Kontakt

Praktyczne rozwiązania do małych łazienek

mała łazienka 11.05.2023

Twoja mała łazienka wymaga drobnych zmian lub gruntownego remontu? Chcesz, aby była funkcjonalna i jednocześnie przytulna? Wiele rozwiązań na rynku zostało wprowadzonych właśnie z myślą o mikroskopijnych pomieszczeniach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Poznaj praktyczne rozwiązania do małych łazienek i w prosty sposób rozplanuj przestrzeń.

projektowanie łazienki

Jak urządzić małą łazienkę? Kilka porad na początek

Masz niewielki metraż do wypełnienia i zastanawiasz się, jak stworzyć ergonomiczną łazienkę? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zaplanować przestrzeń, wybrać wyposażenie, a także udekorować pomieszczenie:

  • Odpowiednie rozmieszczenie stref – na początek zaplanuj miejsce na te urządzenia, które są stosunkowo największe i muszą znaleźć się w łazience. Nie zapominaj o odpowiedniej odległości między nimi, aby mieć swobodę ruchów.
  • Kolory i materiały wykończeniowe – nie tylko jasne wnętrza wydają się przestronne. Grafit, głęboka zieleń czy granat to odcienie, które wprowadzają głębię. Możesz je rozjaśnić bielą albo dobrać błyszczące fronty, przezroczyste szkła i lustra, które nie przytłoczą wnętrza.
  • Maksymalne wykorzystanie przestrzeni – nad drzwiami, pralką, toaletą. Każde z tych miejsc może pomóc w stworzeniu miejsca do przechowywania.
  • Magia luster – najlepiej w minimalistycznych ramach lub wkomponowanych w ścianę. Dobrze sprawdzi się gładka tafla od sufitu aż do podłogi albo w formie pasów.
  • Dobór wyposażenia – zwróć uwagę na wszystkie serie produktów w branży łazienkowej z oznaczeniem slim. Na rynku nie brakuje rozwiązań dedykowanych do małych łazienek. Producenci ceramiki i mebli łazienkowych mają wiele do zaoferowania.
  • Wielofunkcyjne rozwiązania – w małej łazience liczą się produkty, które mają kilka zastosowań, a każdy dodatek na półce powinien być jednocześnie praktyczny.
  • Odpowiednie oświetlenie – główne światło to podstawa, ale jasne i punktowe lampy mogą wizualnie powiększyć przestrzeń.

Wanna czy kabina prysznicowa – co jest lepsze do małej łazienki?

Na początek warto zastanowić się nad tymi strefami w małej łazience, które zajmują najwięcej miejsca. Jeśli zdecydujesz się na kabinę prysznicową to najlepiej zamontować ją we wnęce lub w narożniku. Wybierz odpowiedni wymiar oraz dobierz sposób otwierania drzwi. W małych wnętrzach najlepiej postawić na skrzydła przesuwne – nie potrzeba wtedy dużej wolnej przestrzeni przed kabiną. Aby cała strefa kąpieli wyglądała na estetyczną i nie przytłaczała przestrzeni, wybierz transparentne szkło hartowane oraz minimalistyczne profile wykończeniowe. A co z brodzikiem? Możesz z niego zrezygnować, ale wtedy trzeba dobrze zaprojektować posadzkę z odpływem. Warto też wybrać niski brodzik albo wbudowany w podłogę. Dzięki temu pomieszczenie stanie się przestronne.

W małej łazience doskonale sprawdzi się też wanna, np. ustawiona przy krótszej ścianie, na całej długości. Dobierz rozmiar do średniego wzrostu domowników, a także zastanów się nad parawanem z transparentnego szkła wysokiej jakości. Dzięki niemu możesz połączyć funkcję kąpieli w wannie z szybkim prysznicem.

Stelaż podtynkowy i miska WC – co wybrać do małej łazienki?

W małych łazienkach najlepiej postawić na misę wiszącą, która nie ma widocznej spłuczki i nie trzeba jej mocować do posadzki. Wszystkie ważne przyłącza instalacyjne są ukryte w ścianie, dlatego wnętrze wydaje się uporządkowane i atrakcyjne wizualnie.

Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni stelaż podtynkowy od sprawdzonego producenta. Dzięki temu masz pewność, że wszystkie elementy są wysokiej jakości, a proste naprawy wykonasz bezinwazyjnie. Na rynku jest wiele zestawów przeznaczonych do małych łazienek. Mają one minimalną potrzebną głębokość, aby nie zabierać za dużo miejsca. Inne z kolei mają dość niską budowę, co sprawdzi się np. w pomieszczeniach ze skosem. Jeśli szukasz rozwiązań do małych mieszkań, wybierz też stelaż podtynkowy, który działa cicho. Zapewnisz tym samym komfort innym domownikom.

Sama podwieszana miska WC ma wiele zalet. Przestrzeń pod nią jest pusta, co sprzyja uporządkowanej i estetycznej przestrzeni. Poza tym warto wybrać model bez widocznych zakamarków oraz zbędnych ozdobników. Ważny jest też sam materiał – powinien być łatwy w czyszczeniu. 

Odpowiednie ułożenie płytek łazienkowych

Tak naprawdę małe łazienki nie muszą być urządzone wyłącznie w bieli i jasnych kolorach. Faktycznie, te barwy powiększają optycznie przestrzeń, ale ciemne wnętrza nie zawsze są przytłaczające. Warunkiem jest odpowiednie zastosowanie materiałów wykończeniowych oraz dobór struktur.

Jednym z pomysłów jest sprytny montaż płytek ceramicznych lub gresu, które mają prostokątny kształt. Ułożone pionowo we wnętrzu sprawiają, że staje się one optycznie wyższe. Z kolei zamocowane poziomo, poszerzają przestrzeń. Szczególnie widać to w przypadku niewielkich jednokolorowych płytek albo kafli, które mają strukturę drewna.

Strategicznie rozmieszczone meble łazienkowe

Przechowywanie w małej łazience może sprawiać duży problem. Właśnie dlatego dobrze rozplanuj przestrzeń i dobierz odpowiednie meble łazienkowe. Pierwszym miejscem do organizacji kosmetyków, akcesoriów oraz tekstyliów, jest szafka podumywalkowa. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie w mikroskopijnych wnętrzach niż sam blat. Zyskujesz głębokie szuflady lub półki do rozplanowania miejsca na niezbędne przedmioty. Możesz zdecydować się na umywalkę wpuszczoną w szafkę, która będzie stanowiła spójną wizualną całość i jedną bryłę. Warto też wziąć pod uwagę nowoczesną misę nablatową, np. okrągłą, a pozostałe miejsce na blacie zorganizować według swoich potrzeb.

Co jeszcze sprawdzi się do przechowywania? W małej łazience postaw na wąski słupek, najlepiej podwieszany, tak samo jak szafka podumywalkowa. Tak wykończone meble wydają się lekkie wizualnie. Jeśli organizujesz miejsce na pralkę to pamiętaj o wypełnieniu miejsca tuż nad nią. Dobrze sprawdzi się tam szafa, np. aż do sufitu.

Zobacz też:

Jaka miska WC do małej łazienki?
Kabina prysznicowa w małej łazience – jaką wybrać?
Jakie są najlepsze lustra do małych łazienek?
Mała łazienka nowoczesna – jak zaaranżować?