Kontakt

Baterie podtynkowe krok po kroku

Baterie podtynkowe 31.10

Marzysz o nowoczesnej i minimalistycznej łazience? Nie chcesz, aby elementy instalacyjne zaburzyły aranżację? Postaw na baterie podtynkowe. Wybór armatury i rozplanowanie przestrzeni wcale nie musi być trudne. Sprawdź, jak krok po kroku wybrać baterie podtynkowe.

Dlaczego bateria podtynkowa to dobry pomysł? 

Baterie podtynkowe zachwycają prostotą, elegancją i dyskretnym charakterem. Tylko niewielka ich część jest widoczna gołym okiem. Dzięki temu możesz znacznie zaoszczędzić miejsce w swojej łazience, a także wprowadzić wizualny ład.

To świetny wybór dla miłośników minimalizmu. Brak wystających elementów instalacyjnych przekłada się też na łatwiejsze utrzymanie łazienki w czystości.  

Armaturę tego typu możesz dobrać zarówno do stylu nowoczesnego, jak i klasycznego. To dlatego, że na rynku jest wiele dostępnych wariantów. Świetnie sprawdzą się nawet w mikroskopijnych wnętrzach. Choć trzeba liczyć się z ingerencją w ścianę, na pewno szybko dostrzeżesz zalety takiego rozwiązania. 

Miejsce montażu baterii podtynkowej i przygotowanie podłoża 

Baterie podtynkowe to kwintesencja minimalizmu i elegancji. Nie zajmują wiele miejsca, ale to nie znaczy, że można je zamontować od ręki. Na pewno trzeba rozplanować dobrze przestrzeń i zaprojektować strefy, w których powinna znaleźć się ta nowoczesna armatura. Oczywiście na rynku znajdziesz zarówno baterie prysznicowe, jak i wannowe. Ułatwiają codzienną kąpiel i sterowanie natryskiem. W gotowych zestawach możesz znaleźć też deszczownicę.  

Bateria podtynkowa dodaje wizualnego ładu w strefie z umywalką i lustrem. Mocuje się ją bezpośrednio w ścianie, dlatego koniecznie weź pod uwagę wysokość montażu i wielkość wylewki. Zapobiegnie to rozchlapywaniu się wody na boki. Jednocześnie zagwarantuje przyjemne mycie rąk czy pielęgnację twarzy z pełną swobodą ruchów. Koniecznie wyznacz też wysokość zamontowania armatury oraz środek, czyli odpowiednią odległość od lewej i prawej strony. 

Montaż baterii podtynkowej trzeba wziąć pod uwagę jeszcze przed lub w trakcie remontu. To dlatego, że wymaga on kucia w ścianie na głębokość, która pozwoli na schowanie części instalacyjnych. Najczęściej ma ona około 10 centymetrów. Tuż pod płytkami ceramicznymi musi znaleźć się miejsce na elementy podtynkowe i rury połączeniowe, które mają zazwyczaj koło 15-20 mm średnicy. Powinny one znaleźć się we wcześniej wykonanych bruzdach. 

Jeśli do tej pory armatura była podłączona w tradycyjny sposób, konieczne będą pewne modyfikacje w doprowadzeniu ciepłej i zimnej wody. Zanim jednak przystąpisz do mocowania baterii, upewnij się, że instalacja została prawidłowo wyczyszczona i przepłukana przez Twojego hydraulika. To kluczowy krok, aby uniknąć problemów z działaniem armatury w przyszłości. Po poprawnym zamontowaniu i sprawdzeniu szczelności instalacji możesz przystąpić do podtynkowego mocowania deszczownicy oraz montażu elementów natynkowych, które będą widoczne na zewnątrz. 

Jak wybrać odpowiednie baterie podtynkowe? 

Baterie podtynkowe, np. marki Hansgrohe powinny łączyć funkcjonalność z pięknym wyglądem. Oto główne aspekty, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego modelu. 

Design, który ma znaczenie 

Ze względu na to, że baterie podtynkowe są niemal niewidoczne, warto kierować się estetyką. Dobierz kolor oraz styl wykończenia do innych elementów, takich jak profile kabiny prysznicowej, uchwyty, ramy luster czy przycisk spłukujący do WC. 

Rodzaj baterii podtynkowej 

W jaki sposób chcesz sterować temperaturą? Czy chcesz dodatkowo ustawiać rodzaj strumienia deszczownicy? Takie detale mają ogromne znaczenie, dlatego warto wziąć je pod uwagę. Będą miały wpływ na komfort codziennej kąpieli czy mycia rąk. 

Popularna armatura to ta, którą steruje się za pomocą jednej dźwigni. W stylu klasycznym i retro mogą jednak przydać się modele wyposażone w dwa niezależne pokrętła. A co z bateriami z termostatem? To szczególnie korzystne rozwiązanie w domach, w których przebywają małe dzieci czy seniorzy.

Technologia nie dopuszcza do nagłych skoków temperatury i wydobycia się gorącego strumienia z baterii czy deszczownicy. Wybór pomiędzy tymi dwoma typami baterii podtynkowych powinien być oparty na indywidualnych preferencjach. 

Jakość pod kontrolą 

Ze względu na to, że baterie podtynkowe mają większość elementów instalacyjnych ukrytych pod ścianą, muszą być wykonane z jak najlepszych materiałów. Poważniejsza awaria nie zawsze musi oznaczać kucie w ścianie, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na produkty renomowanych firm.

Dzięki możliwości wymiany elementów sterujących ukrytych pod elementem zewnętrznym, naprawa może być mniej inwazyjna. Nikt przecież nie chce tuż po remoncie ponownie zabierać się do prac remontowych. Dlatego na armaturze nie warto oszczędzać ani stawiać na przypadkowy zakup.

Modele z głowicą ceramiczną zapewnią płynną i precyzyjną pracę. Zwróć też uwagę na technologie stosowane przez producenta, które dodatkowo wzmacniają odporność na uszkodzenia, korozję czy zaleganie wody. 

Najlepiej wybierać zestawy prysznicowe i wannowe składające się z elementów od tego samego producenta. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o różnice wizualne. 

Sprawdź specyfikację techniczną 

Design, jakość wykonania i dbałość o ekologię to jedno, ale nie możesz zapomnieć o kwestiach technicznych. Warto sprawdzić takie parametry jak długość wylewki oraz wielkość baterii. Upewnij się, jakie elementy wchodzą w skład zestawu, jeśli chcesz postawić na komfortowy i przyjemny prysznic.  
 
Przyda się estetyczny wąż, funkcjonalna słuchawka czy deszczownica dopasowana rozmiarem do wielkości kabiny. Długość ramienia i wielkość deszczownicy muszą być odpowiednio dostosowane do rozmiarów Twojej kabiny, aby harmonijnie współgrały z całością i nie przytłoczyły wnętrza. 

Zobacz też:

Baterie wannowe – ranking TOP 8 polecanych modeli
Jak dobrać baterię do umywalki?
Baterie termostatyczne - warto czy nie warto?
Bez dotyku, bez marnowania wody – ekologiczne baterie umywalkowe