Czym myć wannę akrylową?
Wanny akrylowe, a tak naprawdę wykonane z metakrylanu metylu, stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Duży wybór kształtów i wymiarów, stosunkowo lekka konstrukcja, a także przyjemna w dotyku powierzchnia to zalety, które przemawiają za ich wyborem. Jeśli już jesteś posiadaczem jednej z nich, dowiedz się, czym myć wannę akrylową. Dzięki temu zadbasz o jej piękny wygląd na długi czas.
Jak i czym czyścić wannę akrylową?
Przygotuj do czyszczenia wanny miękką ściereczkę lub gąbkę. Najlepiej postaw na miękkie materiały, które są delikatne w dotyku, dokładnie rozprowadzają środki i nie uszkodzą wrażliwej akrylowej powierzchni.
W niektórych przypadkach sprawdzi się szczotka, ale musi mieć miękkie włosie. Dobrze radzi sobie z zaschniętym brudem. Przyda się też ręcznik lub ręczniki papierowe do wytarcia powierzchni do sucha.
Zacznij działać! Spłucz na początek wszystkie większe zabrudzenia. Dopiero wtedy przejdź do konkretnego sprzątania. A czym myć wannę? Możesz skorzystać z łatwo dostępnych domowych produktów takich jak ocet. Wystarczy, że połączysz go z wodą w proporcji 1:1.
Do tego dodaj kilka kropel cytryny, aby domowy środek miał przyjemniejszy zapach. Cytrusy działają też nabłyszczająco. Zamiast octu, możesz użyć mydła w płynie lub środka do mycia naczyń. Często mają one prosty skład z naturalnymi substancjami. Wybieraj detergenty z ograniczoną do minimum chemią.
W sklepach dostępne są też środki, które przeznaczone są stricte do akrylu. Zawsze czytaj etykiety i przeznaczenie detergentów. Powinny mieć gładką konsystencję, np. łatwego w rozprowadzaniu żelu lub mleczka. Niektóre z ich są wzbogacone w kładzie o substancje konserwujące. Zapobiegają one powstawaniu osadów.
Zabrudzenia, które powstały na wybranych fragmentach, możesz przetrzeć przeciętą na pół cytryną, nałożyć pastę do mycia zębów lub potraktować pastą z sody oczyszczonej (czyli połączonej z odrobiną wody). Po takim zabiegu, trzeba ją spłukać i wysuszyć.
Tych błędów nie popełniaj podczas mycia wanny!
Aby czyszczenie wanny akrylowej było skuteczne, a powierzchnia na dłużej pozostawała estetyczna, zastosuj poniższe zasady:
- Unikaj preparatów z mikrogranulkami, które mają właściwości ścierne – możesz porysować powierzchnię wanny, a także doprowadzić do jej zmatowienia.
- Nie używaj gąbek lub skrobaków z ostrymi zakończeniami.
- Nie stosuj preparatów, które mają skład oparty o amoniak, aceton czy alkohol – to silne związki chemiczne dla delikatnego i przyjemnego w dotyku akrylu.
- Nie zostawiaj wanny akrylowej mokrej po umyciu, wtedy bakterie szybciej i intensywniej się namnażają. Za każdym razem wytrzyj ją do sucha. Dobrze jest taki nawyk wyrobić sobie także po kąpieli. Niestety, w polskich domach jest też bardzo twarda woda. Właśnie dlatego nietrudno o osadzanie się kamienia, kiedy postawisz wilgotną powierzchnię.
Czy wanna akrylowa może zmatowieć?
Wanny akrylowe są bardzo charakterystyczne ze względu na przyjemną w dotyku powierzchnię. Jest ona gładka, nieporowata i błyszcząca. Dzięki temu ma wielu zwolenników, zarówno jeśli chodzi o walory estetyczne, jak i praktyczne.
Niestety, wanna może zrobić się po jakimś czasie matowa. Dlaczego tak się dzieje? Ma na to wpływ kilka czynników: intensywna eksploatacja, uderzenia mechaniczne czy też działanie silnych środków chemicznych. Co w takim razie możesz zrobić?
Pierwszym krokiem jest wybór wysokiej jakości wanny akrylowej. Kupuj u sprawdzonych producentów, którzy stosują nowoczesne rozwiązania. Pomagają one zarówno w sprawnym czyszczeniu, jak i minimalizują ryzyko uszkodzeń. Dzięki temu możesz utrzymać powierzchnię na dłużej estetyczną. Kolejnym krokiem jest upewnienie się, czym myć wannę akrylową. Korzystaj z naszych powyższych porad!
Co zrobić, żeby wanna akrylowa prezentowała się estetycznie?
Przede wszystkim czyszczenie wanny akrylowej powinieneś wykonywać regularnie. Najlepiej raz w tygodniu, tak jak sprzątanie całej łazienki. To pomoże Ci usuwać na bieżąco wszystkie zacieki, pozostałości kosmetyków czy osady z kamienia. Dzięki temu, że akryl jest bardzo plastyczny, wanna przybiera różne formy.
Może być prostokątna, asymetryczna, z mniej lub bardziej zarysowanymi krawędziami. Pamiętaj o tym, aby podczas czyszczenia dotrzeć do każdego zakamarka. Nie spiesz się i zrób to dokładnie. Znacznie pomoże to w utrzymaniu pięknego wyglądu wanny przez długi czas.
Na wygląd wanny akrylowej wpływa nie tylko jej czysta powierzchnia, ale też gładka powłoka bez uszkodzeń mechanicznych. Niestety, ten materiał w porównaniu ze stalą, jest bardziej podatny na zarysowania i pęknięcia. Jednak nie musisz się obawiać, że drobne rysy będą wymagać od razu wymiany całej wanny.
W sklepach znajdziesz specjalne zestawy naprawcze do domowego użytku. Dzięki temu utrzymasz estetyczny wygląd wanny na dłużej.
Jeśli z kolei chodzi o trwałość materiałów to akryl narażony na działanie promieni słonecznych UV może z czasem zżółknąć. Weź to pod uwagę podczas projektowania wnętrza. W dodatku wanna tego typu nie lubi mocnych środków chemicznych. Uważaj zatem ze stosowaniem detergentów, a najlepiej, przeprowadzaj próby na niewielkim fragmencie.
Chcesz zainwestować w trwałą, solidną, wytrzymałą i odporną na chemię wannę? Wybierz w takim razie wariant stalowy. Więcej na temat produktów dowiesz się, przeglądając ofertę marki Kaldewei. Producent wykorzystuje materiały bardzo wysokiej jakości.
Zobacz też:
Wanna stalowa czy akrylowa?
Jak zamontować wannę?
Wanna 160 czy 170 – jaka długość idealna?