Mała łazienka z wanną - jak zaprojektować?
Stoisz przed dużym wyzwaniem, jakim jest projektowanie wnętrza przed remontem? Marzy Ci się mała łazienka z wanną? Będąc właścicielem niewielkiego pomieszczenia, nie musisz od razu decydować się na kabinę prysznicową. Podpowiadamy, jak zaprojektować takie wnętrze, co wziąć pod uwagę i jakie są możliwości.
ERGONOMIA W MAŁEJ ŁAZIENCE Z WANNĄ – TO JEST NAJWAŻNIEJSZE!
Pierwszą kwestią, jaką trzeba się zająć w trakcie projektowania małej łazienki z wanną jest wymiar pomieszczenia. To będzie odpowiedni punkt wyjścia. Aby wnętrze było ergonomiczne i nie sprawiało kłopotu domownikom, poszczególne strefy nie powinny na siebie nachodzić. O czym mowa? Wychodzenie z wanny musi być wygodne i swobodne, dlatego koniecznie trzeba zaplanować wolną przestrzeń w jej otoczeniu.
Odpowiednia odległość musi być zachowana między toaletą a umywalką. Istotne jest także to, gdzie usytuowana jest pralka. Nawet jeśli marzy Ci się mała łazienka z wanną i prysznicem, konieczne jest dobrze rozplanowanie wnętrza, aby nie okazało się, że otwieranie drzwi koliduje z urządzeniem sanitarnym.
Przejdźmy do konkretów. Oto podstawowe odległości, które trzeba zachować w małej łazience z wanną:
- Przed wanną trzeba mieć przynajmniej 70-80 x 100-110 cm wolnego miejsca. Pozwoli to na wygodne wchodzenie i wychodzenie.
- Między umywalką a toaletą nie może być mniej niż 20 cm.
- Wanna powinna być usytuowana minimum 20 cm od umywalki i 20 cm od toalety.
- Mała łazienka z wanną i prysznicem powinna być zaprojektowana tak, aby pomiędzy jedną a drugą strefą kąpielową była pusta przestrzeń. Najlepiej, jeśli urządzenia będą usytuowane na przeciwległych ścianach. Jeśli jest możliwość, można je zamontować w linii prostej. Brodzik wymaga nieco mniej miejsca niż wanna, jeśli chodzi o przestrzeń przy wejściu i wyjściu.
JAKĄ WANNĘ DO MAŁEJ ŁAZIENKI WYBRAĆ?
Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest wanna prostokątna. Można ją ustawić zarówno w narożniku, na styku dwóch ścian, jak i po środku. Wszystko zależy od możliwości technicznych, a także koncepcji wnętrza. Wanny prostokątne, np. marki ROCA występują w wielu rozmiarach. Jeśli chodzi o szerokość, najmniejsze modele mają nawet 70-75 cm i określane są przez producentów jako slim. W ten sposób możesz np. zagospodarować część wnęki albo jedną całą ścianę na strefę kąpielową. Takie modele są też nieco krótsze (o 20-40 centymetrów).
Mała łazienka w bloku z wanną narożną to kolejny pomysł. Ścięte boki sprawiają, że jest jednak nieco mniej miejsca w środku. Mimo wszystko przestrzeń przed wanną pozwala na komfortowe wchodzenie i wychodzenie. Modele narożne często wyposażone są w dodatkowe funkcje z hydromasażem. Jest też lepsza organizacja - z jednej strony wykorzystujesz narożnik ściany, a z drugiej masz też do dyspozycji powierzchnię wanny jako półkę na kosmetyki. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że niektóre modele mają dość wysokie ścianki.
Do małych wnętrz rzadziej nadają się wolnostojące wanny (np. marki Vitalle). Jeśli jednak na takiej Ci zależy, weź pod uwagę estetykę, rozmiar i wolną przestrzeń pozwalającą na wygodne wchodzenie i wychodzenie.
MAŁA ŁAZIENKA Z WANNĄ – WSKAZÓWKI PROJEKTANTÓW
Pamiętaj o kilku kwestiach: funkcjonalności, ergonomii i estetyce. Wszystkie te aspekty muszą się zgadzać, jeśli chodzi o wygodne korzystanie z każdego urządzenia sanitarnego i strefy kąpielowej.
