Wybór mebli łazienkowych - na co zwrócić uwagę?
Meble łazienkowe odgrywają niezwykle istotną rolę w kwestii funkcjonalności i estetyki tego pomieszczenia. Dzięki nim łazienka jest podzielona na poszczególne strefy, utrzymanie porządku staje się prostsze, a całość aranżacji nabiera spójnego charakteru. Wybierając meble do łazienki, warto zainwestować w rozwiązania, które posłużą przez długie lata. W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze szafek, luster i innych elementów wyposażenia łazienki, aby stworzyć idealne środowisko i ergonomiczną przestrzeń dostosowaną do potrzeb wszystkich domowników.
Pierwszy krok - dokładne pomiary łazienki
Zanim zaczniesz wybierać meble łazienkowe, niezbędne jest wykonanie precyzyjnych pomiarów całego pomieszczenia. Dzięki temu sprawdzisz, ile przestrzeni jest dostępne dla szafek i słupków. Pamiętaj, że przed umywalką i toaletą musisz zostawuć ok. 70 cm wolnej przestrzeni, a po bokach około 20-30 cm.
Natomiast przed wanną i kabiną prysznicową zarezerwuj około 70-80 x 100-120 cm wolnego miejsca. Górna krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości około 75–80 cm od podłogi.
Lustra powinny być zawieszone na takiej wysokości, aby każdy mógł swobodnie się w nich przejrzeć (twarz powinna odbijać się w centralnej części lustra). Najlepiej jest "przymierzyć" każde urządzenie i sprawdzić, ile wolnej przestrzeni rzeczywiście potrzebujesz. Wymagania będą różne dla singla, rodziny z dziećmi czy seniora z ograniczonymi możliwościami ruchowymi.
Drugi krok - planowanie przestrzeni
Dobrze przemyślane rozmieszczenie mebli pozwoli Ci stworzyć komfortową i ergonomiczną przestrzeń, po której łatwo się poruszać. Możesz skorzystać z bezpłatnych programów do planowania przestrzeni. Szafki wiszące powinny być zamocowane tak, aby nie utrudniać codziennych czynności.
Unikaj umieszczania ich na wysokości głowy nad toaletą czy wanną. Umywalkę warto zamontować na długim blacie lub dużej szafce, co zapewni dodatkowe miejsce do przechowywania. Możesz rozważyć zakup "gotowych" szafek z umywalką, co pozwoli uniknąć problemu z cięciem otworu w blacie. Jeśli szafka ma szuflady z pełnym wysuwem zamiast tradycyjnych drzwiczek i półek, korzystanie z niej będzie znacznie łatwiejsze.
W przypadku znacznych różnic we wzroście użytkowników (np. dzieci i dorośli), zalecamy montaż lustra o dużej/długiej tafli. Pamiętaj, aby nie montować mebli bezpośrednio do ściany, ponieważ skraplająca się na tylnych ściankach woda może prowadzić do powstawania pleśni.
Trzeci krok - jakość
Zwróć uwagę na materiały i detale. Meble do łazienki powinny być wysoce odporne na wilgoć i zmiany temperatur, a także łatwe do czyszczenia. Dobrze, jeśli lakier poliuretanowy pokrywa całą powierzchnię mebla, a nie tylko front. Obecnie modne meble drewniane muszą być odpowiednio zaimpregnowane do użytku w łazience.
Możesz rozważyć zakup mebli z materiałów drewnopodobnych, które dobrze imitują naturalny materiał, są odporne na wilgoć i uszkodzenia, a przy tym są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu niż drewno. Wszystkie elementy metalowe (zawiasy, okucia, uchwyty itp.) powinny być fabrycznie zabezpieczone przed korozją. Zwróć uwagę na staranność wykończenia, która wiele mówi o jakości produktu. Jeśli chodzi o lustra, warto wybierać te najwyższej klasy, wyposażone w dodatkowe, przydatne w łazience funkcje.
