Kontakt

Montaż i instalacja miski WC. Wskazówki dla początkujących

miska wc villeroy 05.06.2024

Przed Tobą montaż miski WC? Nigdy tego nie robiłeś i szukasz praktycznych wskazówek? Z tego tekstu dowiesz się, jak to zrobić. Nasz artykuł podzieliliśmy na dwie części: montaż miski ustępowej stojącej oraz montaż miski WC wiszącej.

projektowanie łazienki

Jak zamontować stojącą miskę WC?

Najpierw przyjrzyjmy się, jak montuje się WC kompakt. Pamiętaj jednak, że poniższe rady są jedynie wskazówkami, a przy montażu konkretnego modelu trzeba kierować się załączoną do niego instrukcją.

Krok 1 – wywierć otwory w podłodze

Aby się do tego zabrać potrzebna Ci będzie wiertarka udarowa. Pamiętaj, że zwykłe wiertarki nie sprawdzą się podczas wiercenia dziur w betonie czy żelbecie. Nie tylko praca będzie nieefektywna, ale możesz uszkodzić również sprzęt.

Krok 2 – przykręć miskę sedesową

Teraz na podłodze ustaw miskę WC po uprzednim umieszczeniu kołków rozporowych w wywierconych otworach. Gdy już przykręcisz miskę ustępową, zamontuj zaślepki na śruby, znajdujące się w zestawie montażowym.

Krok 3 – podłącz miskę do kanalizacji

Ten etap montażu będzie się różnił w zależności od modelu. Jeśli wybrałeś miskę z odpływem poziomym, najwygodniej użyć do montażu rury elastycznej. Najpierw zamontują ją do miski WC, a następnie podłącz do kanalizacji. Z kolei miski z odpływem pionowym będą musiały być zamontowane na podłodze.

Krok 4 – uszczelnij

Miejsce połączenia miski WC z posadzką warto uszczelnić silikonem. To nie tylko kosmetyczny zabieg, ale także sposób na to, by zapobiec poruszaniu się całego kompaktu.

Krok 5 – zamontuj zbiornik na wodę

Stojąca miska WC wymaga jeszcze montażu zbiornika na wodę. Sprawdź w instrukcji obsługi jak to zrobić w przypadku danego modelu, jednak zazwyczaj będziesz musiał wykonać takie kroki:

  • załóż podkładki i gumowe uszczelki w kształcie stożka na śruby montażowe,
  • przez otwory w zbiorniku przełóż śruby (od środka zbiornika na wodę),
  • z drugiej strony (od dołu) nałóż znowu podkładki i nakrętkę,
  • przykręć dokładnie nakrętki, ale zrób to delikatnie, aby nie uszkodzić zbiornika,
  • nałóż zbiornik na wodę na miskę WC,
  • połącz oba elementy zestawu motylkowymi nakrętkami,
  • zamontuj mechanizm, służący do napełniania wody w spłuczce.

Krok 6 – podłącz wodę

Jednym z ostatnich kroków jest podłączenie elastycznej rury wężykowej do zbiornika wody w WC. Teraz wystarczy odkręcić wodę i sprawdzić szczelność wężyka.

Krok 7 – zamontuj deskę sedesową

Użyj do tego załączonych do zestawu śrubek i nakrętek. Często w zestawach znajdują się plastikowe nakładki, które ułatwiają montaż śrub tak, by deska została równo zamontowana. Na koniec wystarczy nasadzić deskę z bolcami na przykręcone do miski śruby. Prawidłowo przykręcona deska nie będzie wystawać zbytnio poza miskę sedesową.

rejestracja sanpol

Jak zamontować wiszącą miskę WC?

W tej części artykułu znajdziesz praktyczne wskazówki na temat montażu do ściany i podłogi wiszącej miski WC. Konieczny jest do tego specjalny stelaż, w którym ukryte są wszystkie elementy instalacyjne. Dzięki temu łazienka jest estetyczna, a sama toaleta działa sprawnie i cicho. Bardzo istotny jest wybór samego zestawu podtynkowego. Kluczowe jest to, do jakiego rodzaju ściany będzie przymocowana. Jeśli do działowej, trzeba wybrać miskę na stelażu o konstrukcji lekkiej, a jeśli do murowanej – konieczny będzie montaż miski na zestawie przeznaczonym do zabudowy ciężkiej lub lekkiej (ten drugi ma bardziej szerokie zastosowanie).

Krok 1 – zaplanuj pracę

Montaż zacznij od postawienia miski przy ścianie i oznaczenia ołówkiem, gdzie będzie zamontowana górna krawędź stelaża oraz otwory na śruby montażowe. Zaznacz także na podłodze miejsca na wywiercenie dziur. Użyj do tego poziomicy oraz miary.

Krok 2 – wywierć otwory i zamocuj stelaż

Teraz powinieneś wywiercić otwory i zamocować w nich kołki rozporowe. Jeśli wszystko jest już ustawione, można przejść do mocowania stelażu do ściany i podłogi za pomocą elementów montażowych, znajdujących się w zestawie. Podczas tego kroku także użyj poziomicy, by sprawdzić, czy stelaż montowany jest równo.

Krok 4 – zamontuj rurę doprowadzającą wodę

Gdy już to zrobisz, koniecznie odkręć zawór i zobacz czy przez elastyczną rurkę leci woda.

Krok 5 – podłącz stelaż do instalacji wodnej

By to zrobić, połącz zawór spłuczki z instalacją. W przypadku toalet montowanych na stelażu i obudowanych płytami gipsowo-kartonowymi ważne jest zamontowanie elementu, który pozwoli na swobodne manewry w razie awarii spłuczki.

Krok 6 – zamontuj odpływ

Pora na przymocowanie rur odpływowych. Gdy to zrobisz, zrób mały test. Wlej do niej trochę wody i sprawdź, czy rura nie przecieka.

Krok 7 – zamontuj pręty montażowe

Długie pręty przydadzą się do montażu miski WC po etapie zabudowania stelażu.

Krok 8 – obuduj stelaż

By ukryć nieestetycznie wyglądające elementy stelażu, obuduj go. Pamiętaj, że w łazience może występować wilgoć. Do zbudowania obudowy wykorzystaj więc wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe wysokiej jakości.

Krok 9 – podłącz odpływ i zamocuj miskę WC

Ostatnim etapem będzie mocowanie rur:

  • odpływowej,
  • doprowadzającej wodę ze spłuczki.

Będziesz musiał „przymierzyć” rury do miski i stelażu podtynkowego, a następnie zaznaczyć ołówkiem, w którym miejscu je przyciąć.

Krok 10 – zamontuj miskę

Teraz wystarczy tylko zamocować miskę WC na szpilkach oraz przycisk spłuczki.

Jakie narzędzia przydadzą się podczas montażu miski WC?

W ramach podsumowania wskazówek opisanych w tym tekście uporządkujmy jeszcze kwestię potrzebnych narzędzi.

Oto lista:

  • poziomica;
  • miara;
  • ołówek;
  • wiertarka udarowa (w przypadku montowania WC kompaktu)
  • wkrętarka;
  • nóż do cięcia płyt gipsowo-kartonowych (do montażu wiszącej miski WC);
  • piła do cięcia rur plastikowych;
  • klucze płasko-oczkowe;
  • rury (odprowadzające, doprowadzające).

Zobacz też:

Jaka miska WC bez kołnierza?
Na jakiej wysokości powinna być zamontowana miska WC?
Miski WC – ranking 10 sprawdzonych modeli