Aranżacja łazienki - oto 10 najpopularniejszych błędów
Urządzanie łazienki – zwłaszcza w małym mieszkaniu w bloku – to nie lada wyzwanie, dlatego nie trudno o popełnienie błędu. Jednak wbrew pozorom, wnętrze niewielkiej łazienki może być piękne i funkcjonalne. Oczywiście pod warunkiem, że użyjemy sprytnych trików i…unikniemy niewybaczalnych wpadek.
Jak wiadomo, najlepiej uczyć się na cudzych błędach, więc sprawdź 10 najpopularniejszych zaniedbań, które niszczą wizję wymarzonej łazienki.
1. Mało przestrzeni – klaustrofobiczna trauma
„Stwórz łazienkę, w której będzie przestrzeń”. Łatwo powiedzieć, ale trudno zrobić. Ale nie jest to misja niemożliwa do wykonania, o czym często przekonują nas projektanci za pomocą swoich prac aranżacyjnych. Nawet łazienka 4m2 nie musi być klaustrofobiczna i ciasna, chociaż mamy takie obrazki w pamięci. U Ciebie będzie inaczej. Obiecujemy.
Każdy centymetr jest na wagę złota, więc na wstępie warto zrobić funkcjonalny projekt. W przeciwnym razie wszystkie sprzęty i meble łazienkowe będą źle zaplanowane i w efekcie zabraknie nam swobody. Dotyczy to przede wszystkim przestrzeni przed miską wc, wanną (lub kabiną prysznicową) i umywalką. Trzy strategiczne punkty na łazienkowej mapie, a niestety często zaniedbywane. Dlatego wiele osób musi się na co dzień zmagać z pewnymi ograniczeniami, ponieważ zbyt dużą wagę przykładało do stylu kosztem funkcjonalności.
2. Źle dobrane lustro
W małej łazience nie ma miejsca na pomyłkę. Każdy detal ma znaczenie. Każdy detal tworzy efektowną całość i jest równie ważny. Niestety sporo osób bagatelizuje kwestię lustra, a zbyt wąskie, źle ustawione czy zbyt małe na dłuższą metę okaże się niefunkcjonalne. Kolejna sprawa to brak dodatkowego oświetlenia tafli lustra (najlepiej jednolitego) lub ustawienie go w ten sposób, że będziemy rzucali cień na nasze odbicie. Tak zaplanowana łazienka – delikatnie mówiąc – nie ułatwia porannego makijażu czy golenia. Polecamy zatem umieścić oświetlenie (najlepiej o barwie zbliżonej do światła naturalnego) bezpośrednio przy samym lustrze minimum z dwóch stron.
3. Nieodpowiednie meble łazienkowe
Niewłaściwie dobrane meble łazienkowe to bardzo często problem w małych łazienkach. Niestety z przyzwyczajenia umieszczamy w pomieszczeniu sporo masywnych mebli, zakładając, że tylko w ten sposób jesteśmy w stanie przechować wszelkie akcesoria łazienkowe. Nic bardziej mylnego. Producenci z myślą o minimalistycznej aranżacji, projektują pojemne, ale subtelne szafki podumywalkowe, które mają różnorodną konfigurację szuflad. Wszystkie jest uzależnione od Twoich potrzeb. Meble w łazience ograniczajmy do minimum.
4. Widoczne odprowadzenia
Minimalizm powinien dotyczyć nie tylko mebli łazienkowych, ale również różnego rodzaju odprowadzenia (rury, pojemniki na wodę, syfony umywalki). Niestety bardzo często o tym zapominamy i cierpi na tym estetyka wnętrza. Nawet najładniejsze płytki łazienkowe czy efektowna wanna mogą nie uratować sytuacji. Mogą to zrobić np. wspomniane szafki pod umywalkę, (na zdjęciu model SUD Ravak) czy zabudowana wanna. Wszelkie niechciane widoki idą w zapomnienie. Dlatego tak zachęcamy do zamontowania stelaża podtynkowego (na poniższym zdjęciu model Grohe Rapid SL 3w1), który wpływa na komfort użytkowania i estetykę.
5. Białe fugi
Jest to klasyczne rozwiązanie, ale już dawno powinno odejść do lamusa. Mimo że na rynku pojawiają się praktyczne fugi epoksydowe, to jednak są zdominowane przez te cementowe, a biel niestety nie utrzymuje się zbyt długo. Skoro musisz spędzać sporo czasu na czyszczenie, to warto rozważyć inne rozwiązanie, mniej narażone na brudzenie. Coraz popularniejsze są szare płytki podłogowe z ciemnymi fugami. Nic dziwnego. Ta opcja pozwala zachować estetykę wnętrza na długo i nie jest tak pracochłonna.
6. Zbyt wysoki brodzik
Mały prób, mały problem. Wysokie brodziki od dawna przestały być modne. Pewnie zgodzą się z nami rodzice małych dzieci czy osoby starsze, które muszą zmagać się na co dzień z wieloma niedogodnościami. Niski brodzik to duży komfort. Nie łudźmy się, że wysoki brodzik może zastąpić nam kąpiel w wannie. Przede wszystkim jest problematyczny w czyszczeniu. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na… brak brodzika, stawiając na odwodnienie liniowe (np. TECEdrainprofile).
