Kontakt

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

ogrzewanie podlogowe 06.06

Zastanawiasz się, jak wybrać ogrzewanie podłogowe? Poznaj najważniejsze kryteria i sięgnij po rozwiązanie, które zapewni komfort wszystkim domownikom.

Ogrzewanie podłogowe – najważniejsze informacje

Instalacja grzewcza położona pod powierzchnią podłogi zapewni równomierne ogrzewanie pomieszczeń. Ponadto poprawi estetykę czterech kątów z uwagi na brak konieczności stosowania grzejników. Istnieją trzy rozwiązania – ogrzewanie podłogowe elektryczne, wodne oraz powietrzne.

sanpol rejestracja

Pamiętaj, że wybór powinien być dostosowany do warunków w czterech kątach, oczekiwanych efektów oraz osobistych preferencji. Ponadto ogrzewanie podłogowe to nowoczesne rozwiązanie, które gwarantuje wygodę przez długie lata.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Instalacja wodna to system rur grzejnych z tworzywa sztucznego bądź metalu. Rury są umieszczone na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej. Można je montować na wysokości ok. 1 cm nad izolacją.

Ponadto są zalane warstwą jastrychu, czyli podkładu podłogowego pod posadzką. Następnie instaluje się warstwę wykończenia (np. wykładzinę, kamień czy płytki). Montaż musi być poprzedzony przygotowaniem projektu, gdyż powierzchni ogrzewania nie można zmienić.

Wodne ogrzewanie współpracuje ze wszystkimi źródłami energii, np. kotłami olejowymi, elektrycznymi, gazowymi, pompami ciepła czy kolektorami słonecznymi. Pamiętaj, że woda z kotłów grzewczych lub węzłów cieplnych powinna mieć temperaturę ok. 50℃. Taka instalacja stanowi bardzo dobre rozwiązanie w budynkach z centralnym ogrzewaniem.

Kluczowym aspektem jest zestawienie – ogrzewanie podłogowe wodne cena. Koszt inwestycji składa się na materiały (80 - 200 zł za m2), specjalistyczny montaż (30 – 100 zł za m2) i zestaw ogrzewania podłogowego wodnego, który obejmuje niezbędne sprzęty.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

W tym przypadku w podłodze umieszcza się przewody grzejne, chociaż sprawdza się również mata grzewcza elektryczna. W ten sposób ciepło przekazywane jest przez podłogę do pomieszczenia.

Natomiast przewody wykonuje się z materiału o specjalnym oporze elektrycznym. Ponadto temperatury jest regulowana za pomocą czujników temperatury bądź termostatów.

Najczęściej jako elementy grzewcze stosuje się kable układane przed zalaniem posadzki. Warto pamiętać, że wielkość odstępów jest określona w instrukcji i nie powinna być mniejsza niż 50 mm.

Natomiast wspomniana mata ogrzewania podłogowego to pas siatki z kablem grzejnym, montowany w warstwie kleju bądź samopoziomującej masy pod płytkami.

Przy montowaniu maty trzeba zachować odstęp od studzienek ściekowych, umywalek stojących oraz pozostałych elementów, które na stałe są przytwierdzone do podłogi. W przeciwnym razie ich wymiana mogłaby uszkodzić matę.

Z kolei folie grzejne to konstrukcje z drutów aluminiowych, które są zatopione w poliestrowej folii. Można je kupić w zestawach, które obejmują moduły grzewcze. Ponadto nadają się do cięcia, a uszkodzenie pojedynczego elementu nie sprawia problemów z pracą zestawu.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – jakie wybrać? Zarówno kable, maty, jak i folie są dosyć tanie, a zarazem proste w konstrukcji. Warto podkreślić, że ogrzewaniem można sterować ręcznie lub automatycznie. Natomiast dostępność energii sprawia, że sprawdza się ono prawie w każdym domu.

Ogrzewanie podłogowe powietrzem

Dziś coraz więcej inwestorów decyduje się na ogrzewanie podłogowe powietrzem w zamkniętym systemie. Wówczas ciepło akumulowane jest w gruncie, co stanowi bardzo energooszczędne rozwiązanie. Kolejnym atutem jest niska awaryjność. Ponadto można zastosować każde źródło energii (np. pompę ciepła, fotowoltaikę czy kocioł gazowy). Ten system znalazł zastosowanie w domach, wielopoziomowych budynkach mieszkalnych, a także halach przemysłowych czy budynkach użyteczności publicznych.

Ogrzewanie podłogowe – jakie wybrać?

W poradniku opisaliśmy sprawdzone i polecane przez ekspertów rozwiązania. Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać? Każde z rozwiązań zapewni Ci oczekiwany komfort, jednak wiele zależy od kosztów. Otóż elektryczna instalacja jest znacznie tańsza od wodnej. Cały system obejmuje kable, maty lub folie oraz sterownik.

Natomiast wysoka cena ogrzewania wodnego obejmuje nie tylko rury czy rozdzielacze, ale również wyposażenie kotłowni. Jeśli źródłem ciepła jest kocioł na gaz, olej czy paliwo stałe, wymagany będzie komin oraz instalacja wentylacyjna. Jeśli zamierzasz ogrzewać dom gazem zapłacisz również za formalności związane z instalacją zbiornikową lub wykonaniem przyłącza.

Wodne ogrzewanie warto zainstalować w domach zamieszkanych na stałe, gdy źródło ciepła stanowi kocioł gazowy lub pompa ciepła. W tym przypadku wadą są dużo wyższe koszty inwestycji niż w przypadku instalacji wodnych grzejników konwekcyjnych. Natomiast koszty eksploatacji są niższe niż w porównaniu z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym.

Za elektrycznym ogrzewaniem podłogowym przemawia dość prosta i tania instalacja, a także łatwe sterowanie. Kolejnym atutem jest uniwersalność, gdyż energia elektryczna dostępna jest niemal wszędzie. Ponadto nie ma ryzyka wycieku wody czy zamarznięcia instalacji.

Zobacz też:

Ogrzewanie ścienne - jak działa, czy warto?
Inteligentne i energooszczędne sterowanie ogrzewaniem – dlaczego warto?
Ogrzewanie podłogowe – wady i zalety
Czy warto stosować ogrzewanie podłogowe?
Jaki styropian pod ogrzewanie podłogowe?
Jak ustawić ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?