Oventrop Regudis W-HTE - mieszkaniowy węzeł cieplny II generacji
Efektywność systemu jest sporym wyzwaniem dla branży energetycznej. Wydajny i praktycznie bezobsługowy węzeł Regudis W-HTE wpisuje się doskonale w nowoczesne trendy projektowe, ciesząc się rosnącym zainteresowaniem wśród inwestorów i projektantów instalacji.
Elektronicznie sterowane węzły mieszkaniowe Regudis W-HTE pośredniczą w zaopatrywaniu wydzielonych lokali w ciepło oraz w zimną i ciepłą wodę pitną. Nowe węzły wykonane są modularnie - ich podstawowa funkcjonalność może być łatwo rozbudowana, np. o dodatkowy obwód cyrkulacji ciepłej wody pitnej lub regulator temperatury zasilania ogrzewania podłogowego, dołączane jako osobne moduły.
PRZEZNACZENIE MIESZKANIOWEGO WĘZŁA CIEPLNEGO W-HTE
Węzły mieszkaniowe W-HTE przeznaczone są do montażu w instalacjach niskotemperaturowych, przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym, w budynkach wielorodzinnych.
ZASADA DZIAŁANIA WĘZŁA CIEPLNEGO
Tryb grzania
Woda grzewcza z pionu zasilającego płynie poprzez węzeł Regudis W-HTE do mieszkaniowego obiegu grzewczego. Po schłodzeniu w grzejnikach (lub instalacji ogrzewania podłogowego) wraca poprzez armaturę sterującą węzła do pionu powrotnego instalacji. Zawór strefowy mieszkaniowego węzła reguluje ilość dostarczanego ciepła (temperaturę w mieszkaniu) na podstawie sygnału sterującego z elektronicznego termostatu zainstalowanego w mieszkaniu.
Tryb podgrzewu wody pitnej
Natychmiast po otwarciu kranu ciepłej wody armatura sterująca węzła przekierowuje przepływ czynnika grzewczego z trybu grzania na tryb podgrzewu wody pitnej (tzw. priorytet ciepłej wody). Woda grzewcza płynie z pionu grzewczego do wymiennika płytowego i wraca po oddaniu energii do powrotnego pionu grzewczego. Energia przekazana w wymienniku do zimnej wody pitnej podgrzewa ją do oczekiwanej temperatury. Proces podgrzewu trwa tylko w trakcie poboru (przepływowy tryb podgrzewu). Temperatura wody pitnej na wyjściu wymiennika jest stale kontrolowana za pomocą czujnika, a zmierzona wartość przekazywana do sterownika elektronicznego, który pozwala na ustawienie zadanej wartości temperatury i jednocześnie zapobiega przegrzaniu ciepłej wody.
ZALETY STOSOWANIA MIESZKANIOWYCH WĘZŁÓW CIEPLNYCH REGUDIS W-HTE
- Wysoka bezawaryjność osiągnięta dzięki zastosowaniu nowej generacji, sterowanego elektronicznie, zaworu priorytetu ciepłej wody. Węzeł Regudis W-HTE jest wolny od słabości towarzyszących starej generacji węzłów wyposażonych w zawory mechaniczne, sterowane spadkiem ciśnienia.
- Wbudowany w węzeł regulator różnicy ciśnień pozwala na wyeliminowanie klasycznych regulatorów różnicy ciśnień montowanych na pionach instalacji.
- Nowej konstrukcji, wydajny wymiennik ciepła nawet przy niskiej procesowej różnicy temperatur (5 K lub mniejszej) pozwala na uzyskanie wysokiego wydatku ciepłej wody, wyższego niż w przypadku większości urządzeń konkurencyjnych.
- Asymetryczne ułożenie płyt wymiennika redukuje straty hydrauliczne.
- Wysoka sprawność węzła pozwala na dopasowanie do parametrów instalacji zasilającej.
- Węzeł jest fabrycznie przystosowany do montażu wodomierza i ciepłomierza, co pozwala na indywidualne opomiarowanie mieszkania.
- Modularna budowa pozwala na łatwe dołączenie np. obwodu cyrkulacji, w trakcie montażu.
- Specjalnie wyprofilowana izolacja, stanowiąca jednocześnie tylną ściankę, węzła separuje ciepłe i zimne elementy od ściany.
