Jasna łazienka – jak ją zaprojektować?
Projektując poszczególne pomieszczenia w domu czy mieszkaniu, warto zadbać o to, by były nie tylko przemyślane, ale przede wszystkim praktyczne. Jednym z głównych pomieszczeń w każdym domu jest łazienka. Powinna ona być zaprojektowana w taki sposób, by korzystanie z niej na co dzień, nie sprawiało kłopotu ani dyskomfortu, zarówno domownikom, jak i gościom. Jak urządzić jasną łazienkę, bez względu na metraż? Sprawdź nasze propozycje!
Jasna łazienka – zapoznaj się z głównymi jej zaletami
Na samym początku warto zaznaczyć, iż jasna łazienka to zawsze dobry wybór, zarówno pod względem stylistycznym, jak i funkcjonalnym. Takie wnętrze wydaje się znacznie większe, niż jest w rzeczywistości.
Subtelne odcienie kolorów wykazują właściwości optycznego oddalania od siebie ścian. Dzięki temu wnętrze nabiera wyjątkowej lekkości.
Ponadto mała jasna łazienka to baza do niemalże każdego stylu. Można ją łączyć z wieloma, rozmaitymi dodatkami czy motywami, by uzyskać modny efekt aranżacyjny. Jasne tony świetnie współgrają z drewnem.
Ten naturalny surowiec sprawia, że aranżacja łazienki będzie wydawać się cieplejsza, domowa i przytulna. Jasna łazienka z drewnem będzie pasować do wielu mieszkań, zarówno tych nowoczesnych, jak i skandynawskich czy industrialnych. Elementami dominującymi z drewna mogą być np. meble wiodącej firmy, takiej jak Elita.
Łazienka w jasnych tonacjach będzie zawsze na topie. Ponadczasowość takich pomieszczeń wynika przede wszystkim z uniwersalności takich kolorów. Jasne odcienie sprawdzą się zarówno w małym, jak i dużym pomieszczeniu, również z obecnymi skosami, wanną czy prysznicem.
Brak miejsca, trudne wnęki lub inne mankamenty nie będą stanowiły tutaj żadnej przeszkody, bowiem jasne kolory nieco zmniejszą dyskomfort związany z występowaniem tych problemów.
Dodatkowo wybór jasnej kolorystyki w łazience to bezpieczny ruch, bowiem biel, szarość czy beż to świetna baza, do której dopasować można subtelne dodatki, rośliny czy fantazyjne płytki, między innymi te, które oferuje firma Tubądzin. Znajdziesz w jej ofercie liczne wzory i odcienie płytek o zróżnicowanej wielkości. To właśnie jedna z największych zalet cechująca jasne łazienki.
Jasna łazienka – z czym łączyć jasne odcienie?
Jasna łazienka z drewnem to bardzo ponadczasowe i wiecznie modne zestawienie. Nawet za kilka lat łazienka z drewnianą ścianą będzie mieściła się w trendach. Takie elementy nawet w chłodnej kolorystyce doda wnętrzu przytulności i ciepła. Do drewna pasuje także armatura w odcieniach złota czy miedzi. Takie elementy aranżacyjne znaleźć można w ofercie firm Roca i Hansgrohe. Warto to przemyśleć, podczas projektowania pomieszczenia, jakim jest jasna łazienka. Inspiracje czyhają niemalże na każdym kroku.
Ponadto elementy o wyglądzie oraz strukturze drewna są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Przede wszystkim nie widać na nich smug, drobnych zanieczyszczeń czy zacieków z mydła.
Nowoczesna jasna łazienka może być również zestawiona z płytkami imitującymi marmur, a także z mozaikami. W tym przypadku można zaszaleć pod względem kolorów, które nieco ożywią pomieszczenie.
Kilka wskazówek na temat projektowania jasnej łazienki
Podstawą jasnej łazienki są odpowiednie elementy aranżacyjne, dodatki oraz meble. Takie produkty można znaleźć w bogatej ofercie takich firm, jak Tubądzin, Elita, Roca czy Hansgrohe.
