Czym czyścić wannę akrylową?
Wanny akrylowe cieszą się dużą popularnością ze względu na przyjemną w dotyku powierzchnię, stosunkowo niskie ceny, a także estetyczny wygląd. Chcesz prawidłowo dbać o powierzchnię, aby nie było na niej widocznych osadów z mydła, kamienia i brudu? Zobacz, czym czyścić wannę akrylową. Z naszym poradnikiem zrobisz to szybko i sprawnie!
Czyszczenie wanny akrylowej – czym to robić?
Na początku zaznaczmy, że pielęgnacja i konserwacja wanny akrylowej w dużej mierze zależy od jakości materiału. Producenci często stosują specjalne powłoki ochronne i antybakteryjne, które ułatwiają czyszczenie. Takie produkty znajdziesz m.in. w ofercie Villeroy&Boch.
Pierwszą rzeczą, o jaką musisz zadbać to odpowiednie środki do mycia wanny akrylowej. Nie powinny być zbyt silne, możesz wtedy zmienić kolor powierzchni, a nawet ją uszkodzić. Nieprawidłowe korzystanie z preparatów albo ich zły dobór często powoduje matowienie wanny. Jeśli chcesz upewnić się, czy środek jest bezpieczny, przeprowadź próbę na niewielkim fragmencie. Zobaczysz jak preparat reaguje z wanną.
Gotowe środki do czyszczenia wanny akrylowej
W sklepach masz do dyspozycji wiele dedykowanych środków do akrylu. Zazwyczaj mają gładką konsystencję w postaci mleczka, żelu albo sprayu. Aplikuje się je bezpośrednio na brudną powierzchnię. Po kilku minutach z pomocą miękkiej gąbki lub ściereczki oraz wody zetrzesz pozostałości.
Dużym plusem gotowych rozwiązań na rynku jest spora dostępność produktów do akrylu, skuteczność działania oraz łatwość w aplikacji. W składzie są substancje, które rozpuszczają tłuszcz, brud i kamień. Niektóre z nich mają też specjalne składniki konserwujące, które utrzymują na dłużej idealnie gładką i białą akrylową powierzchnię wanny. W zakwasie prawidłowego stosowania, wszystkie niezbędne informacje od producenta oraz środki ostrożności znajdziesz na etykiecie. Zapoznaj się z nimi przed użyciem.
Domowe środki do czyszczenia wanny akrylowej
Nie chcesz korzystać z gotowych preparatów? Zastanawiasz się, czym czyścić wannę akrylową z użyciem domowych, łatwo dostępnych produktów?
Wypróbuj poniższe propozycje:
- Woda z płynem do mycia naczyń – to bardzo łagodne połączenie, które pozwoli Ci się pozbyć osadów z mydła i pozostałości kosmetyków. Pozostawia powierzchnię czystą i bez smug.
- Woda z octem w proporcjach 1:1 – ten domowy środek sprawdza się doskonale, bo rozpuszcza zanieczyszczenia oraz kamień. Jeśli obawiasz się nieprzyjemnego zapachu, dodaj kilka kropel olejku eterycznego albo odrobinę soku z cytryny.
- Przekrojona na pół cytryna – stanowi naturalny czyścik do wanny akrylowej. Dobrze sprawdzi się do sprzątania konkretnych brudnych fragmentów.
- Pasta z sody oczyszczonej i wody – na punktowe zanieczyszczenia albo odbarwienia.
- Pasta z soli i soku z cytryny – może posłużyć jako zamiennik mleczka do czyszczenia.
Jakich błędów unikać podczas czyszczenia wanny akrylowej?
Przede wszystkim dbaj o wannę regularnie. Postaw na czyszczenie z użyciem powyżej wymienionych środków przynajmniej raz na tydzień. Im rzadziej będziesz sprzątać powierzchnię, tym trudniej pozbyć się pozostałości kosmetyków, osadów z kamienia czy przebarwień. Nie unikaj trudno dostępnych miejsc, szczególnie przy odpływie oraz baterii wannowej bez względu na jej sposób montażu.
Zawsze po myciu wanny, spłucz dokładnie pozostałości środków z użyciem ciepłej wody, a następnie wytrzyj ją do sucha. Jeśli tego nie zrobisz to wilgoć jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Woda jest też w wielu polskich domach bardzo twarda. Właśnie dlatego warto wycierać wannę do sucha po każdej kąpieli. Używaj do tego miękkiego materiału albo ręczników papierowych.
Unikaj gąbek zakończonych ostrą powierzchnią, która mogłaby porysować akryl. To samo dotyczy też szczotek z ostrym włosiem. Choć mogą wydawać się skuteczne w działaniu to lepiej postawić na dobry środek i miękką ściereczkę. Jeśli zastanawiasz się, czym czyścić wannę akrylową to takie połączenie również powinno być efektywne.
Pamiętaj też, że środki czyszczące do akrylu nie powinny mieć mikrogranulek ani innych składników, które mogłyby uszkodzić wannę. Najlepiej, aby miały gładką konsystencję. Nie mogą też być to produkty, które nie są przeznaczone do tego materiału. Zawarte w uniwersalnych preparatach substancje mogą być szkodliwe dla akrylu, np. silne kwasy albo alkalia.
Produkty do konserwacji i zestawy naprawcze do akrylu
Akryl w porównaniu z innymi materiałami wykończeniowymi, takimi jak konglomerat czy stal, jest bardziej podatny na odbarwienia i mikrouszkodzenia. Jego zaletą jest jednak prosta konserwacja oraz możliwość samodzielnej naprawy uszkodzeń. Żółty zaciek? Zarysowana powierzchnia? Tych problemów możesz się pozbyć bardzo szybko, bez konieczności wymiany wanny na nową.
Na rynku znajdziesz specjalne produkty do konserwacji. To nie tylko mleczka i żele czyszczące, ale też specjalne gumki do akrylu. Przeznaczone są do odświeżenia powierzchni. Usuwają zanieczyszczenia na konkretnym fragmencie, korygują zarysowania oraz drobne ubytki. Można ich używać wraz z wodą albo na sucho. Koszt takich produktów to około 40-60 złotych za sztukę.
W sklepach dostępne są również specjalne zestawy naprawcze. Najczęściej składają się one z kilku preparatów, w tym żywicy, pasty, utwardzacza oraz akcesoriów potrzebnych do aplikacji. Raz na jakiś czas możesz użyć go do samodzielnej naprawy drobnych ubytków i zarysowań.
Zobacz też:
Najlepsze wanny narożne - ranking TOP 5
Wanna narożna czy prostokątna?
Mała łazienka z wanną - jak zaprojektować?