Jak dopasować umywalkę do rozmiaru i stylu Twojej łazienki
Stoisz przed wyborem umywalki do swojej łazienki? Jest wiele rozmiarów, kształtów, a nawet kolorów? Weź pod uwagę ergonomię pomieszczenia, czyli optymalne rozplanowanie przestrzeni, a także estetyczny wygląd i komfortowe użytkowanie. Z naszym poradnikiem dowiesz się, jak dopasować umywalkę do rozmiaru i stylu łazienki.
Rozmiar umywalki dopasowany do łazienki krok po kroku
Każda umywalka (np. marki Vitalle) powinna być proporcjonalna do danego pomieszczenia. Zbyt duża może przytłoczyć wnętrze, z kolei zbyt mała – nie będzie widoczna, a dodatkowo może negatywnie wpłynąć na walory użytkowe. Zastanawiasz się jednak, co to znaczy i jak dopasować umywalkę do rozmiaru łazienki?
Pierwszym krokiem jest oczywiście dokładne zmierzenie dostępnej przestrzeni. Każdy centymetr ma znaczenie, dlatego jeśli jesteś w trakcie remontu, weź pod uwagę, czy trzeba jeszcze doliczyć grubość wylewki na podłodze oraz płytek ceramicznych na ścianie. Pomyśl też o lokalizacji misy oraz jak ją wykończyć – szafką, blatem, a może bezpośrednio przymocować do ściany? Na rynku jest wiele rozwiązań, które dopasujesz zarówno do stylu, jak i rozmiaru Twojej łazienki.
Na ostateczny rozmiar umywalki ma też wpływ jej kształt. Okrągłe są z reguły nieco mniejsze i mniej rzucają się w oczy. Te prostokątne mają charakterystyczne, proste linie i zajmują nieco więcej miejsca. W mikroskopijnych wnętrzach doskonale mogą sprawdzić się modele narożne, maksymalnie wykorzystując wolną przestrzeń.
Jaki rozmiar umywalki wybrać?
Obecnie producenci starają się wykorzystać przestrzeń misy w taki sposób, aby mycie rąk czy zabiegi pielęgnacyjne, nie stanowiły większego problemu. Oczywiście im więcej miejsca do dyspozycji, tym lepiej. Optymalna szerokość umywalki, która przełoży się na wygodę, to 60-70 centymetrów. Mowa tutaj o samej misie wiszącej.
Jeśli jednak zdecydujesz się ją połączyć z blatem lub szafką, możesz postawić na mniejsze misy. Wolna powierzchnia do odstawienia kosmetyków czy akcesoriów okaże się na tyle praktyczna, że nie potrzeba większych umywalek. Warianty nablatowe do mogą mieć nawet 10-20 centymetrów mniej i będą również funkcjonalne. W przypadku mikroskopijnych łazienek, gdzie chcesz jednocześnie postawić na stylowy wygląd, warto wziąć pod uwagę modele okrągłe o średnicy 40-50 cm.
Na komfort i wygląd umywalki ma wpływ również jej głębokość. Wraz z odpowiednio zamocowaną baterią, znacznie ułatwia np. napełnianie miski czy postawienie rośliny w doniczce do podlania. W przypadku umywalek nablatowych, wysokość krawędzi ma duży wpływ na ostateczny wygląd misy. Do tego może ograniczyć rozchlapywanie się wody na boki.
Najpłytsze warianty to te, które mocuje się podblatowo albo wpuszcza częściowo w blat. Pozostałe są nieco głębsze, czasem nawet wysokość krawędzi jest specjalnie większa, aby misa lepiej się prezentowała. Optymalna głębokość umywalek to 15-18 cm.
Ergonomiczna łazienka, czyli optymalne odległości umywalki od innych stref
Rozmiar umywalki dopasowany do łazienki to jedno, a ergonomiczne rozplanowanie przestrzeni to kolejna ważna sprawa. Projektując konkretne strefy, pamiętaj o tym, aby między nimi znajdowała się komfortowa dla domowników wolna przestrzeń. Schylanie się, wygodne odkładanie rzeczy i przechodzenie nie powinno sprawiać problemów.
Oto standardowe odległości umywalki od:
- toalety – minimum 20 centymetrów,
- bidetu – minimum 30 centymetrów,
- wanny – minimum 20 centymetrów,
- kabiny prysznicowej – minimum 30 centymetrów,
- ściany – 10-30 centymetrów.
Wygląd umywalki – jaki wybrać do łazienki?
W nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach doskonale sprawdzają się umywalki o prostych liniach i geometrycznych kształtach. Można je dopasować do wielu materiałów blatów. Klasyczne i bardziej przytulne wnętrza dobrze wyglądają z okrągłymi wariantami mis.
Do tego nie musisz ograniczać się wyłącznie do białych umywalek. Te oczywiście są najpopularniejsze, a dodatkowo mają piękną, błyszczącą i gładką powierzchnię. Nowoczesnym rozwiązaniem jest postawienie na kolor, który pojawia się w aranżacji wnętrza, np. w postaci płytek dekoracyjnych czy detali dekoracyjnych. Weź pod uwagę czerń, granat, beż, szarość albo nawet odcień pastelu. Błyszczące wykończenia też nie są jedynym rozwiązaniem. Do wyboru masz również eleganckie matowe powierzchnie.
Weź też pod uwagę, że estetycznie wyglądająca umywalka to przede wszystkim czysta powierzchnia. Właśnie dlatego producenci projektują specjalne powłoki ułatwiające czyszczenie z brudu, pozostałości kosmetyków i osadów z kamienia.
Na co jeszcze zwrócić uwagę? Kluczowe detale
Sposób mocowania ma duży wpływ na to, jak umywalka będzie ostatecznie prezentować się w łazience oraz ile miejsca zajmie. W ostatnich latach popularne są warianty nablatowe w różnych kształtach, od surowo prostych linii aż po przytulne dla oka zaokrąglenia. Pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale często dekoracyjną. Możesz je połączyć wraz z pięknym drewnianym lub kamiennym blatem albo szafką wiszącą. Wśród dostępnych rozwiązań są jeszcze umywalki wpuszczane w blat i wiszące. Warto także zwrócić uwagę na wysokość montażu umywalki. Standardowa wynosi około 85-90 cm od podłogi, jednak warto dostosować ją do wzrostu użytkowników.
Zastanów się też, czy przyłącza instalacyjne mają być zakryte, czy może widoczne z daleka. Pierwsze rozwiązanie wiąże się z doborem szafki stojącej lub wiszącej. Tu możesz też zdecydować się na gotowy zestaw umywalki wraz z meblem, tworzący spójną wizualną całość. Jeśli jednak marzy Ci się blat bez szafki to pamiętaj o tym, aby wszystkie elementy przyłączeniowe były estetyczne i dopasowane do aranżacji wnętrza.
Do tego, jeśli będziesz przeglądać różnorodne warianty w sklepach, możesz zauważyć dwa rodzaje umywalek – z otworem na kran i bez niego. Te pierwsze oszczędzają miejsce w pomieszczeniu i jeszcze mają charakterystyczną półkę, na której możesz postawić dozownik na mydło, kosmetyki czy drobne akcesoria.
Zobacz też:
Umywalki nablatowe – czy są praktyczne?
Jak zamontować umywalkę nablatową?
Umywalki nablatowe – do jakiej łazienki warto zamontować?