Ekologiczna i inteligentna łazienka to nie tylko przydatne rozwiązania technologiczne, ale ochrona środowiska naturalnego, zrównoważone korzystanie z wody i wykorzystywanie ekologicznych materiałów. W efekcie powstała kategoria Eco&Smart, która promuje takie produkty jak:

Odnawialne źródła energii (OZE) to istotny element współczesnego budownictwa domów jednorodzinnych. Cały czas tanieją, a ich używanie jest znacznie tańsze od wydobycia i spalania paliw kopalnych.
Raport organizacji IRENA przedstawia dane, według których odnawialne źródła energii są aktualnie najtańszym sposobem pozyskania energii na świecie. W ubiegłym roku globalne uśrednione koszty energii elektrycznej nowych naziemnych elektrowni wiatrowych względem zeszłego roku zmalały nawet o 13%.
OZE to źródła energii, których eksploatacja – inaczej niż w przypadku nieodnawialnych źródeł energii (np. węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny) – nie przekłada się na długotrwały deficyt. Zasoby OZE odnawiają się samoczynnie w krótkim czasie. W tym przypadku mamy do czynienia z energią ekologiczną, której działanie nie wpływa destrukcyjnie na środowisko naturalne

Wentylacja-rekuperacja (centrale)
Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła (zwana inaczej rekuperatorem) to urządzenie zasilane prądem elektrycznym, które jest najważniejszym elementem systemu wentylacji mechanicznej w domu – rekuperacji.
Rekuperacja jest instalacją umożliwiającą ograniczenie strat ciepła, które powstają wskutek wentylacji budynku. Urządzenie to pozwala na znaczne zmniejszenie energii potrzebnej do ogrzania nawiewanego do budynku powietrza. Dlatego jest to niezbędny element w budownictwie energooszczędnym.
Rekuperację wykorzystuje się nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, lecz także również w gospodarstwach domowych.
Wentylacja mechaniczna wyciąga zużyte powietrze z pomieszczeń, nawiewając tyle samo czystego i filtrowanego powietrza. W efekcie przez cały rok masz w domu świeże powietrze. Ponadto, posiada bardzo niską zawartość dwutlenku węgla czy pozostałych zanieczyszczeń, co przekłada się na poprawę samopoczucia i zdrowia.

Stelaże podtynkowe – nie tylko wyróżniają się nowoczesnością, eleganckim designem czy estetyką wykonania, ale to rozwiązanie korzystnie wpływa na oszczędność wody w łazience. Najnowsze modele stelaży podtynkowych zostały wyposażone w zaawansowane, a także innowacyjne systemy rozprowadzania wody, która jest precyzyjnie rozprowadzana po całej powierzchni miski WC. W efekcie – jak można się spodziewać – system gwarantuje mniejsze zużycie wody, a także – dzięki nowoczesnej technologii – chroni przed osadzeniem się zanieczyszczeń, szkodliwych dla funkcjonowania całego zestawu podtynkowego.
Aranżacja zabudowy WC w łazience to także ukłon w stronę środowiska naturalnego. Zestaw podtynkowy to ekologiczne, funkcjonalne, nowoczesne i eleganckie rozwiązanie, które należy potraktować jako długofalowa inwestycja.
Jeśli chodzi o kwestie ekonomiczne i ekologiczne, to najlepsze modele działają w oparciu o spłukiwanie 2/4 l. 2 litry - małe spłukiwanie, 4 litry – duże spłukiwanie. Takie rozwiązanie spełnia najnowsze wymogi środowiskowe.