WNĘKA I SYSTEMY PÓŁEK, CZYLI PRAKTYCZNE ARANŻACJE MAŁEJ ŁAZIENKI Z WANNĄ
Mała łazienka z wanną powinna wykorzystywać maksymalnie jej potencjał. Weź pod uwagę wszelkie wnęki, które warto zagospodarować np. na przód wanny lub kabinę prysznicową. Tam też warto usytuować pralkę. Nie zapominaj też o przestrzeni nad urządzeniem, gdzie możesz zamontować wiszącą szafkę na kosmetyki i akcesoria. Mała łazienka z wanną i pralką to bardzo popularne rozwiązanie. Strefa kąpielowa także powinna być maksymalnie praktyczna. Właśnie dlatego popularnym rozwiązaniem są systemy półek na kosmetyki lub dekoracje. Można to połączyć wraz z zabudową stelaża podtynkowego do WC.
PARAWAN, DZIĘKI KTÓREMU ZYSKUJESZ WIELOFUNKCYJNOŚĆ
Jeśli planujesz wannę na całej długości ściany, wykorzystaj to do stworzenia prysznica. Wystarczy zamontować parawan nawannowy, dzięki któremu wygodnie weźmiesz kąpiel na stojąco.
PRZESTRZEŃ NAD WANNĄ A LUSTRA
Wiadomo, że jasne kolory powiększają przestrzeń. Tak samo jest z odbijającym się światłem. Nad wanną możesz zaplanować ścianę wypełnioną lustrami. Nie musi to być to kontakt bezpośredni, aby nie było problemów z czyszczeniem. Warto też postawić na połyskujące płytki, które skutecznie odbijają światło i sprawiają, że pomieszczenie wizualnie staje się większe.
MAŁA ŁAZIENKA Z WANNĄ A OŚWIETLENIE
Wybieraj lampy, które maksymalnie rozświetlają wnętrze i rozpraszają światło. Dzięki temu zyskujesz efekt większego pomieszczenia.
POŁĄCZENIA, KTÓRE ZDAJĄ EGZAMIN
Nawet mała łazienka w bloku 3m2 z wanną może być ergonomiczna i funkcjonalna. Weźmy pod uwagę strefę kąpielową zaplanowaną na jednej ścianie (naprzeciwko drzwi wejściowych), która wyróżnia się jasnymi odcieniami, połyskującą armaturą oraz dobrze dopasowanym oświetleniem ledowym.
Całość sprawia, że pomieszczenie nie wydaje się przytłoczone. Jedna ze stron wanny dodatkowo zabudowana jest szkłem hartowanym (w minimalistycznym stylu). W tym samym miejscu styka się z blatem szafki, na której znajduje się umywalka nablatowa, niewielka, ale nowoczesna. Teraz wystarczy tylko zaplanować toaletę w odpowiedniej odległości od umywalki i gotowe!
Zobacz też:
Aranżacja łazienki - oto 10 najpopularniejszych błędów
Mała łazienka nowoczesna – jak zaaranżować?
Łazienka z wanną – jak ją zaaranżować?
Aranżacja toalety – jak zadbać o funkcjonalność w małym pomieszczeniu
Redaktor
Z wykształcenia dziennikarka, pracuje jako redaktorka i specjalistka od treści eksperckich w branży home&decor. Wciąż szuka sposobów na to, jak ulepszyć swoje cztery kąty i wprowadzić do nich powiew świeżości. Lubi gadżety wyposażone w nowoczesne technologie i praktyczne rozwiązania. Jest estetką, szczególnie jeśli chodzi o dopasowanie kształtów i kolorów. Prywatnie dom to jej przytulna oaza bezpieczeństwa i jednocześnie przestrzeń do pracy. Uwielbia spędzać w nim czas, gdzie z kubkiem kawy w dłoni nie tylko pracuje, ale także realizuje swoją pasję do gotowania. Miłośniczka podróżowania po europejskich miastach w poszukiwaniu inspiracji wnętrzarskich i nie tylko. Wolne wieczory spędza na grach planszowych i oglądaniu seriali.