Czwarty krok - dopasowanie
Nie ma jednego uniwersalnego przepisu na idealne umeblowanie łazienki. Meble łazienkowe powinny być dostosowane do rozmiarów i aranżacji konkretnego pomieszczenia oraz spełniać Twoje specyficzne potrzeby. W małej łazience lepiej sprawdzą się szafki wiszące, które pozwolą na oszczędzenie miejsca na podłodze.
Zamiast niezależnego lustra, warto zawiesić szafkę z lustrzanym frontem, co zapewni dodatkową przestrzeń do przechowywania kosmetyków i akcesoriów. Do małych pomieszczeń wybieraj raczej meble w jasnych kolorach i z wykończeniem na wysoki połysk, które optycznie powiększą przestrzeń. Jeśli Twoja łazienka ma nietypowe wymiary, możesz rozważyć zlecenie wykonania mebli na wymiar, co wiąże się z wyższymi kosztami i dłuższym czasem oczekiwania.
Piąty krok - bezpieczeństwo
Meble łazienkowe mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo użytkowania pomieszczenia. Jest to szczególnie istotne w łazienkach, które są używane przez małe dzieci. W łazience często przechowujemy silne środki czystości, które muszą być odpowiednio zabezpieczone przed ciekawskimi maluchami.
Aby detergenty i różne ostre lub niebezpieczne przedmioty były zawsze poza zasięgiem dzieci, powinny być umieszczone na odpowiedniej wysokości (na najwyższej półce, jeśli mamy słupki) lub w zamkniętej szafce. Szafki stają się mniej dostępne dla dzieci, jeśli wybierzesz fronty bezuchwytowe, które otwierają się po naciśnięciu, lub uchwyty wpuszczane w krawędź frontu. Takie rozwiązania mają też inną zaletę - korzystając z szafki z umywalką, nie zahaczasz o uchwyty.
Bezpieczeństwo użytkowania łazienki zwiększą również szafki o zaokrąglonych krawędziach i płynnych kształtach. Nawet poruszanie się po ciasnym pomieszczeniu o poranku będzie bezpieczne i wolne od bolesnych zderzeń z meblami. Uważaj, aby dziecko nie zrzuciło lustra – to ważne, gdy montujesz w łazience długą taflę, rozpoczynającą się tuż nad posadzką.
Szósty krok - jakie dodatki do łazienki
Trudno wyobrazić sobie łazienkę bez lustra. Może być małe, ale musi być. Lustro łazienkowe pełni nie tylko praktyczną, ale również dekoracyjną rolę. Jest to również sprytny sposób na optyczne powiększenie przestrzeni. Na rynku dostępna jest szeroka gama luster różnej wielkości, z ramami i bez, prostokątnych i okrągłych, z podświetleniem i innymi przydatnymi funkcjami.
Wybór odpowiedniego modelu powinien być podyktowany przede wszystkim indywidualnymi preferencjami użytkowników, przeznaczeniem pomieszczenia (czy jest to łazienka dla gości, dla całej rodziny, duży pokój kąpielowy czy mała łazienka w bloku) oraz stylem aranżacyjnym.
Ważne jest, aby zawiesić lustro na odpowiedniej wysokości i wybrać rozmiar odpowiadający potrzebom wszystkich domowników. Zarówno panie, jak i panowie na pewno docenią odpowiednie oświetlenie wokół tafli, które ułatwi makijaż i golenie.
Praktycznym rozwiązaniem jest montaż specjalnej maty grzewczej pod lustrem, która zapobiega parowaniu podczas kąpieli. Jeśli chcesz uniknąć ryzyka czernienia tafli i korodowania metalowych elementów, lepiej nie kupować tanich produktów z marketów.
Zobacz też:
Ile kosztuje remont łazienki?
Co optycznie powiększa wnętrze małej łazienki - praktyczne triki
Wymierz odległości w łazience i uniknij błędów
Jak oszczędzać wodę w łazience? Oto 5 sprawdzonych sposobów
Aranżacja łazienki - oto 10 najpopularniejszych błędów
Jaka kabina prysznicowa do małej łazienki? Sprawdź nasze TOP 5