Kontakt

System małego i dużego spłukiwania – oszczędzające toalety

system splukiwania Geberit 07.11

Nowoczesne systemy spłukiwania sprawiają, że korzystanie z WC jest komfortowe, a jednocześnie oszczędne. Podpowiadamy, czym różnią się dostępne rozwiązania i jak wybrać to najlepsze. Poznaj szczegóły i zadbaj o funkcjonalną łazienkę. 

Spłukiwanie ręczne bezciśnieniowe 

Takie rozwiązanie cieszy się popularnością zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i mieszkaniowym. Jest stosowane przy muszlach kompaktowych, dolnopłukach czy spłuczkach podtynkowych zainstalowanych na stelażu podtynkowych do WC. 

Komfort użytkowania zapewniają przyciski spłukujące. Możesz wybrać opcję z pojedynczym lub podwójnym elementem oraz regulowanym lub nieregulowanym zaworem spustowym. To pierwsze rozwiązanie umożliwia szybką zmianę z małego na duże spłukiwanie, np. poprzez przekręcenie korpusu czy przesunięcie dźwigni. Natomiast elementy nieregulowane odpowiadają jedynie za uszczelnianie odpływu.  

Pojedynczy przycisk a systemy spłukiwania 

Pojedyncze przyciski spłukujące nadal są często wykorzystywane w łazienkach. Pomimo prostej konstrukcji, mogą stanowić oszczędne rozwiązanie. Wystarczy, że wybierzesz model z funkcją stop. W tym przypadku jednorazowe naciśnięcie przycisku powoduje całkowite opróżnienie zbiornika. Natomiast podwójne (w krótkim odstępie czasu) hamuje spłukiwanie, co skutkuje opróżnienie jedynie części pojemności.   

Modele pozbawione funkcji stop zazwyczaj stosuje się w publicznych toaletach. Za takim rozwiązaniem przemawiają niższe koszty instalacji. Jeśli chcesz wyposażyć domową łazienkę w system spłukiwania z jednym przyciskiem, zdecydowanie lepiej sprawdzi się nowoczesny model, który pozwoli na wygenerowanie oszczędności, a jednocześnie zapewni tak potrzebną w wygodę. 

Modernizacja łazienki 

Jeżeli nie wprowadziłeś jeszcze systemu małego i dużego spłukiwania, zdecydowanie warto na niego postawić. To nie tylko oszczędne, ale również ekologiczne rozwiązanie.  

Istnieje prosty sposób, aby sprawdzić straty w łazience. Wystarczy, że zakręcisz dopływ wody, a następnie spuścisz tę zgromadzoną w zbiorniku. Zaznacz ołówkiem poziom w spłuczce i uzupełnij ją naczyniem z miarką. Dzięki temu przekonasz się, że warto postawić na nowoczesny system. 

Modernizacja toalety i wymiana elementów na nowe to świetna propozycja dla osób, które chcą obniżyć koszty eksploatacji. Właściwe wykorzystanie przycisków może wygenerować oszczędności nawet na poziomie kilku kubików rocznie. Ponadto nowoczesna konstrukcja z opcją małego i dużego spłukiwania znakomicie wpisuje się w dzisiejsze standardy.  

Wszystko to sprawia, że na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób. Dziś trudno wyobrazić sobie aranżację nowej łazienki bez podwójnego systemu.  

Przyciski podwójne – małe i duże spłukiwanie 

Za wyborem podwójnych przycisków przemawia komfort użytkowania i oszczędność wody w instalacji. Elementy pozwalają na proste korzystanie z systemu małego i dużego spłukiwania. Pamiętaj jednak, że dwupołożeniowa praca wymaga odpowiednich zaworów spustowych. 

Mówimy o uniwersalnym rozwiązaniu, gdyż podwójne przyciski są dostępne dla spłuczek kompaktowych, natynkowych i podtynkowych. Jednak najczęściej wykorzystywane są w tym ostatnim przypadku. 

W ostatnich latach technologia bardzo się rozwinęła. Jeszcze jakiś czas temu standardową opcją była spłuczka 9-litrowa. Z czasem pojawiły się kompaktowe i oszczędne rozwiązania. Dzisiaj z powodzeniem znajdziesz np. 3-litrowe, a nawet mniej pojemne konstrukcje, które oferują spłukiwanie porównywalne z pisuarami. 

Korzystanie z małego i dużego spłukiwania jest niezwykle proste. Po naciśnięciu większego przycisku następuje opróżnienie całej pojemności, a mniejszego – jedynie części. Dzięki temu możesz generować oszczędności. Obecnie ten nowoczesny system staje się standardem, więc z powodzeniem sięgniesz po funkcjonalny układ w dobrej cenie. 

Jeśli cenisz sprawdzone rozwiązania i chcesz zmniejszyć opłaty za wodę, ta propozycja będzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę. 

Jak wybrać przycisk spłukujący? 

Przed zakupem przycisku do systemu spłukiwania konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka kluczowych kryteriów. Przede wszystkim upewnij się, że producent przycisku jest taki sam jak producent Twojego stelaża. Istotne jest to, że przyciski i stelaże od różnych producentów nie są ze sobą kompatybilne.  
 
Dokładnie zapoznaj się ze specyfikacją techniczną wybranego przycisku, aby mieć pewność, że będzie on pasował do Twojego stelaża pod względem konstrukcji i wymiarów. 

Nie bez znaczenia jest również estetyka przycisków. Rzuć okiem na kolor podłogi, kafelków czy mebli w pomieszczeniu, a następnie dobierz idealnie dopasowane rozwiązanie. Dziś na rynku znajdziesz bardzo wiele modeli, dlatego warto dokładnie zapoznać się z ofertą, a następnie wybrać ten dopasowany do designu Twoich czterech kątów. 

W dobrych sklepach kupisz zarówno standardowe elementy w postaci prostokątnych lub okrągłych przycisków na białej czy czarnej płytce, jak i oryginalne kompozycje w różnych barwach i wzorach. Ponadto producenci oferują modele z diodami zasilanymi sieciowo, które świecą w różnych kolorach. Kolejna ciekawa propozycja to płytka z opcją odświeżania toalety, wyposażona w koszyczek na tabletki zapachowe. A to tylko niektóre spośród wielu dostępnych opcji. 

Zobacz też:

Jaką toaletę myjącą wybrać - sprawdź, na co zwrócić uwagę
Aranżacja toalety – jak zadbać o funkcjonalność w małym pomieszczeniu
Jaką toaletę myjącą wybrać - sprawdź, na co zwrócić uwagę
Toalety myjące – Ranking TOP 10 polecanych modeli