Jasna łazienka z prysznicem idealnie będzie współgrać z dużymi, gresowymi płytkami firmy Tubądzin. Można w ten sposób wprowadzić do pomieszczenia delikatny akcent dekoracyjny, np. w postaci mozaiki w akcentującym kolorze. Mozaika podkreśli efektowną umywalkę, baterię łazienkową czy blat na szafkach łazienkowych. Warto pomyśleć o ułożeniu płytek bez fugi, dzięki czemu uzyskamy efekt jednolitej, odbijającej światło, czystej powierzchni, bez zbędnych podziałów. Dobrym rozwiązaniem będzie także biała ceramika, która jest ponadczasowa i bardzo estetyczna.
Mała, jasna łazienka, mimo iż daje nieco mniej możliwości aranżacyjnych, pozwala na komfortowy i nowoczesny projekt. W takim pomieszczeniu sprawdzą się szafki i armatura niemalże w każdym odcieniu. Warto jednak pamiętać, by meble były jak najbardziej pakowne, bowiem będą służyć do przechowywania ręczników, kosmetyków czy produktów chemicznych.
By jeszcze bardziej podkreślić jasny odcień łazienki, warto zastosować w niej lustrzane elementy. Optycznie powiększą one pomieszczenie, ale też odbiją światło słoneczne. Idealnym rozwiązaniem będą klasyczne lustra, np. jako obrazy ścienne czy lustrzane płytki ceramiczne.
Jasna łazienka – inspiracje
Po przeczytaniu powyższych wskazówek, wiesz już wiele na temat tego, jak urządzić jasną łazienkę. Przedstawiamy Ci teraz przykładowe aranżacje, które mogą stać się dla Ciebie inspiracją, np. przed nadchodzącym remontem.
Mała, jasna łazienka z prysznicem
W tej aranżacji mamy do czynienia z małą łazienką, w której wyposażenie zostało ograniczone do zbędnego minimum. Wnętrze emanuje spokojem i ciepłem, a wszystko za sprawą wielu przeszkleń, które odbijają promienie słoneczne, a także optycznie powiększają wnętrze. W łazience projektant zdecydował się umieścić zarówno prysznic, jak i małych rozmiarów wannę firmy Roca. Jest to bardzo popularne rozwiązanie, które pozwala nie tylko na codzienne, szybkie prysznice, jak i długie, relaksujące kąpiele.
Ciemne meble firmy Elita dodatkowo podkreślają elegancki styl łazienki. Nie tylko stanowią one element dekoracyjny, ale też pozwalają na przechowywanie akcesoriów łazienkowych.
Mała, jasna łazienka z płytkami imitującymi marmur
W tej aranżacji na pierwszy plan wybijają się mozaikowe płytki podłogowe, a także kontrastujące meble łazienkowe. Całe pomieszczenie utrzymane jest w eleganckiej tonacji. Łazienka jest przestronna dzięki zastosowaniu dużych luster i punktów świetlnych. Jasny. dominujący odcień rozświetla wnętrze i sprawia, że jest czysta i uporządkowana.
Redaktor
Z wykształcenia dziennikarka, pracuje jako redaktorka i specjalistka od treści eksperckich w branży home&decor. Wciąż szuka sposobów na to, jak ulepszyć swoje cztery kąty i wprowadzić do nich powiew świeżości. Lubi gadżety wyposażone w nowoczesne technologie i praktyczne rozwiązania. Jest estetką, szczególnie jeśli chodzi o dopasowanie kształtów i kolorów. Prywatnie dom to jej przytulna oaza bezpieczeństwa i jednocześnie przestrzeń do pracy. Uwielbia spędzać w nim czas, gdzie z kubkiem kawy w dłoni nie tylko pracuje, ale także realizuje swoją pasję do gotowania. Miłośniczka podróżowania po europejskich miastach w poszukiwaniu inspiracji wnętrzarskich i nie tylko. Wolne wieczory spędza na grach planszowych i oglądaniu seriali.