Kontakt

Wymierz odległości w łazience i uniknij błędów

umywalki vitalle 27.07

Dokładne wymierzenie odległości w łazience to klucz do praktycznej, ale i zjawiskowej aranżacji. Odwiedzając salon łazienek wiele osób, patrząc na ekspozycje inspiruje się nimi, chociaż nie zawsze przeniesienie projektu jeden do jednego jest możliwe. Aby po remoncie cieszyć się ergonomiczną łazienką trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach, o których opowiemy w tym artykule. 

Jakie odległości w łazience należy zachować?

Funkcjonalność łazienki to podstawa! Mowa tu zarówno o dużych, jak i niewielkich pomieszczeniach - każdy przecież chce swobodnie korzystać z urządzeń sanitarnych, prawda? Jako salon łazienek przedstawiamy kilka praktycznych porad na temat tego, jakie należy zachować odległości między urządzeniami w łazience. 

Tak się prezentują minimalne odległości w łazienkach, o których nie można zapominać.

  • Dla bidetu należy przeznaczyć powierzchnię co najmniej 70 x 100 cm, zaś dla sedesu 80 x 85 cm.

  • Przed wanną powinniśmy mieć przynajmniej 70 x 100 cm wolnego miejsca.

  • Jeżeli chce się zadbać o funkcjonalność w łazience, to przed umywalką powinno być 65 x 100 cm wolnej przestrzeni. Wysokość zawieszenia umywalki

  • dostosowujemy do indywidualnych potrzeb. Górna krawędź powinna znajdować się 75-80 cm nad podłogą. Taką właśnie wysokość mają postumenty i standardowe meble łazienkowe

  • Kabiny prysznicowe również należy instalować z rozwagą. Minimalna wolna przestrzeń przed wejściem do nich nie powinna być mniejsza niż prostokąt o wymiarach 80 x 90 cm. Warto również zwrócić uwagę na to, czy drzwi kabiny nie będą się zderzały z innymi sprzętami.

  • Standardowa miska ustępowa ma długość 70 cm. Podwieszana na stelażu będzie mniej wystawać do środka pomieszczenia, które zwiększy się o szerokość stelaża.

    Można też wybrać sedes o mniejszych wymiarach, przeznaczony specjalnie do małych łazienek. Niezależnie od wielkości pomieszczenia, w ergonomicznej łazience przed miską WC powinno się zostawić wolną przestrzeń o szerokości 80 cm i długości 60-80 cm.

  • W funkcjonalnej łazience sanitariaty podwiesza się 40-45 cm od poziomu posadzki.

  • W WC, w którym umywalka służy jedynie do mycia rąk,  jej minimalne wymiary to 37-44 cm szerokości i 34-35 cm głębokości. Większą wygodę zapewni umywalka o szerokości minimum 50 cm. Do łazienki, w której również robimy makijaż, golimy się i układamy fryzurę, polecane są modele szersze – od 60 cm.

  • Strefa wygodnej manipulacji dla człowieka w pozycji stojącej to 80-150 cm nad podłogą – zawieszone na takiej wysokości półki zapewniają pełen dostęp do wszystkich przedmiotów. Z pewnością są to odległości w łazience, które warto zapamiętać. 

Jeżeli chodzi o wzorcowe odległości w łazience, jakie powinny być zachowane w tym pomieszczeniu, to specjaliści z naszych Salonów udzielą Ci niezbędnych informacji oraz podzielą się przydatnymi poradami. Dzięki nim zaaranżujesz w pełni ergonomiczną i funkcjonalną łazienkę, a także dobierzesz odpowiednie meble łazienkowe.

Zobacz też:

Ile kosztuje remont łazienki?
Co optycznie powiększa wnętrze małej łazienki - praktyczne triki
Jak oszczędzać wodę w łazience? Oto 5 sprawdzonych sposobów
Aranżacja łazienki - oto 10 najpopularniejszych błędów
Jaka kabina prysznicowa do małej łazienki? Sprawdź nasze TOP 5