Harmonia w łazience: Jak stworzyć strefę relaksu?
Coraz częściej szukamy w zaciszu domowym spokoju, odprężenia i relaksu. Taką strefę odpoczynku możesz stworzyć w swojej łazience. Zaczynając projekt tego wnętrza, warto uwzględnić kilka ważnych niuansów. Jednak urządzone pomieszczenie też daje Ci duże pole do popisu, uwzględniając odpowiednie dodatki, otaczające Cię materiały czy nawet zapachy. Zobacz, jak stworzyć strefę relaksu w łazience!
Harmonia i odpoczynek, czyli duet dopasowany do Twoich potrzeb
Na początku warto zaznaczyć, że każdy z nas ma nieco inne wyobrażenie na temat idealnego odpoczynku i odprężenia. Nasze wskazówki mogą być świetną podpowiedzią lub inspiracją do tego, jak urządzić oraz udekorować wnętrze. Jednak to Ty wiesz najlepiej, które kolory działają na Ciebie uspokajająco, czy wolisz wannę, czy może prysznic, a także jakie zmysły masz najbardziej wyostrzone.
Oto kilka porad na początek, które pomogą Ci w planowaniu harmonijnej łazienki oraz strefy relaksu:
- Odpowiednio dobrane kolory mogą wpływać na Twoje samopoczucie, poziom stresu i ogólne wrażenia z przebywania w danym pomieszczeniu.
- Światło powinno być ciepłe i rozproszone, aby stworzyć przytulną, kojącą dla ciała atmosferę. Zrezygnuj z głównego oświetlenia na czas relaksującej kąpieli na rzecz tego przytłumionego.
- Naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy ceramika, wprowadzają do łazienki ciepło i elegancję.
- Wybieraj meble (np. marki Elita czy Duravit) i akcesoria łazienkowe w stonowanych kolorach sprzyjających wyciszeniu. Stawiaj na struktury, które Ci się wizualnie podobają i nie odwracają Twojej uwagi odpoczynku.
- Styl skandynawski, boho, minimalizm czy japandi to trendy, które idealnie wpisują się w koncepcję relaksacyjnej łazienki.
- Ergonomiczne pomieszczenie, czyli dobrze rozplanowane strefy, miejsce do przechowywania i odpowiednie odstępy między poszczególnym pomieszczeniem, znacznie wpływa na komfort użytkowania łazienki. Tym samym łatwiej w niej wypocząć.
- Unikaj chaosu i zbędnych ozdób. Postaw na minimalizm, aby nic Cię nie rozpraszało np. podczas zabiegów pielęgnacyjnych na twarz albo relaksującej kąpieli.
- Zadbaj też o porządek i czystość w łazience. Wpływają na to nie tylko regularność sprzątania, ale również wysokiej jakości materiały. Producenci często stosują np. specjalne powłoki odpychające brud umywalki lub ułatwiające czyszczenie wanny czy brodzika.
Kolory do łazienki sprzyjającej relaksowi
Do łazienki, która ma być strefą relaksu, najlepiej wybierać kolory z palety neutralnych, pastelowych odcieni. Biel jest klasycznym wyborem, który nie tylko optycznie powiększa przestrzeń, ale także wprowadza poczucie czystości i świeżości. Beże i szarości to z kolei kolory ponadczasowe. Dobrze dobrane do materiałów wykończeniowych wprowadzają spokój, a także elegancję. Delikatne odcienie niebieskiego i zielonego mają działanie kojące. Przywodzą na myśl naturę, co sprzyja odprężeniu. Warto również rozważyć pastelowe odcienie różu i lawendy, które dodadzą łazience subtelności i przytulności.
Zbyt duża ilość jednego odcienia może sprawić, że wnętrze będzie wyglądać monotonnie. Z kolei za dużo intensywnych akcentów może wprowadzić chaos. Wybierz barwę główną jako bazę do dalszego urządzania, np. na ścianach i podłodze. Drugi kolor lub strukturę (np. imitację drewna czy betonu) wprowadź jako dodatek w postaci dekoracyjnych płytek lub mebli. Do tego zaakcentuj i wyróżnij pomieszczenie dodatkami w kontrastującym, ulubionym odcieniu. Zawsze możesz go zamienić na inny.
W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się paleta barw ziemi. To ciepłe odcienie beżu, brązu, zgaszonej pomarańczy czy też miedzi. Doskonale sprawdzi się do wprowadzenia harmonii. W łazienkach eleganckich możesz do neutralnych kolorów dodać odrobinę granatu, butelkowej zieleni, grafitu, a nawet bordo.
Producenci coraz częściej wprowadzają do swoich ofert umywalki w wielu kolorach, a także wyróżniające się brodziki. Do tego warto wziąć pod uwagę armaturę łazienkową w czerni, złocie, bieli, szarości lub miedzi – zarówno w błyszczącej, jak i matowej wersji.
Rola oświetlenia w tworzeniu atmosfery do odpoczynku
Odpowiednio dobrane światło może wpłynąć na Twoje samopoczucie, poprawić komfort użytkowania przestrzeni i podkreślić walory estetyczne wnętrza. Podstawowe oświetlenie powinno być na tyle mocne, aby ułatwiało bezpieczne poruszanie się po łazience. Dodatkowe, punktowe, pozwala na precyzyjne doświetlenie wybranych obszarów. To wszelkiego rodzaju reflektory, kinkiety czy taśmy LED. Dobrze jest wybierać oświetlenie punktowe z możliwością regulacji kąta padania światła, co pozwoli na lepsze dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Nie zapominaj też o świetle dekoracyjnym, rozproszonym i przyjemnym dla oka. Mogą to być np. taśmy podświetlające wnękę lub półkę, a nawet świeczki i niewielkie lampki.
Dodatki, czyli jak stworzyć strefę relaksu w każdej łazience?
Niezależnie od tego, jak jest urządzona Twoja łazienka, postaw na dodatki, które wprowadzą przyjemną atmosferę i zmysłowe doznania:
- świece i dyfuzory zapachowe – najlepiej bazujące na naturalnych składnikach. Wybieraj relaksujące zapachy takie jak lawenda, wanilia, drzewo sandałowe, bergamotka i jaśmin,
- rośliny – naturalna dekoracja wnętrza, która może też poprawiać jakość powietrza i wprowadzić element przyrody,
- kosze i organizery – wykorzystaj te z naturalnych materiałów takich jak wiklina czy bambus, które wprowadzają ciepły akcent,
- miękkie ręczniki kąpielowe,
- dywanik łazienkowy – zapewnia ciepło dla stóp i dodaje przytulności,
- półki na wannę – na których możesz ustawić napój, książkę, a także świece zapachowe. Dzięki nim poczujesz się jak w prawdziwym SPA.
Zobacz też:
Relaksujące dekoracje do łazienki - stwórz atmosferę spa w domu
Jak dobrać oświetlenie do łazienki?
Wybór mebli łazienkowych - na co zwrócić uwagę?