Kontakt

Jak dobrać baterię do umywalki?

jak dobrać baterie do umywalki

Na rynku wykończenia wnętrz jest tyle baterii do umywalek, że trudno wybrać w kilka minut produkt idealny. Zapoznamy Cię z przeglądem modeli pod względem montowania, a także podpowiemy, co wziąć pod uwagę podczas zakupu.

PRZEGLĄD BATERII UMYWALKOWYCH NA RYNKU

Na początku warto przyjrzeć się bateriom umywalkowym, które są dostępne na rynku. Wtedy znacznie łatwiej będzie Ci określić, jaki model pod względem montażu spisze się wzorowo w Twojej łazience. Do wyboru są:

  • baterie umywalkowe montowane w ścianie – dość nowoczesne rozwiązanie, które daje dużo wolnej przestrzeni przy umywalce. Baterie dzielą się na natynkowe, o łatwiejszym dostępie do elementów montażowychw razie usterki i podtynkowe, które są z kolei bardziej estetyczne. Pierwsze z nich są bardziej powszechne i mają ponadczasowy design. Najczęściej jednak montuje się je w strefie kąpieli, czyli tuż przy wannie. Wymaga podłączenia bezpośrednio do instalacji wodnej.

    Drugie z kolei mają bardziej nowoczesny charakter. Montaż trzeba zaplanować już w trakcie remontu, ponieważ wszystkie przyłącza są ukryte pod ścianą. Gwarantuje to estetykę i minimalistyczne wykończenie wnętrza. Łatwiej też utrzymać w czystości baterię, bo jest ona stosunkowo niewielka.

  • baterie umywalkowe stojące do montażu na blacie – coraz bardziej popularne i utrzymujące się w trendach od kilku sezonów. Świetnie się prezentują i stanowią spójną wizualną całość wraz z blatem i ceramiką. Zazwyczaj bateria stojąca jest nieco wyższa niż tradycyjna, ponieważ musi wystawać zza umywalki nablatowej.

    Aby ją zamontować, konieczny jest otwór w blacie. Charakteryzuje ją minimalistyczny design i estetyka wykonania. Trzeba dbać o jej regularne czyszczenie i pozbywanie się osadów z wody czy też mydła.

  • baterie umywalkowe montowane na umywalce – najbardziej popularne na rynku, najczęściej mają krótki korpus. Jest wiele produktów do wyboru, które można dostosować pod względem designu. To też uniwersalne rozwiązanie, w razie nagłej awarii, można szybko wymienić baterię. Trzeba jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu i usuwaniu osadów.

CO WZIĄĆ POD UWAGĘ PRZED ZAKUPEM BATERII DO UMYWALKI?

baterie grohe essence

Wiesz już, jakie są rodzaje baterii na rynku, ale sposób montażu to tylko jeden z aspektów, które warto wziąć pod uwagę. Pamiętaj, że wybór wykończenia do łazienki to inwestycja na lata. Właśnie dlatego warto to przemyśleć, a także wybierać spośród propozycji od sprawdzonych producentów. Co trzeba wziąć pod uwagę?

projektowanie łazienki

ROZMIAR BATERII UMYWALKOWEJ I DŁUGOŚĆ WYLEWKI

Kiedy już zdecydujesz, gdzie ma być zamontowana bateria, na jej przyjemne użytkowanie na co dzień ma wpływ rozmiar oraz długość wylewki. Strumień wody powinien być skierowany w centralny punkt umywalki. Właśnie dlatego możesz przyjąć, że długość wylewki powinna wynosić połowę szerokości misy ceramicznej. Zbyt wysoki model może okazać się niepraktyczny, ponieważ woda będzie rozpryskiwać się na boki.

MATERIAŁ WYKONANIA BATERII I PODSTAWOWE ELEMENTY

Praktyczna dźwignia, która działa płynnie i sprawnie to podstawa dobrej baterii umywalkowej. W dodatku liczy się jej głowica, czyli element, który odpowiada za regulowanie strumienia wody, a także szczelność armatury. Jeśli jest wykonana z wysokiej jakości materiału (np. ceramiki) możesz liczyć na ochronę przed korozją. Oprócz tego bateria powinna mieć solidne uszczelki chroniące przed przeciekaniem i nagłymi awariami.

Producenci stosują coraz więcej nowoczesnych technologii, które wpływają na solidne powierzchnie, znacznie łatwiejsze w czyszczeniu. Takie powłoki ochronne odpychają brud i nie pozwalają na osadzanie się pozostałości po kosmetykach czy twardej wodzie. Warto wziąć pod uwagę, że słabej jakości materiał może szybciej się odpryskiwać i odbarwiać. Przez to nie wygląda estetycznie.

EKOLOGIA, KTÓRA MA ZNACZENIE

Chcesz oszczędzać wodę podczas czynności higienicznych? Jest to możliwe, jeśli bateria jest wyposażona w perlator. To część, która jest odpowiedzialna za napowietrzanie wody. W praktyce tego nie odczujesz, bo nadal swobodnie możesz umyć ręce czy wyczyścić zęby. Jednak oszczędzasz na rachunkach za wodę, bo mniej się jej zużywa na co dzień.

WYKOŃCZENIE BATERII A STYL URZĄDZANIA WNĘTRZA

Popularne są baterie umywalkowe chromowane, ale nie jest to jedyna opcja na rynku. Ciekawym rozwiązaniem jest wykończenie matowe w czarnym odcieniu. Możesz dopasować kolor np. do przycisku spłukującego, dodatków albo elementów wykończenia kabiny prysznicowej. W stylach nowoczesnych i glamour królują ostatnio połyskujące złote powierzchnie. Mogą też być stylizowane na klasykę, a nawet aranżacje rustykalne. Warto zwrócić uwagę, czy producent zastosował powłokę zabezpieczającą przed zarysowaniami i uszkodzeniami mechanicznymi.

Coraz chętniej sięgamy po niestandardowe rozwiązania do łazienki, czyli kolorowe baterie, takie jak np. wprowadziło Grohe, tj. serię Essence

UDOGODNIENIA DLA DOMOWNIKÓW

Chcesz cieszyć się z jeszcze wygodniejszych rozwiązań w swoim domu? Możesz wziąć pod uwagę baterie bezdotykowe wyposażone w specjalny czujnik. Wystarczy, że przyłożysz dłonie do kranu, a on automatycznie włączy strumień wody. To też dobre rozwiązanie, jeśli w domu przebywają osoby starsze lub dzieci. 

Zobacz też:

Baterie wannowe – ranking TOP 8 polecanych modeli
Baterie termostatyczne - warto czy nie warto?
Bez dotyku, bez marnowania wody – ekologiczne baterie umywalkowe
Baterie podtynkowe krok po kroku