Kontakt

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

grzejnik mieszkanie w bloku strefa wiedzy

Co wybrać ​​– ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? To pytanie zadaje sobie wiele osób rozważających instalację ogrzewania centralnego w swoim domu czy mieszkaniu. Każde z tych rozwiązań charakteryzuje się inną specyfiką, którą omówimy w naszym dzisiejszym artykule. Mamy nadzieję, że dzięki temu łatwiej ci będzie dokonać ostatecznego wyboru.

Podłogówka czy grzejniki – charakterystyka układów

Aby dokonać prawidłowego wyboru ogrzewania centralnego, warto poznać specyfikę działania obu układów. Ogrzewanie podłogowe i grzejniki to bowiem odmienne rozwiązania, które różnią się przede wszystkim pod kątem metody dystrybucji ciepła. W przypadku kaloryferów ciepło dystrybuowane jest głównie za pośrednictwem konwekcji. Jeśli zaś chodzi o innowacyjne ogrzewanie podłogowe, ciepło oddawane jest za sprawą promieniowania podczerwonego, dzięki czemu jest ono rozkładane równomiernie.

Kolejną cechą charakterystyczną podłogówki jest stosunkowo wysoka bezwładność cieplna (w przypadku klasycznych grzejników jest dużo niższa, co pozwala na dokonywanie szybkiej korekty temperatury). Warto również podkreślić, że grzejniki ścienne szybko się nagrzewają i szybko stygną (w przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego), a ich maksymalna temperatura to 70-90 stopni Celsjusza. Dla podłogówki wartość ta wynosi 55 stopni.

sanpol rejestracja

A zatem: grzejniki czy podłogówka? Na które rozwiązanie lepiej się zdecydować? Poniżej prezentujemy wady i zalety obu z nich.

Grzejniki czy podłogówka? Poznaj zalety i wady grzejników

Jeśli chodzi o najważniejsze zalety klasycznych kaloryferów, to wyróżnić możemy przede wszystkim:

  • łatwy i szybki montaż;
  • łatwa i tania naprawa ewentualnych usterek;
  • możliwość swobodnego regulowania poziomu ciepła;
  • szeroki wybór designerski modeli grzejników.

Wiele osób zadaje sobie również pytanie: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – co tańsze? Mniej zapłacisz za kaloryfery, co również można uznać za atut tego rozwiązania. Ma ono również swoje wady:

  • grzejniki ocieplają wnętrze jedynie przy ustawieniu wyższej temperatury;
  • w pobliżu kaloryfera zawsze jest najcieplej, co bywa uciążliwe;
  • grzejniki ograniczają możliwości aranżacyjne wnętrza, ponieważ zajmują przestrzeń;
  • kaloryferów nie można przysłaniać meblami, ponieważ zaburza to ich wydajność.

Podłogówka czy grzejniki? Wybór nie należy do najprostszych, dlatego poniżej prezentujemy więcej informacji na temat ogrzewania podłogowego.

​​Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Plusy i minusy podłogówki

ogrzewanie podłogowe

Nowoczesne ogrzewanie podłogowe konsekwentnie zyskuje na popularności. Zastanówmy się zatem, z jakiego powodu. Ten typ ogrzewania to przede wszystkim:

  • niewidoczne panele grzewcze zainstalowane w podłodze;
  • możliwość zaoszczędzenia dodatkowej przestrzeni;
  • ograniczenie unoszenia się kurzu wewnątrz pomieszczenia z uwagi na mniejszy ruch powietrza;
  • niższe opłaty eksploatacyjne.

Warto również dodać, że dla osób, które posiadają w swoim domu pompę ciepła lub kocioł kondensacyjny, najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie ​​ogrzewanie podłogowe. Czy grzejniki również sprawdzą się w tym przypadku? Owszem, jednak nie będą aż tak wydajne i rentowe.

Czy ten rodzaj ogrzewania ma jakieś wady? Możemy wskazać na kilka kwestii, które z pewnością są istotne:

  • podłogówka jest skomplikowana w ewentualnej naprawie;
  • na ogrzewaniu podłogowym nie można umieszczać dywanów i puszystych wykładzin;
  • to rozwiązanie nieco droższe od klasycznych kaloryferów.

Trzeba również podkreślić, że niektóre panele podłogowe nie mogą być montowane na ogrzewaniu tego typu, a zatem możliwości aranżacyjne wnętrza mogą być ograniczone. Wybór dostępnych opcji jest jednak naprawdę imponujący, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś idealnego dla siebie.

Podłogówka i grzejniki na jednym obiegu

Zastanawiasz się, które rozwiązanie – podłogówka czy grzejniki – sprawdzi się u ciebie najlepiej? Pamiętaj, że możesz połączyć obie te opcje. Podłogówka i grzejniki na jednym obiegu to popularny wybór, który jest jednak dość skomplikowany pod kątem wykonania. Kombinacja ta nie należy również do najtańszych. W związku ze specyfiką obu układów konieczne jest bowiem zastosowanie dedykowanych rozdzielaczy.

W efekcie możesz jednak cieszyć się rozwiązaniem hybrydowym, które z całą pewnością jest bardzo wydajne i efektowne. Jak podłączyć podłogówkę pod grzejnik? Najpopularniejszym sposobem jest instalacja tzw. zaworu RTL (ogranicznika temperatury powrotu). Połączenie to sprawdza się przede wszystkim w przypadku pomieszczeń o małej powierzchni, czyli m.in. łazienek.

Podsumowując: rodzaj ogrzewania powinien być dopasowany przede wszystkim do indywidualnych potrzeb i preferencji mieszkańców domu czy mieszkania. Jeśli zależy ci na możliwości utrzymywania stałej temperatury w domu, postaw na innowacyjne ogrzewanie podłogowe.

Grzejniki to z kolei dobry wybór dla osób, które cenią sobie możliwość regulowania poziomu ciepła. Ogrzewanie podłogowe i grzejniki w hybrydowym systemie to także świetna opcja, która wymaga jednak większych nakładów finansowych, niż standardowe rozwiązania.

 

Zobacz też:

Ogrzewanie ścienne - jak działa, czy warto?
Inteligentne i energooszczędne sterowanie ogrzewaniem – dlaczego warto?
Ogrzewanie podłogowe – wady i zalety
Czy warto stosować ogrzewanie podłogowe?
Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?
Jak ustawić ogrzewanie podłogowe?