Kontakt

Odpływ liniowy – jaki wybrać?

odplywy Geberit

Odpływ liniowy to nowoczesne rozwiązanie, które urzeka designem i funkcjonalnością. Dowiedz się, jak wybrać model, który wpisze się w zakres Twoich potrzeb i zadbaj o komfort we własnej łazience. 

Rodzaje odpływów liniowych 

Odpływ liniowy to rozwinięcie elementu punktowego, które sprawdza się w kabinach natryskowych oraz konstrukcjach typu walk-in. Zazwyczaj jest to wąski kanał z widocznym rusztem. Jeśli cenisz dyskretne rozwiązania i szukasz alternatywy dla akrylowego brodzika, ta propozycja sprawdzi się znakomicie. Zanim jednak dokonasz wyboru, poznaj kilka ważnych kryteriów. 

Możesz wybierać spośród kilku sprawdzonych rozwiązań i każde z nich ma swoje atuty. W zależności od sposobu montażu wyróżniamy następujące konstrukcje: 

  1. Odpływ liniowy ścienny – jak sama nazwa mówi, element jest montowany w ścianie. Boczny syfon odprowadza wodę w sposób grawitacyjny. Ponadto pod prysznicem możesz zainstalować spadek jednostronny lub dwustronny. Ten rodzaj sprawdza się np. gdy pod kabiną znajduje się ogrzewanie podłogowe. 2.

  2. Odpływ łazienkowy narożny – rozwiązanie zapewnia większą przepustowość, a co za tym idzie, szybsze odprowadzanie wody. Odpływ zamontujesz w narożniku kabiny prysznicowej lub ścian. 

Odpływ do zabudowy płytką – to najbardziej dyskretny, a zarazem najtrudniejszy w czyszczeniu system. Dostęp do rynienki jest dosyć skomplikowany. 
 
Na tym nie koniec, gdyż równie ważne jest umiejscowienie syfonu. Oto kilka popularnych opcji: 
 

  1. Odpływ prysznicowy niski – świetna alternatywa dla osób, które nie mogą zamontować odpływu na dużej głębokości. Takie rozwiązanie jest dobrze dopasowane do wykończenia podłogi. 

  2. Odpływ łazienkowy boczny – wpust liniowy wyposażony w syfon, który znajduje się z boku. 

  3. Odpływ prysznicowy pionowy – element jest usytuowany pionowo w dół.   

Zanim dokonasz wyboru, zastanów się, które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twojej łazience. Przede wszystkim zwróć uwagę na materiał wykonania, który powinien być odporny na działanie środków czystości. Dzięki temu element zachowa swój wygląd przez lata. Z pewnością dobrym rozwiązaniem jest np. odpływ ze stali nierdzewnej. 
 
Ponadto odpływy liniowe, np. Geberit różnią się wyglądem i szerokością rusztu. Ten obok funkcji użytkowej poprawia estetykę w łazience. Możesz sięgnąć zarówno po tradycyjne rozwiązanie, jak i bardzo wąski element.  

W dobrych sklepach znajdziesz również odpływy z kołnierzem. Ten element zapobiega przeciekaniu. To funkcjonalne rozwiązanie, lecz odpływy bez kołnierza od najlepszych producentów również są bardzo szczelne i zapewniają komfort w łazience na długi czas.  

Jak zamontować odpływ liniowy? 

Odpływ liniowy możesz zainstalować bez pomocy fachowca. Pamiętaj jednak o odpowiednich narzędziach. Do wykonania spadku przyda Ci się masa szpachlowa lub szybkowiążący jastrych cementowy. Nie zapomnij również o poziomicy. 

Przed instalacją odpływu liniowego zadbaj o podejście kanalizacyjne. Sposób jego wykonania zależy od rodzaju posadzki. W przypadku łazienki na parterze (niepodpiwniczonym) załóż podejście, a następnie odmierz, w którym miejscu powinien znajdować się syfon, by wykonać betonową wylewkę. Po zamontowaniu syfonu możesz przejść do układania jastrychu. 

Kolejnym rozwiązaniem jest syfon liniowy do brodzika w stropie gęstożebrowym. W takim przypadku możesz zrezygnować z niskich odpływów. Zwróć uwagę, aby górne krawędzie syfonu i stropu zrównały się ze sobą. Jeśli jednak łazienka znajduje się w monolitycznym stropie, najlepiej podnieść poziom natrysku. Wówczas zmieścisz syfon i rurę odprowadzającą. 

Czas na instalację odpływu wraz z kratką maskującą. Ta powinna być usytuowana na równi z płytkami, a jednocześnie na poziomie 0,2 mm bądź niżej. Ponadto musisz zwrócić uwagę na odpowiedni spadek, a przeczytasz o tym w kolejnej sekcji naszego poradnika. 

Jeśli kiedykolwiek remontowałeś łazienkę, dobrze wiesz, jak istotna jest hydroizolacja. Najlepiej skorzystać z folii w płynie, którą aplikujesz na podłodze i na ściany wokół odpływu. Z kolei przy uszczelnianiu syfonu dobrze sprawdzi się taśma.  

Ostatnim etapem jest ułożenie płytek łazienkowych. W tym celu skorzystaj z wodoodpornych spoin. Dzięki temu unikniesz podmywania elementów oraz wykruszania się fug. Przy wyborze kafelków zwróć uwagę na ich estetykę. Dzięki temu stworzysz spójną kompozycję. 

Montaż odpływu liniowego nie jest trudny, lecz wymaga dużej precyzji. Dlatego nie śpiesz się i zwracaj uwagę na każdy detal. 

Odpływ liniowy - jaki spadek zaplanować? 

Aby instalacja odpływu liniowego przyniosła jak najlepsze efekty, musisz zadbać odpowiedni spadek (jednostronny lub dwustronny). Pamiętaj, że mówimy o wieloletniej inwestycji, która ma przynieść komfort wszystkim domownikom.  

Tylko właściwie dobrane nachylenie zapewni optymalne tempo odbioru wody. Specjaliści zalecają, aby spadek wynosił ok. 2-2,5% w kierunku odpływu liniowego.  

Ponadto dostosuj obniżenie posadzki oraz otwór w wylewce do konkretnego modelu odpływu. Elementy te dostępne są w różnych wariantach, a m.in. od rozmiaru zależy szybkość odprowadzania wody.  

Zobacz też:

Przyciski spłukujące – ranking TOP 7 modeli
Nowy stelaż Skalar by Alca i przycisk sterujący: innowacyjność i funkcjonalność w jednym!
Antybakteryjne przyciski do WC i pisuaru dla higieny i funkcjonalności
Czym kierować się przy wyborze przycisków spłukujących do WC?
Nowoczesne przyciski spłukujące - sprawdź, na które postawić