Jak czyścić płytki łazienkowe?
Jak czyścić płytki łazienkowe oraz fugi, aby te nienagannie prezentowały się nawet po wielu latach? Jest to niezwykle istotne pytanie, gdyż dokładając wysiłku, aby urządzić wymarzoną łazienkę, chcielibyśmy, aby zawsze prezentowała się ona równie efektownie.
Wymaga to jednak regularnej pielęgnacji, odpowiednio dostosowanej do wykorzystanych materiałów, którymi są najczęściej właśnie płytki łazienkowe. Niezależnie od tego, jaki wybierzemy ich model - kafle matowe, gresowe lub z połyskiem - wymagają one dbałości i odpowiedniej pielęgnacji. Zatem jak czyścić fugi, a także czym wyczyścić kafelki łazienkowe?
Jak czyścić płytki łazienkowe?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak czyścić kafelki łazienkowe, gdyż jest to zależne od tego, z czego są one wykonane. Niezmienny jest jednak fakt, że powinny one być przez nas myte przynajmniej raz w tygodniu - zwłaszcza pod prysznicem oraz przy umywalce, gdzie mają bezpośredni kontakt z wodą. Zanim przejdziemy do tego, jak czyścić płytki, przyjrzyjmy się najpierw czym to robić:
- miękką szmatką z mikrofibry
- standardową gąbką - w tym przypadku warto zrezygnować z jej szorstkiej strony w celu wyeliminowania ryzyka pojawienia się niechcianych zarysowań. Należy również zwrócić uwagę na to, aby gąbka miała nienaruszoną strukturę, inaczej jej resztki mogą pozostawać na fugach.
Jak czyścić płytki ceramiczne i nie tylko?
Jeżeli nie wiesz jak czyścić płytki ceramiczne oraz te wykonane z innych tworzy, to musisz zdawać sobie sprawę z tego, że:
- płytki szkliwione bardzo szybko i łatwo można czyścić. W tym celu wystarczy najczęściej użyć dedykowanych detergentów oraz szmatki. Szkliwione kafle nie wymagają przy tym dodatkowej impregnacji
- płytki z glazury oraz terakoty należy czyścić łagodnymi środkami
- płytki gresowe są bardzo odporne, dlatego też można je potraktować mocniejszymi środkami czystości. Należy w tym celu sięgać jednak po produkty dedykowane do danych powierzchni. Wtedy będzie się miało pewność, że się ich nie uszkodzi.
Jak czyścić fugi?
Jak czyścić fugi, aby te nie skruszały i nie utraciły swojej barwy? Jest na to kilka sposobów:
- warto z pewnością wyposażyć się w dedykowane do fug preparaty, dzięki którym z łatwością da się usunąć największe zabrudzenia
- jeżeli ktoś woli bardziej naturalne rozwiązania, to zawsze można sięgnąć po zwykłą sodę oczyszczoną. Odpowiednio zmieszana z wodą oraz płynem do mycia naczyń czyni cuda. Wystarczy nałożyć ją na szczoteczkę, przetrzeć nią fugi, a następnie zmyć wodą.
Kilka praktycznych porad dot. płytek łazienkowych
Ostrożnie z chemią
Producenci środków czyszczących prześcigają się w oferowaniu nam coraz to nowych rozwiązań, po które chętnie sięgają osoby, które nie wiedzą jak czyścić płytki łazienkowe oraz fugi. Każdy preparat ma zagwarantować płytkom połysk i trwałość. Zwykle środki te to bardzo silne detergenty. Pod względem czyszczenia kafelków niewątpliwie spełnią swoją funkcję, jednak stosując je, należy być bardzo ostrożnym - zbyt silny środek do czyszczenia płytek może trwale uszkodzić ich powierzchnię, pozostawić na niej smugi, rysy lub nawet zetrzeć kolor. Dlatego jeżeli dopiero uczysz się tego, jak i czym wyczyścić kafelki łazienkowe, to zawsze dokładnie zapoznaj się z etykietą na opakowaniu - tam powinna znajdować się informacja, czy dany środek nadaje się do naszej łazienki.
Naturalnie też można
W ostatnich latach do popularności wraca pielęgnacja płytek ceramicznych domowymi środkami. Osoby niewiedzące jak czyścić płytki z reguły zaczynają od tych sposobów, gdyż są one mniej inwazyjne niż sprzedawane w sklepach detergenty. Do mycia płytek ceramicznych doskonale nada się więc ocet zmieszany z wodą (usuwa pleśń i nadaje kafelkom połysku). Trzeba jednak być ostrożnym, gdyż zbyt częste używanie octu może doprowadzić do zmatowienia płytek. Innym sprawdzonym pomysłem jest stosowanie mieszanki soli emskiej i płynu do mycia naczyń.
Na błysk
Jeśli chcemy mieć w łazience kafelki z prawdziwym połyskiem, pamiętajmy o tym, żeby od czasu do czasu je wypolerować. W tym celu możemy również zakupić odpowiedni środek lub… użyć wosku samochodowego. Kafelki polerujemy suchą ściereczką z mikrofibry. Ściereczka przyda się także do codziennego sprzątania łazienki - warto przetrzeć nią po kąpieli kafelki, aby usunąć osadzającą się parę wodną.
Zobacz też:
Jakie płytki łazienkowe dobrać do małej łazienki?
Jaki klej do płytek łazienkowych?
Jakie płytki do małej łazienki? Zobacz, jak optycznie powiększyć wnętrze
Zobacz, jakie płytki łazienkowe są modne