Łazienka z wanną – jak ją zaaranżować?
Wiele osób błędnie uważa, że łazienka z wanną jest zarezerwowana wyłącznie dla dużych przestrzeni. Wbrew pozorom wystarczy dobry projekt uwzględniający ergonomię, upodobania użytkowników oraz odpowiednie materiały wykończeniowe. Sprawdź, jak urządzić łazienkę z wanną, inspiracje znajdziesz też przeglądając nasze wizualizacje.
Gdzie ustawić wannę w łazience?
W przestronnym wnętrzu masz wiele możliwości aranżacji, właściwie wiele zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Strefę kąpieli możesz wyróżnić innym kolorem płytek ceramicznych, podestem, a nawet oddzielić ją szybą.
W ten sposób łazienka z wanną wolnostojącą będzie prezentować się jak pokój kąpielowy. W dużym wnętrzu sprawdzi się każdy kształt, kolor i rodzaj. Nie zawsze jednak masz do dyspozycji wiele metrów. Wtedy trzeba dobrze rozplanować przestrzeń, aby wygodnie wchodzić i wychodzić z wanny. Oto kilka naszych pomysłów na projekty mniejszych i większych wnętrz.
Łazienka na poddaszu z wanną
Łazienka na poddaszu z wanną często wykorzystuje przestrzeń pod oknem na zorganizowanie strefy kąpieli. Tu świetnie prezentuje się model wolnostojący, np. na delikatnym podeście lub zabudowany prostokątny z dodatkowym miejscem do przechowywania kosmetyków.
Jeśli jednak lubisz mieć więcej przestrzeni i nie obawiać się uderzenia głową o ścianę podczas wstawania z wanny, możesz zdecydować się na ustawienie jej na krótszej ścianie. Ciekawy efekt wizualny zyskasz, kiedy postawisz ją pod kątem lub zdecydujesz się na model asymetryczny. Przestrzeń pod oknem zawsze możesz zagospodarować szafkami, toaletą albo pozostawić ją pustą.
Łazienka z wanną prostokątną
Wybór wanny prostokątnej to bardzo dobry pomysł. Jest ona ustawna, prezentuje się nowocześnie, a także można ją łatwo zabudować. W pomieszczeniach prostokątnych możesz ją ustawić przy krótszej ścianie, aby w pełni wykorzystać przestrzeń. Nad wanną przyda się np. półka, która będzie pełnić jednocześnie funkcję dekoracyjną. To też dobry pomysł na aranżację krótszej ściany z niewielkim oknem. Dlatego wanny Ravak cieszą się taką popularnością.
Mała łazienka z pralką i wanną może być ustawna i ciekawie zaaranżowana. Wykorzystaj narożnik do zagospodarowania strefy kąpielowej. Prostokątna wanna świetnie się tu sprawdzi. Wtedy pralkę możesz ustawić na jednej linii z szafką lub blatem.
Łazienka z praktyczną zabudową
Prostokątną, asymetryczną lub półokrągłą wannę możesz wkomponować w cały system zabudowy, wraz z misą WC podwieszaną obok. W ten sposób zyskasz sporo miejsca na przechowywanie kosmetyków i akcesoriów. Jednocześnie przestrzeń będzie wyglądać spójnie, a jeśli podkreślisz ją taśmami LED, zyskasz piękny efekt dekoracyjny.
Łazienka z wanną i prysznicem na jednej ścianie
Jeśli masz dość wąskie i długie pomieszczenie, ustawienie wanny oraz prysznica w jednej linii jest świetnym pomysłem. Możesz np. zastosować ten sam rodzaj płytek na ścianie w kabinie oraz na podłodze pod wanną. Nowoczesnym rozwiązaniem są minimalistyczne brodziki albo prysznice walk in.
Łazienka z wanną narożną
Wykorzystując każdą wolną przestrzeń, warto wziąć pod uwagę wannę narożną. Może być ona półokrągła albo asymetryczna. Taki kształt wpływa na bardziej przytulne wizualnie wnętrze ze względu na łagodne łuki. Ponadto zabiera mniej miejsca od klasycznego prostokąta.
Mała łazienka z wanną wolnostojącą
Czy to możliwe, aby na niewielkiej przestrzeni móc cieszyć się z wanny wolnostojącej? Zdecydowanie tak! Na rynku jest wiele wariantów, które mają nieco mniejszą konstrukcję, ale gwarantują pełen komfort podczas kąpieli. Szczególnie warto zwrócić uwagę na modele zaokrąglone, przyścienne. Wtedy zyskasz sporo miejsca przed wanną, aby swobodnie z niej wyjść.
