Kontakt

Niski czy wysoki brodzik prysznicowy?

Brodzik terran roca

Zdecydowałeś się na kabinę prysznicową w swojej łazience? Czas na wybór brodzika! Do wyboru masz niskie oraz wyższe konstrukcje. Każda z nich wyróżnia się nieco innymi zaletami i wadami. Poznaj je wszystkie.

JAKI BRODZIK WYBRAĆ?

Zanim zaczniesz szukać odpowiedniego brodzika (np. marki Vitalle), warto zapoznać się z tym, co ma do zaoferowania rynek. Jeśli chodzi o materiał wykonania, najpopularniejsze są modele z akrylu. Nic dziwnego, jest on dość tani, łatwy w montażu, a także uniwersalny.

Brodzik akrylowy wpisuje się stylistycznie do większości wnętrz, a poza tym daje wrażenie przyjemnego materiału w dotyku. Z tym jednak wiążą się też wady. Po dłuższym czasie użytkowania konstrukcja może zacząć delikatnie skrzypieć. Trzeba też uważać na czyszczenie.

Jeśli zdecydujesz się na dobrej jakości brodzik akrylowy, np. ROCA, najpewniej nie będziesz mieć problemu z matowieniem i żółknięciem. Jednak łatwo uszkodzisz materiał stosując silne środki chemiczne. Nieco droższe są brodziki konglomeratowe. Mają naprawdę sporą odporność na uszkodzenia, odpryski, zarysowania i inne.

Do dyspozycji masz nawet niewielki brodzik 80x80 cm w wielu odcieniach. Wadą jest jednak wysoka cena. Na rynku są także mniej popularne dzisiaj konstrukcje stalowe, które wydają charakterystyczny dźwięk w trakcie kontaktu z wodą.

brodzik roca terranKolejną kwestią jest kształt i wymiar. Niestety te parametry uzależnione są od konkretnego pomieszczenia, jego wymiaru oraz specyfiki. Kiedy patrzysz na rozmiar, standardowo ma on dwie wartości: szerokość i długość.

Czyli brodzik 80 x 100 będzie miał 80 cm szerokości i 100 cm długości. To dość popularny wymiar, jeśli chodzi o prostokąt. Podobnie jak kwadratowy brodzik 90 x 90, dobrze sprawdza się w większości wnętrz.

SPOSÓB MONTAŻU BRODZIKA

Klasyczne niskie brodziki (lub nieco wyższe) można zamontować na płasko, wpuścić konstrukcję w podłogę lub postawić na nóżkach. Ostatnie rozwiązanie jest na tyle praktyczne, że nie trzeba chować elementów kanalizacyjnych w podłodze.

Jest sporo wolnej przestrzeni pod brodzikiem. Montaż na nóżkach koniecznie trzeba zacząć od dobrego pomiaru, a dobrze przyklejone nóżki nie powinny przesuwać się w trakcie kąpieli.

W przypadku brodzika płaskiego, syfon i rura znajdują się w podłodze. Trzeba zatem pomyśleć o tym jeszcze zanim zaplanujesz wylewkę. Podłoga pod płaski brodzik musi być równa.

Dużym plusem jest to, że cała konstrukcja ma dość małą głębokość, dlatego można zastosować ją nawet w mikroskopijnych wnętrzach. Oczywiście do tego rodzaju montażu trzeba przygotować posadzkę, dlatego jest to dobre rozwiązanie do remontowanych wnętrz.

Od sposobu montażu będzie zależeć wysokość brodzika.

NISKIE BRODZIKI – DLACZEGO WARTO JE WYBRAĆ?

Jeśli zależy Ci na nowoczesnym stylu urządzania wnętrza, z pewnością niskie brodziki świetnie się tu spiszą. Są płytkie, bo ich standardowa wysokość wynosi 5-6 cm. Niektóre modele mają nawet 2-3 cm. Wygodnie można przejść przez próg, a następnie wyjść po kąpieli.

Wizualnie przestrzeń staje się większa, bo wysokość pomieszczenia się optycznie nie skraca. To też doskonała alternatywa dla kabin typu walk in, gdzie brodzik jest równo z podłogą. Udogodnieniem jest, że nie trzeba projektować odpływu liniowego, a sam syfon jest montowany w posadzce.

Zalety niskich brodzików:

  • wygodne wchodzenie i wychodzenie,
  • bezpieczeństwo użytkowania,
  • nowoczesny wygląd,
  • prosty montaż,
  • łatwe do utrzymania w czystości.

Wady niskich brodzików:

  • brak możliwości napełnienia brodzika wodą,
  • trzeba zarezerwować miejsce na odpływ.

Gdzie niskie brodziki sprawdzą się najlepiej? Na pewno w nowoczesnych wnętrzach oraz tam, gdzie mieszkają seniorzy lub osoby z ograniczoną sprawnością ruchową. Znacznie łatwiej przekroczyć niski próg niż wysoki.

GDZIE SIĘ SPRAWDZĄ BRODZIKI WYSOKIE?

Wysokie brodziki, inaczej nazywane głębokimi, mają najczęściej od 5 do 11 centymetrów wysokości. Mogą być klasyczne lub wyposażone fabrycznie w siedzisko. Niektóre modele można samodzielnie obudować płytkami ceramicznymi, co daje więcej możliwości aranżacyjnych. Na rynku znajdziesz brodziki wysokie w wielu kształtach.

Zalety brodzików wysokich:

  • możliwość napełnienia brodzika wodą,
  • wiele rodzajów głębokości do wyboru.

Wady brodzików wysokich:

  • kłopotliwe wejście i wyjście z kabiny dla seniorów i osób z niepełnosprawnością,
  • mogą nie pasować stylistycznie do nowoczesnych wnętrz,
  • czasochłonny montaż.

Pod względem praktycznym, wysokie brodziki akrylowe mają przewagę nad niskimi. Można w nich wykąpać dziecko czy też zrobić szybkie pranie bez konieczności posiadania specjalnej wanny lub miski.

KILKA PORAD PRZED ZAKUPEM BRODZIKA

Przede wszystkim zastanów się, na jakim efekcie wizualnym Ci zależy oraz jakie są potrzeby Twoich domowników. Najprościej będzie, jeśli zdecydujesz się na brodziki wysokie lub niskie od tego samego producenta, co dana seria kabiny.

Spójna kolekcja to pewność, że pod względem technicznym i wizualnym, wszystko będzie do siebie pasować. Z reguły brodziki mają zintegrowane obudowy. Możesz jednak zdecydować się na opcję obłożenia przestrzeni płytkami ceramicznymi.

W ostatnich latach pojawił się trend na kabiny walk in. Tu sprawdzą się niskie brodziki, bardzo cienkie. Często nazywa sie je powierzchniami prysznicowymi. Idealnie łączą się z posadzką, tworząc spójną całość. Można też dobrać taki brodzik w kolorze płytek na kolorze, co jeszcze bardziej wpłynie na estetykę wnętrza.

Zobacz też:

Kabiny prysznicowe – ranking TOP 7
Zestawy prysznicowe – ranking TOP 8 nowoczesnych kompletów
Kabina prysznicowa i brodzik – kupować razem czy osobno?
Łazienka z prysznicem – jak urządzić?
Prysznic bez brodzika - przedstawiamy fakty, obalamy mity