Wady i zalety pompy hydroforowej
Chcesz pobierać wodę ze studni i zastanawiasz się nad montażem pompy hydroforowej? A może szukasz rozwiązania, które umożliwi Ci wypompowanie deszczówki ze zbiornika? Poznaj najważniejsze zalety i wady pompy hydroforowej i zdecyduj, czy to rozwiązanie dla Ciebie!
Jak działa pompa hydroforowa?
Pompy do hydroforu zwane są też pompami samozasysającymi i są jednym z elementów zestawu hydroforowego. Poza nimi w zestawie znajduje się zbiornik hydroforowy z przeponą, wyłącznik ciśnieniowy oraz wąż antywibracyjny. Pompy hydroforowe sprawdzają się w przypadku studni, w których lustro wody jest osadzone dosyć płytko (na głębokości do maksymalnie 8 metrów). Dlatego urządzenia te są ciekawą alternatywą dla pomp głębinowych, jednak tylko w przypadku studni, w których mamy do czynienia z wysokim poziomem wody.
To rozwiązanie jest wykorzystywane najczęściej do wypompowywania zebranej deszczówki, do zasilania systemów podlewania ogrodów (jednak sprawdza się tylko w przypadku niezbyt rozbudowanych konstrukcji) oraz do doprowadzania wody do domków letniskowych. Również w przypadku budynków jednorodzinnych sprawdzi się bardziej wydajna pompa hydroforowa. Opinie o użytkowaniu tego sprzętu zależą od warunków i celów, do których są one zastosowane.
Dlatego, zanim zaczniesz zastanawiać się, jaką pompę hydroforową kupić (np. Grundfos), zastanów się, czy to rozwiązanie będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby. Żeby ułatwić Ci podjęcie decyzji, poniżej przestawiamy najważniejsze zalety i wady pompy hydroforowej.
Zalety zestawu hydroforowego
Zestaw hydroforowy w niektórych przypadkach może być doskonałym alternatywą dla pomp głębinowych, gdyż posiada liczne zalety.
Do najważniejszych jego plusów użytkownicy zaliczają najczęściej:
- Łatwy montaż – kupując zestaw hydroforowy, otrzymujemy komplet elementów niezbędnych do czerpania wody ze studni czy ze zbiornika na deszczówkę (poza armaturą hydrauliczną) wraz z przydatnymi wskazówkami dotyczącymi instalacji całości. Montaż zestawu hydroforowego jest więc możliwy do przeprowadzenia nawet przez domowego majsterkowicza, nie ma potrzeby zatrudniania fachowca.
- Stosunkowo niska cena – dobrej jakości zestaw hydroforowy to rozwiązanie ekonomiczne i znacząco tańsze niż zakup markowej pompy głębinowej.|
- Niewielkie rozmiary urządzenia – pompa do hydroforu i pozostałe elementy zestawu są kompaktowe i nie zajmują dużo miejsca. Można je zatem z powodzeniem zamontować w pomieszczeniu gospodarczym, a nawet w obudowie kręgowej studni. Pamiętaj jednak, że zestaw hydroforowy musi znajdować się w miejscu, w którym jesteś w stanie zapewnić dodatnią temperaturę powietrza.
- Wydajność – odpowiednio dobrany model może być wykorzystany do zasilania w wodę nawet domu jednorodzinnego.
- Łatwy montaż oznacza też łatwy demontaż. Jest to szczególnie istotne w przypadku niespodziewanych awarii lub prac konserwacyjnych.
Wady pompy hydroforowe
Nie w każdym jednak przypadku sprawdzi się pompa hydroforowa. Opinie użytkowników wskazują jasno, że mimo licznych zalet, to rozwiązanie ma też kilka wad, których warto być świadomym przed podjęciem ostatecznej decyzji o jej zakupie. Najważniejszym ograniczeniem jest z pewnością fakt, że zestawy hydroforowe są w stanie zasysać wodę ze stosunkowo płytkich studni. Jeśli lustro wody znajduje się na głębokości 8 metrów (lub jeszcze niżej), to pompa hydroforowa nie jest dobrym rozwiązaniem.
Jeśli odcinek ssania jest długi, to bywa, że uzyskiwane ciśnienie jest bardzo niskie, przez co użytkowanie systemu zasilanego pompą hydroforową może być niekomfortowe.
Aby ograniczyć to ryzyko, pompy hydroforowe powinno się montować jak najbliżej źródła. Jeśli nie masz takiej możliwości, gdyż np. studnia znajduje się w znacznym oddaleniu od domku letniskowego, lepiej wybrać inne rozwiązanie.
Duże straty na długim odcinku ssania – może się okazać, że uzyskiwane ciśnienie wody na końcowym odcinku jest na tyle niskie, iż nie da się komfortowo korzystać z instalacji;
Użytkownicy tego typu pomp skarżą się też niekiedy na donośny hałas podczas pracy urządzenia, dlatego lepiej nie montować go bezpośrednio w pomieszczeniu mieszkalnym.
Ostatnia wada pompy hydroforowej, o której chcielibyśmy wspomnieć to jej ograniczona funkcjonalność, która wynika z niewielkiego zbiornika przeponowego (ma on zwykle pojemność do 100 litrów). Oznacza to, że nie ma możliwości magazynowania większej ilości wody, co bywa problematyczne w przypadku większego zapotrzebowania na wodę – wówczas pompa będzie włączać się stosunkowo często, co będzie skutkować większym zużyciem energii i częstszym hałasem podczas napełniania zbiornika.