągłych.
Sposób otwierania drzwi do kabiny prysznicowej w małej łazience
W małych wnętrzach każdy centymetr ma znaczenie, dlatego przemyśl dobrze, jaki sposób otwierania drzwi będzie najbardziej funkcjonalny, komfortowy i estetyczny. Dużą popularnością cieszą się skrzydła przesuwne. Nie zajmują dodatkowego miejsca ani wewnątrz, ani na zewnątrz kabiny. Świetnie sprawdzą się w wąskich i ciasnych łazienkach, a także jako wykończenie wnęki. Weź pod uwagę rozwiązania od sprawdzonych producentów, którzy dbają o szczelność konstrukcji, stabilne stelaże oraz wysokiej jakości systemy oparte na rolkach.
Drzwi otwierane w kabinie prysznicowej w małej łazience są mniej praktyczne. Potrzebują znacznie więcej przestrzeni, aby komfortowo je otworzyć i zapewnić sobie wolne miejsce do komfortowego wejścia oraz wyjścia. Alternatywą dla tego rozwiązania mogą być skrzydła harmonijkowe, które łamią się w jednym lub dwóch miejscach. Mają szerokie zastosowanie w tradycyjnych kabinach oraz walk in.
Bez względu na to, jaki sposób otwierania drzwi wybierzesz, pamiętaj o kilku szczegółach:
- Szkło w kabinie prysznicowej w małej łazience powinno być bezpieczne i jednocześnie niezbyt grube. Popularne są warianty, które mają 5 lub 6 mm.
- Przezroczysta i gładka tafla szkła jest doskonałym rozwiązaniem, bo daje efekt przestronnego wnętrza. Zrezygnuj z mlecznych wariantów.
- Zwróć uwagę na powłoki ochronne, które ułatwiają czyszczenie i ograniczają osadzanie się kamienia.
- Kabiny powinny mogą mieć regulację przyścienną pozwalającą na precyzyjne dopasowanie konstrukcji. Pozwalają też zakryć niedoskonałości związane z krzywizną ścian.
- Profile prysznicowe to ważne elementy, które powinny być dopasowane pod względem wizualnym do aranżacji. W małych łazienkach lepiej sprawdzą się minimalistyczne wykończenia, najlepiej o błyszczącej powierzchni odbijającej światło.
Wybór brodzika i armatury do kabiny prysznicowej także ma znaczenie!
W małych łazienkach najlepszym rozwiązaniem są brodziki niskoprofilowe lub całkowicie wpuszczane w podłogę. Ułatwiają komfortowe wejście i wyjście z kabiny, a także sprawiają, że przestrzeń wydaje się bardziej otwarta. Weź pod uwagę materiały z błyszczącymi powłokami, które są proste w czyszczeniu i lekkie wizualnie. Najlepiej sprawdza się kolor biały, ale w nowoczesnych wnętrzach możesz też postawić na odcienie odnoszące się do naturalnych kamieni. Pamiętaj też o powierzchniach, które są ciepłe w dotyku, co przełoży się na komfort kąpieli.
Jeśli natomiast chodzi o armaturę, możesz wziąć pod uwagę baterie podtynkowe. Ukryte przyłącza w ścianie sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej uporządkowane. Najlepiej wybrać gotowy zestaw od jednego producenta, który jest spójny wizualnie i zaprojektowany z dbałością o każdy detal. Do tradycyjnej słuchawki dobierz też deszczownicę, subtelnie zamocowaną np. na suficie lub połączonej z minimalistycznym ramieniem. Dzięki temu zadbasz o swój komfort i relaksującą kąpiel.
Kolor i wykończenie armatury również mają wpływ na wygląd i styl łazienki. Chromowane baterie są klasycznym wyborem, który pasuje do większości aranżacji i jest łatwy do utrzymania w czystości. Tak samo jak błyszczące złote powierzchnie. Z kolei matowe wykończenia, takie jak czarne lub miedziane, wprowadzają nowoczesny i elegancki akcent do wnętrza. Mogą jednak wymagać nieco więcej pielęgnacji, aby zachować swój wygląd.
W małych łazienkach warto również rozważyć instalację półek narożnych lub wbudowanych wnęk, które umożliwią przechowywanie kosmetyków i akcesoriów prysznicowych, nie zajmując przy tym dodatkowej przestrzeni.
Zobacz też:
Kabiny prysznicowe – ranking TOP 7
Kabina prysznicowa i brodzik – kupować razem czy osobno?
Jaki odpływ liniowy do kabiny 90?