Kontakt

Montaż odpływu liniowego – jak to zrobić?

montaz odplywu liniowego 31.10

Instalacja odpływu liniowego wcale nie jest trudnym zadaniem. W tym poradniku przeczytasz, na które elementy zwrócić uwagę, aby móc cieszyć się komfortową łazienką na co dzień. Poznaj szczegóły! 

Odpływ liniowy – najważniejsze informacje 

Szukasz alternatywy dla brodzika? Jesteś w dobrym miejscu. Właściwie zainstalowany odpływ liniowy zapewni efektywne odprowadzanie wody z pomieszczenia, a jednocześnie zaakcentuje nowoczesny charakter łazienki. 

Pamiętaj, że instalacja odpływu liniowego wymaga odpowiedniej przestrzeni pod podłogą, gdzie zmieści się syfon. Wówczas układ będzie pracował wydajnie, a woda bez przeszkód trafi do kanalizacji. 

Montaż odpływu możesz wykonać podczas budowy domu lub remontu. Musisz koniecznie uwzględnić wysokość podłogi. Jeśli chcesz szybko i sprawnie poradzić sobie z instalacją, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.  

Instalacja odpływu krok po kroku 

Montaż odpływu liniowego wymaga dużej precyzji i uwagi. Wystarczy jednak, że zastosujesz się do poniższych instrukcji, a z łatwością poradzisz sobie z tym zadaniem. Poznaj szczegóły i ciesz się funkcjonalną łazienką na co dzień. 

Jak wykonać podejście kanalizacyjne? 

Pamiętaj, że montaż podejścia kanalizacyjnego różni się w zależności od rodzaju stropu lub podłoża. Jeśli chodzi o posadzkę na gruncie w domu jednorodzinnym, pierwszym etapem jest ustawienie podejścia, a kolejnym betonowanie podłogi. Później następuje montaż syfonu, a na końcu podkładu podłogowego.   

W przypadku stropu gęstożebrowego belki stalowe są rozstawione równomiernie. Wówczas montaż wykonaj już na etapie budowy. W stropie umieść elementy podejścia i zalej betonem. Natomiast syfon powinien być usytuowany równo z górną krawędzią. 

Podczas remontu domu najczęściej można zainstalować odpływ. Jednak najważniejszym kryterium jest grubość podłogi bądź stropu. Ta nie może być mniejsza niż 20 cm. Najprostszym rozwiązaniem będzie montaż na parterze, gdzie warunki zazwyczaj pozwalają na funkcjonowanie typowego odpływu o wysokości 80 czy 90 mm. 

Jeżeli nie jesteś pewien, czy instalacja odpływu będzie możliwa, skontaktuj się z fachowcem – szczególnie w przypadku montażu na pietrze. Specjalista sprawdzi, czy strop nie jest zbyt cienki, a zagłębienie na podejście nie spowoduje uszkodzenia konstrukcji.  

Pamiętaj również, że rury powinny być ułożone równolegle do belek stropowych. W dodatku eksperci odradzają podnoszenie poziomu posadzki łazienkowej, gdyż ta powinna być równa w każdym pomieszczeniu. 

Zdarza się, że strop nie ma odpowiedniej grubości (np. ż monolityczny) Wówczas najlepiej wykonać podejście pod jego powierzchnią. Następnie zamaskuj je sufitem kartonowo-gipsowym lub podnieś podłogę przy natrysku.  

W starych budynkach z monolitycznymi stropami o grubości około 15 cm podejście kanalizacyjne można poprowadzić pod stropem, maskując je podwieszanym sufitem. 

Montaż elementów odpływu liniowego 

Zazwyczaj kanał odpływu liniowego umieszcza się przy ścianie, a radziej na obrzeżach prysznica lub w jego centralnej części. Jeśli dysponujesz dużą przestrzenią, masz możliwość instalacji dwóch rynienek, co usprawni odpływ wody.  

Dziś możesz wybierać spośród prostych, łukowych czy narożnych elementów o różnych długościach. Jednak efektywność odprowadzania wody zależy głównie od przepustowości syfonu.  

Spadek wody 

Jeśli chcesz zadbać o efektywny system odwodnienia liniowego, musisz pamiętać o właściwym formowaniu spadku wody. Może być usytuowany z jednej bądź dwóch stron odpływu i wynosić minimum 1,5% w kierunku rynienki. Zatem obniżenie posadzki sięga 1,5 cm na 1 metrze. 

Odpowiednia izolacja 

Gdy posadzka wyschnie, ułóż matę uszczelniającą wokół rynienki odpływu bądź na całej powierzchni. Ponadto wykorzystaj folię w płynie, którą naniesiesz na matę uszczelniającą lub betonową powierzchnię ścian prysznica i podłogi. W tym celu wykorzystaj wałek lub pędzel. Pamiętaj również o narożnikach zewnętrznych i wewnętrznych do maty uszczelniającej w celu zabezpieczenia rogów. 

Układanie płytek łazienkowych

Gdy podłoże jest już odpowiednio przygotowane, ułóż płytki wykończeniowe. Jednak o ich wyborze nie powinien decydować przypadek. Sięgnij po antypoślizgowe elementy, pozbawione wystających dekorów. Zastanów się również nad preferowaną kolorystyką. 

Zacznij od strony odpływu liniowego, lecz uwzględnij załamania płaszczyzny w punkcie spadku wody. Dzięki temu dopasujesz elementy idealnie do wylewki.  

Później ułóż płytkami podłogowymi resztę posadzki i ścian wokół natrysku. Ważną czynnością będzie również fugowanie. W tym celu wykorzystaj wodoodporne spoiny epoksydowe, które gwarantują wysoką szczelność i trwałość, a jednocześnie nie kruszą się.  

Instalacja elementów armatury 

 Czas zainstalować deszczownicę i założyć ruszt odpływu liniowego. W dodatku zetrzyj resztki fug i przetestuj szczelność elementów. Teraz możesz cieszyć się stylową i komfortową łazienką bez brodzika. Na takie rozwiązanie zdecydowało się wielu miłośników nowoczesnych przestrzeni. Skorzystaj z naszych wskazówek, a wygoda będzie zawsze w zasięgu ręki. 

Zobacz też:

Odpływ liniowy – jaki wybrać?
Najlepsze odpływy liniowe TOP 5 - ranking 2023
Odpływy liniowe Prevex EasyLine – wysoka jakość i stylowy design