Mała łazienka z wanną – co zrobić, aby optycznie ją powiększyć?
Jeśli interesuje Cię łazienka z wanną i prysznicem, możesz połączyć te dwie funkcję w jednym miejscu. Wystarczy, że wybierzesz parawan nawannowy. W mikroskopijnych wnętrzach dobrze, aby był on jednolity, przezroczysty. Szkło hartowane powinno być jak najlepszej jakości, najlepiej z powłokami ochronnymi.
Wtedy lepiej się je czyści, co wpływa na estetykę i wizualne powiększenie pomieszczenia. Minimalistyczne powinny być też profile. Do wyboru masz parawan nawannowy, który składa się z jednej części lub dwóch. Wtedy pełni funkcję otwieranego skrzydła.
Pamiętaj jednak, że nie w każdym pomieszczeniu się to sprawdzi, bo trzeba zagospodarować trochę miejsca przed wanną. Dobrym rozwiązaniem są wtedy parawany harmonijkowe albo przesuwne.
Jak sprawić, aby lepiej prezentowała się łazienka z wanną? Inspiracje, które znajdziesz w internecie oraz wśród naszych projektów jasno wskazują na zastosowanie dużych luster, połyskujących powierzchni czy też czystej bieli.
Takie akcenty wpłyną na wizualne powiększenie przestrzeni. Nie zapominaj też o wyborze odpowiedniej armatury, np. podtynkowej oraz umywalki, która będzie pasować wizualnie do wanny. Wybieraj materiały, które łatwo się czyści, co wpłynie na wizualny ład. Sprawdź oferty sprawdzonych producentów takich jak Ravak.
Gotowe projekty łazienek z wanną – zainspiruj się!
Nie wiesz, jak może wyglądać Twoje pomieszczenie, jakich kolorów użyć albo gdzie zaprojektować strefę kąpieli? Poznaj nasze projekty łazienek!
Łazienka z wanną i prysznicem
To świetny przykład na to, że gotowe projekty łazienek z wanną mogą obejmować jednocześnie minimalistyczną kabinę prysznicową. Dzięki temu, że nie ma w niej brodzika, przestrzeń staje się jednolita i elegancka. Wanna prostokątna wykorzystuje miejsce styku dwóch ścian.
Zabudowana jest płytkami imitującymi drewno, które powtarzają się także pod prysznicem. Do tego zastosowano białe płytki imitujące marmur, jasną szafkę i ponadczasowe białe urządzenia sanitarne.
Nowoczesna łazienka z wanną
To bardzo mała łazienka z wanną, którą udało się powiększyć wizualnie dzięki jasnym odcieniom. Przytulności i ciepła dodają akcenty drewniane. W projekcie występuje też duże lustro LED, które podkreśla elegancję tak samo jak złote pasy i armatura.
Szara łazienka z wanną
W tej aranżacji wykorzystano prostokątną wannę z parawanem, który oddziela strefę kąpieli od pozostałej przestrzeni. Dużym plusem jest deszczownica wpływająca na komfort użytkowania i przyjemny relaks. Szarość świetnie współgra z chromowaną armaturą, a drewniane akcenty ocieplają nieco aranżację.
Zobacz też:
8 przydatnych wskazówek jak zaaranżować małą łazienkę z wanną
Aranżacja łazienki - oto 10 najpopularniejszych błędów
Mała łazienka nowoczesna – jak zaaranżować?
Aranżacja toalety – jak zadbać o funkcjonalność w małym pomieszczeniu
Redaktor
Z wykształcenia dziennikarka, pracuje jako redaktorka i specjalistka od treści eksperckich w branży home&decor. Wciąż szuka sposobów na to, jak ulepszyć swoje cztery kąty i wprowadzić do nich powiew świeżości. Lubi gadżety wyposażone w nowoczesne technologie i praktyczne rozwiązania. Jest estetką, szczególnie jeśli chodzi o dopasowanie kształtów i kolorów. Prywatnie dom to jej przytulna oaza bezpieczeństwa i jednocześnie przestrzeń do pracy. Uwielbia spędzać w nim czas, gdzie z kubkiem kawy w dłoni nie tylko pracuje, ale także realizuje swoją pasję do gotowania. Miłośniczka podróżowania po europejskich miastach w poszukiwaniu inspiracji wnętrzarskich i nie tylko. Wolne wieczory spędza na grach planszowych i oglądaniu seriali.