Ergonomia i dostępność: Kabiny prysznicowe przyjazne seniorom i osobom niepełnosprawnym
Łazienka zaprojektowana z myślą o seniorach, osobach z niepełnosprawnością oraz domownikach z ograniczoną ruchomością musi być przede wszystkim bezpieczna. Wiele rozwiązań na rynku ułatwia komfortowe i swobodne poruszanie się. Warto zacząć od przemyślanego projektu, a skończyć na wyborze praktycznych dodatków. W tym artykule dowiesz się, jak zaprojektować kabinę prysznicową przyjazną seniorom oraz osobom niepełnosprawnym.
Kabina prysznicowa zamknięta czy otwarta – co jest lepsze?
Już sama decyzja o wyborze kabiny prysznicowej w łazience przekłada się na bezpieczniejsze i bardziej komfortowe użytkowanie niż w przypadku kąpieli w wannie. Trzeba jeszcze zaprojektować przestrzeń w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić poruszanie się oraz wykonywanie czynności higienicznych. Zarówno kabiny zamknięte, jak i otwarte, dobrze sprawdzą się dla wymagających pod względem swobody ruchów domowników. Warunkiem jest wybór odpowiednich rozwiązań. Do tego weź pod uwagę układ pomieszczenia, możliwości techniczne pod względem instalacji i wolną przestrzeń.
Kabiny prysznicowe zamknięte powinny być wyposażone w łatwo działające drzwi. Mogą być przesuwne (działające na łożyskach i prowadnicach) lub wahadłowe (otwierane do wewnątrz, na zewnątrz lub w obu kierunkach). Wybierz takie rozwiązanie, które pozwala na jak najszersze otwarcie. Wolna przestrzeń musi pozwalać na bezpieczne wejście oraz wyjście. Szczególnie jest to ważne w przypadku osób poruszających się na wózku inwalidzkim lub o kulach. Dodatkowo po otwarciu drzwi, nie mogą one uderzać o inne elementy wyposażenia łazienki, np. toaletę czy szafkę z umywalką. Trzeba zachować odpowiednią odległość między strefami.
Kabiny o otwartej konstrukcji bez drzwi dają z kolei pełną swobodę ruchów. Często znajdują się we wnęce albo wykorzystują wolną przestrzeń przy krótszej ścianie pomieszczenia. Nie zawsze jednak układ i projekt łazienki pozwala na umieszczenie odpływu liniowego czy też zaprojektowanie większej ilości wolnej przestrzeni np. na swobodny wjazd wózka inwalidzkiego. Minusem takiego rozwiązania jest też ryzyko rozchlapywania wody na boki, którą później trzeba usunąć. Warto w takim przypadku pomyśleć o kabinie walk in z jedną ścianką. Pozwala na swobodny dostęp do pozostałych części łazienki, manewrowanie wózkiem inwalidzkim, a także wygodne poruszanie się zarówno seniora, jak i opiekuna.
Dobór brodzika do kabiny dla seniorów i osób z niepełnosprawnością
Aby łazienka była przyjazna seniorom i osobom z niepełnosprawnością, możesz wziąć pod uwagę trzy rozwiązania. Pierwsze z nich to kabina walk in z odpływem liniowym, bez brodzika. Plus tego rozwiązania jest taki, że masz dużą przestrzeń do dyspozycji (o czym pisaliśmy wcześniej).
Trzeba jednak dobrze zaprojektować spad posadzki oraz zadbać o wysokiej jakości płytki ceramiczne. Najlepiej, aby miały powierzchnię antypoślizgową w celu zapewnienia jak największego komfortu i poziomu bezpieczeństwa. Drugie rozwiązanie to montaż brodzika na równi z posadzką. Do wyboru jest wiele ciekawych modeli od sprawdzonych marek, które zapewniają estetyczny wygląd, występują w wielu kształtach oraz rozmiarach. Trzecia opcja to mocowanie niskiego brodzika. W tej sytuacji rezygnujesz jednak z typowo bezprogowego wejścia, bo trzeba będzie pokonać niewielką krawędź. To może utrudniać poruszanie się osób z problemami z poruszaniem się.
Jeśli chodzi o dobór brodzika, weź pod uwagę:
- wysokiej jakości materiał wykonania, który jest odporny na duże obciążenia, zarysowania i odpryski,
- powierzchnię, która jest łatwa w czyszczeniu i nie ulega odbarwieniom,
- specjalne wykończenie antypoślizgowe,
- powłoki antybakteryjne i ułatwiające czyszczenie.
Wykończenie kabiny ułatwiające użytkowanie
Kabina prysznicowa dla seniorów i osób z ograniczeniami ruchów powinna być łatwa w czyszczeniu. Nawet jeśli sprzątanie odbywa się przez opiekunów, przydadzą się materiały, które odpychają brud oraz mają gładką powłokę. Zwróć zatem uwagę na szkło hartowane ze specjalnymi powłokami ochronnymi. Pozbawione są one mikrostruktur, w które wnikają pozostałości kosmetyków czy też osady z kamienia. Gładką taflę szkła znacznie lepiej i szybciej się czyści, a niektóre warianty z powłoką hydrofobową dodatkowo odpychają wodę. Poza tym drzwi muszą być solidne, odporne na przypadkowe uderzenia oraz szczelne.
Do tego, jeśli będą mocowane drzwi, powinny działać płynnie i lekko. Otwieranie ich nie może sprawiać problemu. Nie powinny mieć też dużej ilości zakamarków albo ostrych zakończeń, co może powodować niebezpieczne sytuacje. Weź też pod uwagę zestaw prysznicowy, zamontowany na odpowiedniej wysokości i prosty w obsłudze. Pomyśl o modelach z ogranicznikiem temperatury, co chroni przed przypadkowym poparzeniem się. Słuchawka prysznicowa powinna mieć odpowiednio długi wąż, aby wygodnie było nim manewrować.
Akcesoria pomagające w bezpiecznej kąpieli
Osoby o ograniczonej ruchomości mogą potrzebować wsparcia podczas wchodzenia i wychodzenia z kabiny. Pomoc opiekuna jest nieoceniona, ale do tego przydadzą się też praktyczne akcesoria. Nie brakuje ich wśród produktów sprawdzonych marek w branży sanitarnej. Co może się przydać? Na pewno siedziska, które pozwalają komfortowo zająć miejsce. Na siedząco można dłużej i tym samym skuteczniej przeprowadzić czynności higieniczne. Do wyboru są standardowe, wolnostojące krzesełka albo wersje składane. Do tego weź pod uwagę uchwyty i poręcze. Muszą być na stałe, solidnie przymocowane do ściany.