Kontakt

Ile kosztuje ogrzewanie domu kotłem elektrycznym?

porady kospel kocioł elektryczny

Koszty ogrzewania zależą od szeregu czynników. Sama cena energii jest tyko jednym z nich i to nie najważniejszym. Warto wiedzieć, o co należy zadbać i co należy zrobić, żeby nawet kilkukrotnie ograniczyć koszty ogrzewania.

Technologia i standard ocieplenia budynku

Największy wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania ma technologia wykonania budynku. Orientacyjne zapotrzebowanie na energię użytkową na potrzeby ogrzewania i wentylacji prezentuje poniższa tabela:

 

Zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania  i wentylacji 

 Budynek stary - słaba izolacja cieplna

ok. 200 kWh/m2/rok

 Budynek stary po termomodernizacji

ok. 70 kWh/m2/rok

 Budynek nowy - dobra izolacja cieplna 

ok. 35 kWh/m2/rok

Oznacza to, że na ogrzewanie starego budynku ze słabą izolacja cieplną o pow. 150m2 trzeba zużyć nawet ponad 30.000 kWh energii rocznie. Wykonanie termomodernizacji (ocieplenie ścian, dachu, stropu oraz wymiana okien i drzwi) pozwoli ograniczyć zużycie już tylko do 10.500 kWh rocznie.

Dom o tej samej powierzchni zbudowany zgodnie  z najnowszymi normami, wyposażony w rekuperację potrzebuje jedynie 5.250kWh rocznie.

sanpol rejestracja

Podgrzewanie wody użytkowej

Można przyjąć, że zużycie ciepłej wody przez 4-osobową rodzinę wynosi ok. 6m3 miesięcznie, a do podgrzania 1m3 (od 10oC do 40oC) potrzeba ok 35kWh. Zatem rocznie na podgrzanie wody potrzeba 2.500 kWh energii, po uwzględnieniu strat zbiornika i instalacji będzie to ok. 3.200kWh.

Kotły elektryczne a taryfa energetyczna 

Koszty ogrzewania zależą również od odpowiedniego doboru taryfy opłat za energię elektryczną.  W zależności od sprzedawcy energii stawki opłat są zróżnicowane. Średnio w Polsce wg cen z 2018 roku w taryfie całodobowej G11 koszt 1 kWh wynosi 0,55 zł.

Do celów grzewczych generalnie najlepiej wybrać taryfę G12 lub G12w (weekendową). W przypadku taryfy G12 z tańszej energii można korzystać w godz. 22:00 - 6:00 i 13:00 -15:00, czyli przez 42% czasu, co daje średnią cenę za 1 kWh w wysokości 0,49 zł. W celu optymalnego wykorzystania tańszej taryfy należy zainstalować bufor akumulacji ciepła, dzięki czemu średnia cena 1 kWh może spaść nawet do 0,33 zł.

Warto dodać, że kotły elektryczne doskonale współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi. Energia ze słońca może obniżyć koszty ogrzewania nawet do 0zł.

Kotły elektryczne jako akumulacyjny system grzewczy

Zastosowanie kotła elektrycznego z buforem do akumulacji ciepła zapewnia komfortowe i niedrogie ogrzewanie, przy stosunkowo niewysokich kosztach inwestycji.

Na ogrzewanie dobrze ocieplonego domu oraz wody dla 4-osobowej rodziny potrzeba ok 13.700 kWh energii, co przy wykorzystaniu taryfy G12 będzie kosztowało 4.550 zł rocznie. W przypadku nowego domu będzie to tylko 8.450 kWh energii, czyli zaledwie 2.800 zł rocznie!

Warto wiedzieć, że do ogrzewania domu o pow. 150m2 o zapotrzebowaniu na energię użytkową do ogrzewania na poziomie 70kWh/m2/rok, w przypadku ogrzewania podłogowego należy dobrać bufor o pojemności co najmniej 500l i kocioł o mocy 16kW, a w przypadku ogrzewania grzejnikowego (55/45oC) bufor 800l i kocioł 24kW.

Podstawowe zasady energooszczędnego ogrzewania

1. Odpowiednie sterowanie pracą instalacji – ograniczanie temperatury w pomieszczeniach, podczas gdy mieszkańców nie ma w domu oraz zastosowanie sterowania pogodowego mogą dać nawet ponad 30% oszczędności zużycia energii.

2. Nie należy przegrzewać pomieszczeń - każdy 1oC więcej to o 6% wyższe koszty ogrzewania.

3. Nie należy zasłaniać grzejników.

4. Czujniki temperatury i termostaty należy umieszczać w miejscach, gdzie nie są narażone na przypadkowe oziębianie (przeciągi) ani ogrzewanie (np. przez promienie słoneczne).

5. Prawidłowe wietrzenie pomieszczeń polegające na krótkotrwałym otwarciu okien na pełną szerokość przy jednoczesnym zamknięciu zaworów termostatycznych, co pozwala na wymianę powietrza na świeże bez nadmiernego wychładzania pomieszczeń.

W naszej ofercie znajdują się np. kotły elektryczne Kospel

Zobacz też:

Ile kosztuje ogrzewanie domu kotłem elektrycznym?
Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze? Pompa ciepła czy gaz?
Ogrzewanie podłogowe elektryczne - dlaczego warto?
Inteligentne i energooszczędne sterowanie ogrzewaniem – dlaczego warto?