Kontakt

Na jakiej wysokości bateria wannowa?

baterie wannowe 13.06

Robisz metamorfozę swojej łazienki i w związku z tym wymieniasz baterię wannową? Jeśli podjąłeś już decyzję o tym, jaki model najbardziej spełni Twoje potrzeby? W takim razie czas na montaż! Zobacz, na jakiej wysokości bateria wannowa powinna się znaleźć, aby czerpać pełną przyjemność z codziennych kąpieli.

projektowanie łazienki

Dlaczego ważna jest wysokość montażu baterii wannowej?

Zanim przystąpisz do prac montażowych, weź pod uwagę, jak ważne jest usytuowanie baterii wannowej. Ma to ogromny wpływ na to, czy kąpiele będą komfortowe.

Dostęp do armatury nie może sprawiać jakiegokolwiek kłopotu. Sięganie po dodatkową słuchawkę czy ustawianie temperatury strumienia musi odbywać się wygodnie. Szczególnie dotyczy to tych domów, w których przebywają dzieci lub osoby starsze. W dodatku woda nie powinna rozprzestrzeniać się na boki, czyli dzięki odpowiedniemu mocowaniu, zadbasz o higienę i czystość w pomieszczeniu.

Kolejny ważny czynnik to estetyka i harmonia wizualna. Bateria wannowa umieszczona na odpowiedniej wysokości tworzy spójną linię wzroku z innymi elementami wyposażenia łazienki, takimi jak umywalka czy prysznic. To z kolei przekłada się na odczucie ładu i porządku w przestrzeni.

Wysokość montażu baterii ma również wpływ na praktyczne aspekty użytkowania łazienki, takie jak konserwacja i czyszczenie. Bateria umieszczona zbyt nisko może utrudniać sprzątanie wokół wanny i sprawiać, że będzie sporo zakamarków do osadzania się kamienia czy pozostałości kosmetyków.

Bateria wannowa ścienna – na jakiej wysokości ją zamontować?

 Jeśli zastanawiasz się, na jakiej wysokości bateria wannowa powinna się znajdować – odpowiedź jest bardzo prosta. Specjaliści w branży sanitarnej zalecają, aby usytuowana była od 10 do 18 centymetrów nad górną krawędzią wanny. Optymalnym wyborem jest około 15 centymetrów.

Ostateczny efekt zależy oczywiście od indywidualnych preferencji oraz możliwości technicznych. Warto jeszcze przed montażem przeprowadzić test. Jeśli wanna znajduje się już w łazience to sytuacja staje się prostsza.

Pamiętaj jednak, żeby lepiej nie liczyć odległości od podłogi, bo wiele zależy od tego, jak wysoka jest wanna. Podczas remontu, kiedy w pomieszczeniu nie ma podłóg, dodatkowo trudne jest takie oszacowanie wysokości.

Trzeba by było doliczyć kilka centymetrów na powstałą posadzkę, czyli np. grubość wylewki i gresu. Jeśli jednak masz już za sobą kwestie techniczne i nie stanowi problemu odmierzenie odległości od podłogi to optymalnym rozwiązaniem jest 60 cm, choć wiele zależy od ostatecznej wysokości boków wanny.

Dokładnie te same wartości możesz zachować, jeśli zastanawiasz się, na jakiej wysokości bateria wannowa podtynkowa powinna się znaleźć.

Jaką wysokość powinna mieć bateria wolnostojąca do wanny?

Na rynku jest wiele baterii wolnostojących do wanien o tym samym charakterze. Mocuje się je do podłogi. Każdy produkt ma nieco inną wysokość, dlatego trzeba ją dopasować do rodzaju posiadanej wanny. Aby strumień wody nie uruchamiał się zbyt wysoko ani zbyt nisko to sprawdź, czy kran znajduje się około 15-20 centymetrów od krawędzi. Takie rozwiązanie sprawi, że armatura jednocześnie będzie pięknie się prezentować i zdobić Twoje wnętrze.

Na jakiej wysokości zamontować zestaw prysznicowy?

Często wanna stanowi jednocześnie miejsce krótkich kąpieli tak samo jak pod prysznicem. Właśnie dlatego na rynku znajduje się tyle parawanów nawannowych oraz zestawów armatury ze słuchawką. Tego typu stelaże powinny być zamocowane około 110-130 centymetrów nad podłogą (wykończoną). Ostateczna wysokość musi być komfortowa i dopasowana do wzrostu domowników.

Jak zamontować baterię nawannową?

Podczas montażu baterii nawannowej nie musisz podejmować decyzji, na jakiej wysokości ją umieścić. Trzeba jednak dobrze zaplanować przestrzeń. Weź pod uwagę, czy na krawędzi wanny będziesz przechowywać dodatkowe akcesoria i kosmetyki.

Najczęściej mocuje się armaturę przy krótszym boku – szczególnie, jeśli jeden z nich ma bezpośredni kontakt ze ścianą. Ma to praktyczne uzasadnienie i dobrze się prezentuje. Jest to też powiązane z kwestiami technicznymi, bo często instalacje poprowadzone są właśnie w tej ścianie.

Nie ma jednak przeszkód, abyś zamontował baterię nawannową w innym miejscu. W tym przypadku kluczowy jest komfort domowników. Aby dobrze to wyglądało wizualnie, umieść armaturę na środku, czyli symetrycznie.

O czym jeszcze pamiętać, montując baterię wannową?

Wiesz już, na jakiej wysokości bateria wannowa powinna się znajdować. To nie jest jednak jedyny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Podczas montażu liczy się symetria. Właśnie dlatego wylewka powinna znajdować się w takiej samej odległości od lewej i prawej krawędzi wanny.

Oczywiście na rynku jest wiele różnych armatur, w tym zestawy ze słuchawką czy też dźwigniami mocowanymi bezpośrednio do powierzchni wanny. Właśnie dlatego najlepiej kierować się centralnym elementem, czyli wylewką.

W dodatku weź pod uwagę, jaki jest zasięg wylewki oraz w jaki sposób została wyprofilowana. Ma to duży wpływ na to, czy woda nie będzie rozchlapywać się na boki. Wiele ciekawych rozwiązań w swojej ofercie ma marka Duravit. Producent zadbał o optymalną wielkość wylewki.

Nie kupuj zbyt długiego węża, który może nie tylko przeszkadzać podczas kąpieli, ale też jest trudny do ułożenia. Nadmierne skręcanie i zwijanie często doprowadza do uszkodzeń mechanicznych albo nieestetycznych śladów.

Zobacz też:

Jak wybrać baterię wannową?
Baterie wannowe – ranking TOP 8 polecanych modeli