Kontakt

Aranżacja toalety – jak zadbać o funkcjonalność w małym pomieszczeniu

porady ROCA: Inteligentna toaleta Cleanet Riva – technologia na najwyższym poziomie

Niewielu z nas może sobie pozwolić na dwie oddzielne łazienki w mieszkaniu. W takich momentach warto pomyśleć o aranżacji oddzielnej toalety. W ten sposób – zwłaszcza mając liczną rodzinę – uniknie się porannych kłótni. Jak jednak umeblować takie pomieszczenie, aby było ono zarówno funkcjonalne, jak i stylowe? Przedstawimy kilka praktycznych porad.

DLACZEGO ODDZIELAMY TOALETĘ OD ŁAZIENKI?

To ze względu na komfort domowników oddziela się toaletę od łazienki, co jest bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Jak urządzić małe WC w bloku, aby każdy z nas, mimo codziennych nawyków (zwłaszcza rano przed wyjściem do pracy), zdążył się przygotować? Szczególnie kiedy kilka osób zapragnie w tym samym czasie skorzystać z łazienki? Z takimi pytaniami najczęściej mierzą się liczne rodziny, jak i mieszkający wspólnie studenci.

Niestety, zazwyczaj aranżacja toalety – z racji niewielkiego metrażu – ogranicza się do wstawienia miski WC oraz umywalki. Mogłoby się zatem wydawać, że nie da się niczego więcej dodać do tego pomieszczenia. Można natomiast tak zaplanować przestrzeń, aby optycznie wydawała się większa i komfortowa. Jak to zrobić? 

ARANŻACJA TOALETY – DLACZEGO WARTO POŚWIĘCIĆ JEJ CZAS?


bardzo mała toaleta

Co do tego nie ma wątpliwości - aranżacje oddzielnej toalety traktowane są po macoszemu i mało kto się nimi interesuje. Temat ten jest pomijany ze względu na minimalną ilość elementów wyposażenia. „Co to za problem wstawić miskę WC, umywalkę i położyć płytki łazienkowe” – z takim podejściem każda aranżacja małego WC nie będzie wyglądać dobrze. Udowodnimy jednak, że inspiracji o małym WC jest wiele i dzięki nim da się stworzyć wnętrze ze smakiem i gustem, nie rujnując jednocześnie domowego budżetu.

JAK POWIĘKSZYĆ OPTYCZNIE WNĘTRZE?

Planując aranżację bardzo małego WC, trzeba uważać, gdyż niewielkie pomieszczenia – ku naszemu zdziwieniu – nie są z gumy. Dlatego musimy sięgać po niekonwencjonalne sposoby, które pozwolą nam optycznie je powiększyć.

Pierwszą najprostszą metodą jest zamontowanie w toalecie… lustra. Oglądają profesjonalne aranżacje małych toalet można zauważyć, że nie brak w nich lustrzanych powierzchni - pełnią one funkcję dekoracyjną i dodatkowo praktyczną (można od razu się przejrzeć).

Najlepiej wybierać lustra bez ram. W aranżacji wąskich toalet duże tafle sprawdzają się najlepiej - nie trzeba w tym kontekście eksperymentować. Jeśli przeglądając inspiracje małych toalet z lustrami stwierdzisz, że są one mało przytulne, chłodne i bezosobowe, to możesz w swoim mieszkaniu dodać kilka kolorowych dodatków.


aranżacja wc

Aranżując małe WC nie można także pominąć kwestii światła. W niewielkiej łazience nie da się bez niego osiągnąć zamierzonego efektu. W większości przypadków możemy tylko pomarzyć o świetle dziennym, dlatego też najlepsza opcja to oświetlenie o barwie chłodniejszej (4000-5000 K). W efekcie aranżacja bardzo małego WC będzie wydawać się nie tylko większa, ale i czystsza.

WYBÓR MISKI WC – KOMFORT MA ZNACZENIE

Po stworzeniu koncepcji aranżacji oddzielnej toalety przyszedł czas na zakup odpowiedniej miski WC oraz umywalki. Jeśli chodzi o miskę, to należy zwrócić uwagę na jej wielkość, aby zapewnić użytkownikowi odpowiedni komfort.

Może to być model wiszący lub stojący (mocowany na podłodze). Jeśli zależy Ci przede wszystkim na higienie, to alternatywnym rozwiązaniem jest toaleta myjąca (np. TECEone – na zdjęciu), czyli miska WC + bidet. Przeglądając inspiracje małej toalety można zauważyć, że specjaliści również chętniej wybierają rozwiązania typu dwa w jednym. Wysokiej jakości wyposażenie łazienki i toalety to gwarancja perfekcyjnej higieny (z ciepłą wodą gratis), eleganckiego designu i ceramiki bez kołnierza, która jest łatwa w utrzymaniu czystości.


mała toaleta inspiracje

Jak jeszcze zagwarantować sobie późniejszy komfort użytkowania, planując aranżację toalety? Warto zadbać o odpowiednią, wolną przestrzeń przed miską WC, która powinna wynosić min. 60 x na 60 cm, a w przypadku większych toalety nawet do 80-85 cm. Warto również zwrócić uwagę na górną krawędź muszli, której wysokość decyduje o wygodnym siadaniu i wstawaniu.

UMYWALKA W TOALECIE A WYGODA UŻYTKOWANIA

W tym przypadku również kluczowa będzie oszczędność miejsca - nie da się tego pominąć, tworząc aranżację małego WC. Niestety nie możemy przesadnie poszaleć. Optymalnym rozwiązaniem będzie zakup modelu o opływowych kształtach, a także wiszącej umywalki. Dla odpowiedniego komfortu (tj. wygodnego mycia rąk), polecamy zamontować ceramikę na wysokości od 75 do 85 cm. Jeśli chodzi o kwestię baterii – mając na uwadze zachowanie czystości - najlepszym rozwiązaniem będzie model o zwartej budowie oraz krótkiej wylewce.

Odwiedzając salon łazienek można zapytać specjalistę o to, co należy wziąć pod uwagę, tworzą aranżacje oddzielnych toalet. Znając wymiary podpowie on jakie wyposażenie łazienek sprawdzi się najlepiej oraz jakie muszle klozetowe warto wziąć pod uwagę. Ciekawą opcję stanowią także umywalki nablatowe (na załączonym zdjęciu akurat Roca ALTER.


aranżacja malej toalety

 

Zobacz też:

8 przydatnych wskazówek jak zaaranżować małą łazienkę z wanną
Aranżacja łazienki - oto 10 najpopularniejszych błędów
Mała łazienka nowoczesna – jak zaaranżować?
Łazienka z wanną – jak ją zaaranżować?