Baterie oszczędzające wodę (czasowe, cool start) – baterie ekologiczne to takie, które są… szczelne. Ponadto, podczas zakupu należy zwrócić uwagę na funkcjonalność, jakość, wygląd oraz klasę przepływu. To właśnie ten ostatni element w znacznym stopniu wpływa na poziom oszczędności wody. W zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, promujemy baterie jednouchwytowe (najlepiej wyposażone w specjalne perlatory), bezdotykowe, termostatyczne czy czasowe.
Tego typu modele oznaczone są symbolem Z, co ułatwi nam dobór odpowiedniej armatury łazienkowej. Zużywają one nie więcej niż 0,15 litrów wody na sekundę, czyli 9 l na minutę.
Baterie czasowe – skuteczny sposób na ograniczenie zużycia wody, dzięki któremu zużywamy tylko niezbędną jej ilość. Szczególnie istotnym elementem w budowie baterii jest perlator, którego zadaniem jest rozpraszanie strumienia wody przez jej napowietrzenie, a tym samym zmniejsza się jej zużycie od 15 do 60%. Baterie czasowe, zarówno umywalkowe, natryskowe czy pisuarowe to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, idealne w łazienkach publicznych, hotelach, restauracjach czy obiektach sportowych (zużycie wody w tych miejscach jest największe), ale ostatnio również w domach jednorodzinnych. Sprawdza się w rodzinach z dziećmi, co widać na rachunkach.
Baterie czasowe zostały wyposażone w wygodne przyciski, ergonomiczny kształt (zapobiegający rozpryskiwaniu się wody) oraz design, który łatwo wkomponuje się w każdą łazienkę.
Baterie CoolStart – to rozwiązanie jest korzystne zarówno dla domowego budżetu, jak i środowiska. Dzięki bateriom CoolStart w pierwszej kolejności płynie zawsze zimna woda. W efekcie Twój system instalacji nie napełnia się niepotrzebnie ciepłą wodą. Jedynie po skierowaniu uchwytu w lewo, domieszana zostaje woda gorąca. Twoje koszty za ciepłą wodę zdecydowanie maleją. Dodatkowo sam decydujesz, jak wysoka ma być temperatura.
Baterie termostatyczne - ten rodzaj baterii jest coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród osób, które opiekują się małymi dziećmi lub osobami starszymi. Wynika to z faktu, że baterie termostatyczne posiadają funkcję kontroli temperatury, więc żaden użytkownik nie ulegnie poparzeniu. Można ustawić optymalny poziom ciepła według własnych preferencji. Takie rozwiązanie dodaje naszej łazience komfortu, a także pozwala zaoszczędzić sporo energię, która zostałaby zużyta do niepotrzebnego podgrzewania wody do wyższych temperatur.
Baterie elektroniczne są standardem w budynkach użyteczności publicznej, ale również coraz częściej wykorzystywane także gospodarstwach domowych. Ich największą zaletą jest przede wszystkim wygoda, oszczędność zużycia wody oraz gwarancja higieny na wysokim poziomie. Wiele modeli bezdotykowych nie wymaga doprowadzenia odpowiedniej instalacji elektrycznej. Energia dostarczana z akumulatorów czy baterii elektrycznych okazuje się wystarczająca.
Ponadto, baterie elektroniczne są wyposażone w inteligentny czujnik ruchu, więc można korzystać z wody bez dotykania baterii, co jest wygodne oraz bardzo higieniczne. Skóra nie ma kontaktu z uchwytem czy korpusem baterii, a co za tym idzie – ryzyko przenoszenia się drobnoustrojów jest bardzo małe. Niektóre z modeli są wyposażone w funkcję dezynfekcji termicznej.
Dzięki bateriom elektronicznym łatwiej utrzymać czystość w łazience, a także kontrolować temperaturę i ilość zużywanej wody.

Nowoczesne komplety prysznicowe wyróżniają się ze względu ekologiczność i ekonomiczność. Są wyposażone np. w eko-przycisk, specjalny perlator (ograniczający przepływ wody) lub są sterowanie za pomocą fotokomórki. W efekcie oszczędzamy sporo wody w naszych domach, jednocześnie nic nie tracąc na komforcie użytkowania czy zachowania higieny na odpowiednim poziomie.
Ekologiczne podejście producentów baterii czy kompletów prysznicowych wpływa na wyposażenie baterii w dodatkowe elementy, np. ograniczniki przepływu wody czy ograniczniki temperatury wody. Coraz popularniejszym rozwiązaniem – z uwagi na ekologiczność i oszczędność wody – są baterie termostatyczne, które umożliwiają ustawienie stałej, odpowiedniej dla nas temperatury wody.