System nawadniania ogrodu – na co zwrócić uwagę?
Rośliny w ogrodzie można podlewać ręcznie z pomocą konewki, zastosować wąż ogrodowy z głowicą zraszającą lub zamontować automatyczny system nawadniania. Pierwszy sposób sprawdzi się tylko na bardzo małych terenach, dlatego warto ułatwić sobie pracę i postawić na praktyczne rozwiązania. Zobacz, jak stworzyć skuteczny system nawadniania ogrodu.
Skąd czerpać wodę do podlewania ogrodu?
Najczęściej systemy przydomowe (i nie tylko) pobierają wodę z sieci wodociągowej (najmniej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie), gruntową (pochodzącą ze studni z pompą) czy ze zbiornika na deszczówkę.
Bardzo często, głównie z powodów ekonomicznych, łączy się kilka rozwiązań. Można kupić np. niewielki zbiornik na deszczówkę, który wykorzystuje się do podlewania kwiatów na tarasie, a trawnik podlewać wodą z sieci wodociągowej.
”Deszczówka” najlepsza
Specjaliści są zgodni: to woda deszczowa jest najlepsza dla roślin i… naszych portfeli. Jest miękka i zawiera bardzo niewielką ilość chloru (w przeciwieństwie do wody wodociągowej), a poza tym dostarczana jest nam przez matkę naturę za darmo. Wystarczy tylko kupić zbiorniki na deszczówkę lub ustawić wiadra i poczekać aż napełnią się wodą opadową.
Aby na większą skalę korzystać z wody deszczowej, warto oprzeć swój system nawadniania ogrodu na zbiorniku, zakopanym w ziemi. Dostępne na rynku pojemniki mają pojemność od 1 500 l do 10 000 l. Wybierając taki zbiornik, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii m.in. powierzchnię ogrodu czy zapotrzebowanie roślin na wodę.
Podlewanie ogrodu wodą ze studni
Jeśli chcesz oprzeć system nawadniania na wodzie gruntowej, pamiętaj o zaplanowaniu studni w odpowiednim miejscu. Prace rozpocznij od zlecenia badania hydrologicznego, by określić m.in. głębokość występowania warstwy wodonośnej. Studni nie wykopuj w pobliżu dużych drzew (mogą zniszczyć obudowę zbiornika studni). Poza tym pamiętaj, że ujęcie wody powinno znajdować się co najmniej 15 m od szamba. Zminimalizujesz w ten sposób ryzyko skażenia wody z tego źródła.
Manualny sposób nawadniania ogrodu
Podlewanie trawnika wężem ogrodowym z ręcznym zraszaczem może być nieefektywne i czasochłonne. Właśnie dlatego warto korzystać z przenośnych zraszaczy ogrodowych.
Na rynku występują m.in. modele:
- oscylacyjne (wahadłowe) – przydatne tam, gdzie trzeba podlać obszar o kształcie kwadratu lu prostokąta;
- statyczne – bez żadnych ruchomych elementów;
- turbinowe – umożliwiają podlewanie obszarów o polu koła,
- bijakowe – sprawdzają się w przypadku nawadniania dużej powierzchni,
- rotacyjne – podlewają obszar w kształcie okręgu.
Jakie systemy automatycznego nawadniania ogrodów są dostępne na rynku?
Producenci proponują przeróżne rozwiązania, dotyczące nawadniania ogrodów. To rozwiązanie wygodne – w pełni automatyczny sposób odbywa się niezależnie od właściciela, o ustalonej godzinie, a jeśli system połączy się z dodatkowymi czujnikami (np. wilgotności gleby), ogród będzie podlewany tylko, gdy jest rzeczywiście taka potrzeba. Automatyczny system podlewania ogrodów jest droższy niż tradycyjny i wymaga przemyślenia rozmieszczenia poszczególnych elementów.
Systemy kroplujące
Oparte są na liniach lub taśmach kroplujących, w których wywiercone są już otwory przez producenta lub takich do samodzielnego ustalenia miejsca występowania kroplownika. Pierwsze rozwiązanie polecane jest przy nasadzeniach rozmieszczonych gęsto, drugie montuje się tam, gdzie roślin nie ma zbyt wiele.
Niewielkie rurki umieszcza się pod warstwą kory czy kamieni lub w ziemi. Wtedy woda dostarczana jest bezpośrednio do korzeni roślin i możliwe jest ograniczenie strat wody przez parowanie.
Systemy zraszające
Ich bazą są zraszacze ogrodowe, które rozmieszcza się w ogrodzie, najczęściej na trawniku. By równomiernie go nawadniały, warto powierzyć kwestię ich rozplanowania specjalnej firmie. Dzięki temu unikniesz takiej sytuacji, że pewne obszary ogrodu nie będą podlewane w ogóle, a inne zbyt obficie. W tym systemie najczęściej wykorzystuje się zraszacze wynurzalne, które wysuwają się, gdy rozpoczynają pracę i chowają, gdy kończą.
Systemy mieszane
W tym przypadku stosuje się zarówno linie kroplujące, jak i zraszacze. Te pierwsze lądują zazwyczaj na rabatach kwiatowych, warzywnikach, skalniakach czy wzdłuż żywopłotów. Z kolei zraszacze to najczęstsze rozwiązanie stosowane, by nawodnić trawnik.
Na co zwrócić uwagę, wybierając system nawadniania ogrodu?
Manualne sposoby nawadniania ogrodu nie wymagają przemyślenia kwestii rozmieszczenia zraszaczy. Jeśli w ogrodzie zajdą jakieś zmiany (np. powstanie nowa rabata kwiatowa), możemy zmienić system podlewania roślin, wygodnie przestawiając zraszacz w wybrane miejsce. To z pewnością zaleta takiego rozwiązania. Faktem jest, że w przypadku tradycyjnych zraszaczy montowanych do węża ogrodowego częściej zdarza się, pewne obszary są podlewanie obficiej, inne mniej. Takie rozwiązanie jest także tańsze od automatycznych systemów.
Dlatego, jeśli w dłuższej perspektywie chcesz zaoszczędzić wodę, warto zamontować w ogrodzie automatyczny system nawadniana.
Aby dobrze rozplanować i dobrać poszczególne jego elementy, trzeba wziąć pod uwagę:
- wielkość ogrodu – w przypadku dużych działek warto dodatkowo zamontować spory zbiornik na deszczówkę, by zaoszczędzić na rachunkach za wodę;
- rodzaj roślin i ich rozmieszczenie – zastanów się, gdzie będzie znajdować się trawnik, a gdzie rabaty czy warzywnik. Przeróbki już zainstalowanego systemu będą czasochłonne. Poza tym inny rodzaj zraszaczy zastosujesz na trawnik, a inny w przypadku żywopłotu;
- budżet – weź pod uwagę zróżnicowanie cen systemów np. linie kroplujące są droższe od taśm.