7. Kiepska wentylacja = brak bezpieczeństwa
Estetyka i funkcjonalność to nie jedyne elementy, na które warto zwraca uwagę. Łazienka jest dość wymagających pomieszczeniem także ze względu na nasze bezpieczeństwo. Co mamy na myśli? Przede wszystkim złą wentylację, która może doprowadzić do powstawania pleśni i zagrzybienia. Jak tego uniknąć? Pomyśl o właściwym nawiewie i wywiewie, aby skutecznie wentylować łazienkę i odprowadzać wilgoć. Do tego celu potrzebne będą Ci specjalne kratki wentylacyjne, które nie mogą być zakrywane.
Gwarancja bezpieczeństwa to także montaż specjalnych mat antypoślizgowych czy zainstalowanie odpowiedniego czujnika czadu (jeśli w łazience jest piecyk gazowy), aby uniknąć groźnego dla zdrowia i życia zatrucia. Bezpieczeństwo domowników jest najważniejsze.
8. Niewłaściwa kolorystyka
Kolory w łazience są ważne, a w małej łazience to są najważniejsze! Na pewno warto unikać ciemnych płytek łazienkowych, ale już w pomieszczeniach z większym metrażem (jak na poniższej wizualizacji fotorealistycznej) takie rozwiązanie jest warte zainteresowania. Pod względem kolorystyki liczy się estetyka i elastyczność.
Należy wziąć pod uwagę zarówno oświetlenie, jak i meble łazienkowe czy dodatki. Każde pomieszczenie ma potencjał, a zadaniem projektantów jest to wyciągnąć esencję i przełożyć na konkretne rozwiązania.
Jeśli wybierzemy nieodpowiedni kolor płytek (ściennych czy podłogowych) możemy przytłoczyć pomieszczenie, zniszczyć jego potencjał, dlatego warto tę kwestię mocno przemyśleć na etapie projektowania łazienki. Komfort użytkowania może być od tego uzależniony. Tak samo jak stan naszego portfelu, ponieważ brak znajomości parametrów opisujących farby może generować dodatkowe koszty i remont pochłonie nas więcej pieniędzy, niż sobie wcześniej zakładaliśmy.
9. Kierowanie się tylko modą
Wiele trendów w aranżacji wnętrz jest uniwersalnych i cieszymy się, że pojawiały się na naszym rynku. Niestety zdarzają się takie, które – delikatnie mówiąc – kierują się tylko wyglądem. To błąd. Na dłuższą metę funkcjonalność odgrywa sporą rolę i decyduje o komforcie użytkowania. Należy znaleźć rozsądny kompromis, żeby było ładnie urządzane, ale i praktycznie.
Podążanie za modą dla efektów wizualnych może przysporzyć sporo problemów. Ponowne kucie płytek łazienkowych czy zmiana armatury lub ceramiki łazienkowej będzie czasochłonne i kosztowne.
Bezpiecznym wyjściem z takiej sytuacji jest postawienie na klasykę. Ona jeszcze nigdy nas nie zawiodła. Spokojna baza jest jednak otwarta na szalone dodatki czy inne nietuzinkowe motywy, np. tapeta z roślinami (jak poniżej). Do tego polecamy zamontować oryginalną lampę i można osiągnąć naprawdę przyjemny efekt końcowy bez żadnego ryzyka.
10. Niewłaściwe rozmieszczenie armatury
W łazience można poszaleć z aranżacją, ale pewne niepisane zasady muszą być. Każdy element powinien mieć swoje miejsce. Niezbyt fortunnie będzie wyglądała miska wc (nawet najbardziej elegancka), jeśli zamontujemy ją przeciwko wejścia.
Polecamy na wprost drzwi ustawić atrakcyjne i duże lustro (najlepiej odpowiednio oświetlone), które w ten sposób optycznie powiększy wnętrze. Zrobimy bardzo dobre wrażenie na gościach. Jeśli układ łazienki (np. ze względu na niewielkie gabaryty) na to nie pozwala, to wtedy postaw na dekoracyjne płytki łazienkowe.
Wszystkie elementy wyposażenia łazienki powinny być odpowiednio przemyślane, aby zapewnić domownikom wygodę i komfort użytkowania. Sposób ustawienia wanny czy umywalki warto ustalić już na etapie projektu.
Uniwersalne wymiary dla planowania łazienki:
- Przestrzeń przed umywalką powinna mieć min. 65 x 110 cm
- Przestrzeń przed miską WC - 50 x 50 cm
- Wolne miejsce przy kabinie prysznicowej – 70 x 90 cm
- Przestrzeń przy wannie – 70 x 100 cm
- Wolne miejsce przy pralce – 70 x 100 cm
Zobacz też:
8 przydatnych wskazówek jak zaaranżować małą łazienkę z wanną
Mała łazienka nowoczesna – jak zaaranżować?
Łazienka z wanną – jak ją zaaranżować?
Aranżacja toalety – jak zadbać o funkcjonalność w małym pomieszczeniu
Redaktor
Redaktor na Sanpolprofi.pl oraz Sanpol.pl. Mężczyzna piszący, który żadnego tematu się nie boi. Pompy ciepła? Żaden problem. Aranżacja małej łazienki? Proszę bardzo. Wybór kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego? Artykuł już się pisze!
Z wykształcenia politolog i dziennikarz, z zawodu specjalista ds. contentu i SEO, a prywatnie specjalista ds. sportu różnej maści. Biegacz i kopacz, dorywczo siatkarz i tenisista stołowy. No i miłośnik muzyki. Najlepiej tej na żywo, ale - aktualnie przy dwójce dzieci - nie pogardzi także dobrym brzmieniem domowych głośników.