Kontakt

Wanna 160 czy 170 – jaka długość idealna?

wanna 160 czy 170 - 13.06.2024

Kąpiel powinna być nie tylko codzienną czynnością higieniczną, ale też przyjemnością. Rozluźniają się wtedy mięśnie, a także zapomina się o wszystkich dotychczasowych sprawach i obowiązkach. Jednak każda komfortowa chwila spędzona w łazience zależy głównie od jej ergonomii, klimatu i zastosowanych rozwiązań. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na wymiary poszczególnych elementów urządzenia. W tym artykule podpowiemy Ci, jaka długość wanny jest idealna i gdzie sprawdzi się rozmiar 160 i 170.

projektowanie łazienki

Od czego zależy długość wanny i jak ją dopasować?

Projektowanie ergonomicznej i komfortowej dla domowników łazienki rozpocznij od dokładnego pomiaru pomieszczenia. Niestety w polskich domach z reguły nie są to duże przestrzenie. Zastanów się, w jakim miejscu powinna stanąć wanna oraz jaki mieć kształt.

Największe możliwości masz z kształtem prostokątnym. Możesz go zaprojektować zarówno w narożniku, jak i w dowolnym miejscu przy ścianie. Półokrągła zajmuje nieco mniej miejsca z uwagi na delikatnie zaokrąglone brzegi. W ostatnich latach popularne są też wanny narożne, które mogą mieć dodatkowe funkcje takie jak hydromasaż czy półki do przechowywania.

Kiedy już wybierzesz odpowiednie miejsce, zrób dokładny pomiar przestrzeni. Weź pod uwagę maksymalny możliwy rozmiar wanny oraz wolne miejsce na podłączenie instalacji. Pamiętaj też o przestrzeni na mocowanie baterii. Wannę najłatwiej umieścić w miejscu, które umożliwia podłączenie do istniejących instalacji, minimalizując potrzebę przerabiania przestrzeni.

Wanna 160 czy 170 – jaka długość idealna będzie w Twoim pomieszczeniu? Wszystko zależy od pozostałej wolnej przestrzeni. Właśnie dlatego długość wanny powinna być dostosowana do konkretnego pomieszczenia.

Musi pozostawiać wystarczająco dużo miejsca na poruszanie się, a przede wszystkim na wygodne wychodzenie i wchodzenie. Poza tym ergonomiczna łazienka to też taka, która między konkretnymi urządzeniami jest zachowana optymalna odległość.

Przykładowo, od umywalki do wanny nie powinno być mniej niż 20 centymetrów. Będzie to utrudniać przechodzenie w pomieszczeniu i nie zapewni odpowiedniej prywatności domownikom.

Kolejnym krokiem jest zachowanie odpowiednich proporcji w łazience. Wanny, które są zbyt długie w stosunku do reszty pomieszczenia, mogą przytłoczyć wnętrze i sprawić, że będzie wydawać się ono mniejsze. Z drugiej strony, zbyt mała w stosunku do przestronnej łazienki, może wyglądać nieproporcjonalnie i nieestetycznie.

Podsumowując, zanim wybierzesz odpowiedni rozmiar wanny, wykonaj poniższe kroki:

  • Dokładnie zmierz łazienkę, uwzględniając wszelkie wnęki, skosy i wystające elementy.
  • Zaplanuj odpowiednie odległości między wanną a umywalką, toaletą czy brodzikiem.
  • Weź pod uwagę podłączenie wanny do obecnej instalacji oraz montaż baterii.

Podczas zakupów nie zapominaj o tym, aby wybierać produkty od sprawdzonych producentów takich jak Villeroy&Boch. Dzięki temu masz pewność, że inwestujesz w wysokiej jakości materiały, łatwe w czyszczeniu powierzchnie i idealnie wyprofilowane kształty.

Długość wanny a wzrost domowników

Jednym z kluczowych aspektów doboru odpowiedniej długości wanny jest wygoda użytkowników. Osoby wyższe mogą odczuwać dyskomfort w zbyt krótkiej konstrukcji, gdzie nie mogliby w pełni wyprostować nóg. Ogranicza to możliwość swobodnego leżenia i relaksu. Do tego może prowadzić do nieprzyjemnego bólu mięśni, bo będą musieli przybierać nienaturalne pozycje. Właśnie dlatego zaleca się, aby dopasować długość wanny do średniego wzrostu domowników.

Na rynku znajdziesz wanny o długości od 140 do 190 centymetrów. Jak widzisz, przekrój produktów jest dość szeroki. Oto kilka wskazówek, którymi warto się kierować:

  • Najlepszy rozmiar wanny to taki, który jest krótszy niż wzrost użytkownika o 10-15 cm.
  • Wanna 160 czy 170 – jaka długość idealna jest względem wzrostu domowników? Mniejsza z nich sprawdzi się dla osób, które mają wzrost około 170 cm. Z kolei wanny 170 cm są przeznaczone dla osób o wyższym wzroście, 180-190 cm. Zapewnią też komfort użytkownikom mierzącym 160-170 cm.
  • Zwróć uwagę na wyprofilowanie wanny, czyli jak w praktyce wygląda oparcie, co przekłada się na wolną przestrzeń dla ciała podczas kąpieli.

Pamiętaj też, że każda osoba ma swoje indywidualne preferencje, zarówno podczas kąpieli, jak i kwestii estetycznych czy funkcjonalnych. Niektórzy wolą dłuższe wanny, które umożliwiają pełne zanurzenie się w wodzie, podczas gdy inni preferują krótsze modele, które szybciej się napełniają i są bardziej ekonomiczne w codziennym użytkowaniu.

Uwzględnienie zdania domowników przy wyborze długości wanny pozwala lepiej dopasować ją do ich potrzeb, co przekłada się na komfortowe korzystanie z łazienki.

Inne wymiary wanny, na które trzeba zwrócić uwagę

Długość wanny to nie jest jedyny rozmiar, który trzeba przeanalizować. Niesamowicie ważna jest też jej szerokość. Producenci stosują proporcjonalne wymiary do długości.

Wysokość wanny również bezpośrednio wpływa na komfort jej codziennego użytkowania. Osoby niższego wzrostu mogą mieć trudności z wchodzeniem i wychodzeniem przez zbyt wysokie ścianki, co zwiększa ryzyko poślizgnięcia się oraz upadku.

Koniecznie weź to pod uwagę, wybierając odpowiedni produkt. Standardowe konstrukcje mają około 40 cm wysokości, ale niektóre z nich mogą mieć nawet 55 cm (np. modele wolnostojące pełniąc jednocześnie funkcję dekoracyjną).

Zobacz też:

Wanna narożna czy prostokątna?
Mała łazienka z wanną - jak zaprojektować?
Łazienka z wanną – jak ją zaaranżować?