Jak wybrać płytki łazienkowe?
Oferta płytek ceramicznych jest tak duża, że nietrudno się pogubić. Wybierając je, należy jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie nadają się do każdego zastosowania. Inne kafle położymy w garażu, a inne w łazience. Jak wybrać płytki podłogowe tak, by nie tylko pięknie się prezentowały, ale też przetrwały długi czas w dobrej formie?
Nasiąkliwość, ścieralność, antypoślizgowość...
Przede wszystkim zwróćmy uwagę na parametry, jakie daną płytkę opisują. E oznacza nasiąkliwość. Płytki o wysokim stopniu nasiąkliwości będą mocniej wchłaniały wodę. Gdyby położyć je na dworze, zamarznięta woda sprawiłaby, że popękają. Jednak nawet we wnętrzu kafle podłogowe powinny odznaczać się nasiąkliwością o poziomie w granicach 3 do 6%. Płytki, dla których E wynosi poniżej 3% zwane są również mrozoodpornymi - takich można swobodnie używać na zewnątrz, na przykład na tarasie.
Antypoślizgowość (R) odpowiada za bezpieczeństwo użytkowania, jest ważna zwłaszcza w pomieszczeniach narażonych na działanie wody. Dla oznaczenia stopnia antypoślizgowości kafli używa się skali od R9 do R13. W warunkach domowych powinny jednak wystarczyć płytki o oznaczeniu R9.
Ścieralność (PEI) oznaczamy w skali od 1 do 5. Płytki o oznaczeniu 1 nie będą nadawały się na podłogę - lepiej użyć ich na ścianach. Poziom 2 nadaje się dla pomieszczeń rzadko uczęszczanych. Natomiast dla płytek do łazienki i kuchni optymalny będzie poziom 3.
Wygląd też jest ważny
Oczywiście parametry techniczne płytek to nie wszystko, muszą się one również odpowiednio prezentować. Dzięki bogatej ofercie producentów do uzyskania niezwykłej i oryginalnej podłogi potrzeba jedynie odrobiny wyobraźni.
Główna linia podziału biegnie pomiędzy płytkami z połyskiem i matowymi. Te pierwsze będą lepiej odbijały światło, docenią je też osoby preferujące bardziej wyraziste kolory. Z kolei na kaflach matowych dużo słabiej będzie widać wszelkie zabrudzenia i smugi.
W sprzedaży znaleźć można na przykład płytki podłogowe do złudzenia przypominające drewno: parkiet lub panele. Klasyką są oczywiście kafle imitujące kamienie (np. marmur), ale ciekawe rozwiązanie stanowią też płytki wyglądające jak beton - doskonale sprawdzą się w oszczędnych, stonowanych wnętrzach. Z kolei pojedyncze płytki podłogowe imitujące stare, przetarte deski, umieszczone pomiędzy jasnymi kaflami, ocieplą wygląd pomieszczenia i nadadzą mu niepowtarzalnego charakteru.
Przyjdź do jednego z naszych Salonów: w każdym z nich możesz liczyć na fachowe porady naszego dorady.
Zobacz też:
Jakie płytki łazienkowe dobrać do małej łazienki?
Jak czyścić płytki łazienkowe?
Jakie płytki do małej łazienki? Zobacz, jak optycznie powiększyć wnętrze
Zobacz, jakie płytki łazienkowe są modne w 2020 roku