Umywalki nablatowe – czy są praktyczne?
Mała metamorfoza wnętrza? Poważny remont w łazience? Pomieszczenie powinno być nie tylko estetyczne i atrakcyjne, ale także funkcjonalne, aby jego czyszczenie nie sprawiało problemów. Dziś rozwiewamy wątpliwości co do tego, jakie wady i zalety mają umywalki nablatowe. Czy są praktyczne? Dowiesz się tego z poniższego artykułu!
Zalety umywalek nablatowych
Umywalki nablatowe (np. Villeroy&Boch) na stałe zagościły w trendach wnętrzarskich. Nie tylko wykonujemy przy nich codzienne czynności higieniczne, ale także cieszymy nimi oko. To dlatego producenci prześcigają się w projektowaniu coraz to bardziej atrakcyjnych, często też asymetrycznych kształtów. Oczywiście w ofercie są też proste modele, które świetnie wpisują się w niewielkie pomieszczenia, nie przytłaczając wnętrza.
Charakterystyczny może być nie tylko kształt, ale także kolor, np. czarny czy grafitowy. Po wejściu do łazienki od razu widać wyróżniający się element, jakim jest umywalka nablatowa. Wady i zalety tego rozwiązania przedstawiamy poniżej, abyś mógł zdecydować, czy taki wariant jest dla Ciebie.
Zastanówmy się wspólnie, która opcja jest lepsza – umywalka nablatowa czy wpuszczana w blat? Opinie na ten temat są różne, między innymi ze względu na sposób mocowania. Jak montować umywalki nablatowe? W pierwszym przypadku możesz umieścić misę bezpośrednio na blacie łazienkowym. Wszelkiego rodzaju przyłącza, w tym syfon, są widoczne poniżej.
Dla jednych może to być szansa na wyróżnienie wnętrza i dopasowanie elementów do stylistyki swojego pomieszczenia. Z kolei dla innych stanowi to duży problem, ponieważ widoczne przyłącza mogą nie okazać się estetyczne dla oka. Wszystko jednak zależy od wyboru wężyków i odpływu.
Umywalka nablatowa może być też z powodzeniem montowana na blacie szafki. Podobnie jak we wpuszczanym wariancie, przyłącza są schowane pod frontem. To jednak ogranicza miejsce do przechowywania akcesoriów.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę wybierając umywalki nablatowe? Opinie na temat tego rozwiązania są bardzo pozytywne. Przede wszystkim ten rodzaj charakteryzuje się nowoczesnym wyglądem i nietypowym designem. Umywalki nablatowe z reguły zajmują mniej miejsca na blacie, ponieważ tylko część powierzchni styka się bezpośrednio z blatem (np. w przypadku owalnych kształtów). Wtedy masz jeszcze do dyspozycji przestrzeń do ustawienia akcesoriów. Ustawisz nie tylko podręczne kosmetyki, ale także dekoracje. Znacznie poprawia to estetykę we wnętrzu, wprowadzając nowoczesny charakter.
Do wyboru jest też wiele rodzajów materiału, wzorów i kolorów. Umywalki nablatowe doskonale pasują do każdego stylu wnętrza. Nie musisz też martwić się o to, że umywalka nablatowa będzie dużą bryłą postawioną na blacie, co przytłoczy wnętrze. Tego typu rozwiązanie doskonale sprawdza się też w mniejszych pomieszczeniach. To dlatego, że zyskujesz więcej miejsca do zagospodarowania wokół umywalki.
Jeśli chcesz zyskać efekt spójnego i nowoczesnego wnętrza, możesz też dobrać baterię łazienkową mocowaną w blacie lub w ścianie. Trzeba jednak dopasować stosunkowo długą wylewkę, aby komfortowo korzystać z bieżącej wody.
Umywalki nablatowe nastawione na funkcjonalność
Jeśli zastanawiasz się jak wyglądają w praktyce umywalki nablatowe, czy są praktyczne i jak je sprzątać, mamy dobrą wiadomość. Po pierwsze, jeśli misa wystaje ponad rant blatu i jest odpowiednio głęboka, woda nie będzie rozpryskiwać się na boki. Blat przez długi czas pozostanie w nienaruszonym stanie.
To znacznie przedłuża jego żywotność, dlatego jeśli zastanawiasz się np. nad naturalnym drewnem czy kamieniem, warto wziąć pod uwagę umywalki nablatowe. Opinie na temat samego korzystania także są pozytywne. Z powodzeniem można się golić, myć ręce czy wykonywać zabiegi pielęgnacyjne twarzy. Odpowiednia wysokość umywalki nablatowej sprawi, że nie trzeba się mocno nachylać nad blat.
Woda sprawnie przepływa po krawędziach umywalki, co też jest dużym udogodnieniem podczas czyszczenia. Tego typu ceramika może być bardziej lub mniej głęboka, w zależności od konkretnego modelu. Jednak w każdym przypadku sprzątanie jej jest bardzo proste. Jeśli umywalka jest mocowana bezpośrednio na blacie, nie musisz obawiać się o to, że woda przedostanie się do szafki czy też wilgoć zniszczy materiał frontów.
Umywalki nablatowe prezentują się po prostu estetycznie. Woda, która przez przypadek spłynie po zewnętrznej powierzchni nie rzuca się tak w oczy jak np. krople na błyszczących frontach szafek. Pod tym względem, są bardziej praktyczne.
Umywalka nablatowa – wady
W niektórych domach problematyczna może być umywalka nablatowa. Wady wiążą się z dopasowaniem wysokości do potrzeb domowników. Warto wziąć pod uwagę, że punktem odniesienia do mocowania jest górna krawędź misy. Aby móc wygodnie umyć zęby czy ręce, konieczne jest delikatne obniżenie szafki dla osób o niższym wzroście. Wtedy jednak mogą pojawić się problemy techniczne z dopasowaniem odpowiedniego odpływu. Trzeba też pomyśleć o prawidłowym montażu baterii.
Wśród wad trzeba także wymienić widoczne przyłącza pod blatem oraz konieczność zarezerwowania sporej ilości miejsca na odpływ. Dla osób, które lubią minimalistyczne pomieszczenia, nie będzie to dobra wiadomość. Jeśli zdecydujesz się na umieszczenie elementów w szafce, zyskasz spójność, ale stracisz wolną przestrzeń w szufladzie.
Zobacz też:
Na jakiej wysokości umywalka? Sprawdź, jak zamontować umywalkę nablatową czy wiszącą
Umywalki nablatowe Vitalle - elegancja i funkcjonalność
Umywalki nablatowe – ranking TOP 10 najlepszych modeli
Jaki korek do umywalki wybrać? Praktyczne porady
Redaktor
Redaktorka treści eksperckich w branży home&decor, a z wykształcenia dziennikarka. Uwielbia spędzać czas w swoim domu, gdzie z kubkiem kawy w dłoni pracuje i realizuje swoją pasję do gotowania. Inspiracje czerpie z europejskich miast tętniących życiem. W sieci znana jako autorka bloga Rozdomowiona. Z wykształcenia dziennikarka, redaktorka i specjalistka od treści eksperckich w branży home&decor. Prywatnie dom to jej przytulna oaza bezpieczeństwa i jednocześnie przestrzeń do pracy. Miłośniczka podróżowania po europejskich miastach w poszukiwaniu inspiracji wnętrzarskich i nie tylko. Wolne wieczory spędza na grach planszowych, gotowaniu i oglądaniu seriali.