Jaka wysokość baterii do umywalki nablatowej?
Marzysz o nowoczesnej i praktycznej łazience? Chcesz, aby na blacie stanęła misa, która będzie nie tylko pomagać w codziennych obowiązkach higienicznych, ale również okaże się elementem dekoracyjnym? Prawidłowy montaż wszystkich poszczególnych produktów ma na to ogromny wpływ. W tym artykule podpowiemy Ci, jaka wysokość baterii do umywalki nablatowej jest optymalna.
Co ma wpływ na komfortowe korzystanie z baterii umywalkowej?
Jeśli projektujesz strefę w łazience, przy której będziesz codziennie myć ręce, czyścić zęby, często też napełniać niewielkie naczynia, a także wykonywać zabiegi pielęgnacyjne o wszystkie elementy powinny być ze sobą spójne. Liczy się tu nie tylko estetyczny design, ale również ergonomiczne rozmieszenie produktów między sobą.\
Na początek oceń, jakiej baterii do umywalki nablatowej potrzebujesz. Na rynku znajdziesz wiele wariantów różniących się pod względem sposobu montażu. Najpopularniejsze są te stojące, czyli mocowane bezpośrednio do miski WC albo blatu.
Nowocześniejszym i bardziej estetycznym rozwiązaniem jest bateria podtynkowa. Jak sama nazwa wskazuje, wszystkie przyłącza są schowane w ścianie. Na zewnątrz widoczna jest tylko wylewka i dźwignia, która zazwyczaj ma nowoczesną formę i możesz z niej komfortowo korzystać, ustawiając natężenie oraz temperaturę wody.
Jeśli bateria ma być mocowana do umywalki to upewnij się, że ma ona wykonany poprawnie otwór. Najlepiej postawić na fabrycznie przygotowane miejsce do montażu. Samodzielne wiercenie w ceramice raczej nie jest wskazane.
Za to wykonanie otworu w blacie nie powinno sprawiać problemu. Trzeba tylko przygotować odpowiedni sprzęt, obrysować okręg i mieć odrobinę zdolności manualnych.
Na komfort użytkowania baterii przy umywalce nablatowej wpływają również takie aspekty jak:
- długość wylewki, a konkretniej odległość od środka miski WC
- wysokość wylewki,
- odległość montażu umywalki od podłogi,
- opcjonalne udogodnienia, np. możliwość regulacji kierunku strumienia wody w baterii.
Pamiętaj też o wyborze umywalki, która będzie miała optymalną wysokość krawędzi. Wiele ciekawych propozycji znajdziesz w ofercie marki Villeroy&Boch, Grohe czy Duravit.
Odpowiednia długość wylewki – zwróć na to uwagę!
Długość wylewki ma duży wpływ na to, jak w efekcie będzie wypływać woda. Zbyt krótka, a także zbyt długa, szybko stanie się niepraktyczna. Strumień nie będzie skierowany bezpośrednio do odpływu, co może przełożyć się na trudności w myciu rąk, a także w niekomfortowym wykonywaniu innych czynności w łazience. Szybciej też będą osadzać się warstwy kamienia w tylnej lub przedniej części umywalki.
Jeśli strumień wody będzie kierowany zbyt blisko krawędzi umywalki to może powodować rozchlapywanie się na boki. To z kolei oznacza kontakt blatu z wilgocią, co w przypadku niektórych materiałów wykończeniowych, może się przełożyć nawet na uszkodzenia i odbarwienia.
Z kolei zbyt długa wylewka, sięgająca poza środek miski WC, nie pozwoli np. na komfortowe napełnienie nawet niskich naczyń lub swobodne manewrowanie rękoma pod strumieniem wody.
W przypadku modelu ściennego, wylewka powinna znajdować się w osi umywalki. To bardzo ważne, aby wymierzyć szerokość i długość misy, a także jej odległość od ściany.
Znacznie pomoże to w zakupie odpowiedniego modelu. Wylewka w baterii umywalkowej powinna sięgać od ⅓ do ½ szerokości miski WC, niezależnie od tego, gdzie jest zamontowana. Zawsze lepiej kierować ją ku środkowi, czyli do odpływu.
Wysokość baterii do umywalki nablatowej – jaka powinna być?
Ręce umieszczone pod baterią powinny mieć optymalną przestrzeń i swobodę ruchów. Zapewnia to odpowiednie zaplanowanie przestrzeni. Koniec wylewki, czyli miejsce, z którego wypływa woda z baterii, powinna znajdować się około 12-15 centymetrów nad krawędzią umywalki. Biorąc pod uwagę, że miska WC najczęściej znajduje się od 85 do 90 centymetrów od podłogi, będzie to około metra wysokości od posadzki.
Pamiętaj jednak, że kierowanie się wymiarami od podłoża może być problematyczne i mylące. Podłoga powinna być już wykończona, w innym przypadku, do wymiarów trzeba będzie doliczyć grubość wylewki oraz płytek ceramicznych czy innego wybranego materiału.
W przypadku baterii mocowanej do ściany, najlepiej kierować się odległością 15 centymetrów od krawędzi umywalki. Dzięki temu będzie się prezentować estetycznie i jednocześnie zapewni sporo miejsca na wykonywanie codziennych obowiązków higienicznych.
Wiele zależy od tego, na jaki konkretnie model się zdecydujesz. Producenci kierują się komfortem użytkowników, dlatego opracowują specjalne kształty oraz optymalne wymiary. Czasem też jedna bateria znajduje się w kilku wersjach rozmiarowych.
Weź też pod uwagę, że model mocowany do umywalki będzie nieco niższy niż ten, który znajduje się bezpośrednio na blacie. W przypadku baterii podtynkowej, trzeba przyjrzeć się kształtom. Wylewka może być wygięta ku dołowi, dlatego zawsze kieruj się miejscem, z którego wypływa woda. Wybór produktu i sposobu mocowania zależy od Twoich indywidualnych preferencji.
Wylewka za nisko lub za wysoko – co może powodować?
Zbyt nisko osadzona bateria umywalkowa razem z umywalką może być dużym utrudnieniem. Nie pozwoli na komfortowe wykonywanie codziennych czynności, bo konieczne będzie schylanie się do blatu. Kiedy wylewka jest zamontowana zbyt nisko, ogranicza to przestrzeń do dna miski WC.
W praktyce oznacza to, że trudno będzie zmieścić większe przedmioty, takie jak butelki, kubki czy inne naczynia. Strumień może też odbijać się od umywalki i chlapać na blat lub nawet na podłogę. To nie tylko wpływa na nieestetyczny wygląd, ale jest też niebezpieczne dla domowników, bo zwiększa się ryzyko poślizgnięcia.
W przypadku zbyt wysoko zamocowanej wylewki, może sprawiać ona trudność w kontrolowaniu strumienia wody. Spada on z dużej odległości, dlatego jest rozproszony i mniej precyzyjny. Podobnie jak w poprzednim przypadku, istnieje spore ryzyko rozpryskiwania się wody na boki. Tutaj jednak siła uderzenia o umywalkę jest większa. Mocowanie baterii zbyt wysoko może wpływać negatywnie na estetykę i funkcjonalność całej łazienki. Często wygląda to nienaturalnie.
Zobacz też:
Baterie termostatyczne - warto czy nie warto?
Jak dobrać baterię do umywalki?
Jak czyścić baterie łazienkowe z kamienia?