- Opcjonalna, dodatkowa pokrywa termoizolacyjna łącząc się z tylną ścianką węzła tworzy funkcjonalną i estetyczną obudowę elementów konstrukcyjnych i zapewnia odizolowanie cieplne węzła od otoczenia.
- Przygotowanie ciepłej wody odbywa się w systemie przepływowym, a więc bez magazynowania (bufora). To rozwiązanie bardziej ekonomiczne, zapewniające wysoką higienę i komfort użytkowania.
REGUDIS W-HTU – MIESZKANIOWY WĘZEŁ CIEPLNY I GENERACJI
Mieszkaniowe węzły cieplne Regudis W-HTU pośredniczą w zaopatrywaniu wydzielonych lokali w ciepło oraz w zimną i ciepłą wodę pitną w oparciu o mechaniczne zawory priorytetu ciepłej wody sterowane spadkiem ciśnienia (otwarciem kranu) oraz starszej generacji, mniej wydajne wymienniki ciepła (w porównaniu do węzłów II generacji Regudis W-HTE).
PRZEZNACZENIE
Węzły mieszkaniowe W-HTU przeznaczone są do montażu w instalacjach niskotemperaturowych, przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym, w budynkach wielorodzinnych.
ZASADA DZIAŁANIA
Tryb grzania – identycznie jak w węzłach Regudis W-HTE
TRYB PODGRZEWU WODY PITNEJ
Otwarcie kranu ciepłej wody powoduje przełączenie zaworu priorytetu ciepłej wody (tzw. PM-Regler) i przekierowanie przepływu czynnika grzewczego z trybu grzania na tryb podgrzewu wody pitnej (tzw. priorytet ciepłej wody). Woda grzewcza płynie z pionu grzewczego do wymiennika płytowego i wraca po oddaniu energii do powrotnego pionu grzewczego.
Energia przekazana w wymienniku do zimnej wody pitnej podgrzewa ją do oczekiwanej temperatury. Proces podgrzewu trwa tylko w trakcie poboru (przepływowy tryb podgrzewu). Temperatura wody pitnej na wyjściu wymiennika jest stale kontrolowana za pomocą czujnika regulatora temperatury, który steruje ilością ciepła przepływającą przez wymiennik. Pokrętło termostatu regulatora pozwala na ustawienie zadanej wartości temperatury i jednocześnie zapobiega przegrzaniu ciepłej wody.
ZALETY STOSOWANIA MIESZKANIOWYCH WĘZŁÓW CIEPLNYCH REGUDIS W-HTU
- Węzły działające w oparciu o mechaniczny zawór priorytetu ciepłej wody są rozwiązaniem sprawdzonym, obecnym na rynku od ponad 10 lat.
- Wbudowany w węzeł Regudis W-HTU regulator różnicy ciśnień pozwala na wyeliminowanie klasycznych regulatorów różnicy ciśnień montowanych na pionach instalacji.
- Węzeł jest fabrycznie przystosowany do montażu wodomierza i ciepłomierza, co pozwala na indywidualne opomiarowanie mieszkania.
- Przygotowanie ciepłej wody odbywa się w systemie przepływowym, a więc bez magazynowania (bufora). To rozwiązanie bardziej ekonomiczne, zapewniające wysoką higienę i komfort użytkowania.
- Zastosowanie mieszkaniowych węzłów pozwala na wykonanie tylko 3 –rurowej instalacji zasilającej.
Produkty w niniejszym artykule są dostępne jedynie na indywidualne zamówienie
Redaktor
Redaktor na Sanpolprofi.pl oraz Sanpol.pl. Mężczyzna piszący, który żadnego tematu się nie boi. Pompy ciepła? Żaden problem. Aranżacja małej łazienki? Proszę bardzo. Wybór kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego? Artykuł już się pisze!
Z wykształcenia politolog i dziennikarz, z zawodu specjalista ds. contentu i SEO, a prywatnie specjalista ds. sportu różnej maści. Biegacz i kopacz, dorywczo siatkarz i tenisista stołowy. No i miłośnik muzyki. Najlepiej tej na żywo, ale - aktualnie przy dwójce dzieci - nie pogardzi także dobrym brzmieniem domowych głośników.