Kontakt

Czy pompa obiegowa może wpłynąć na energooszczędność instalacji?

pompa obiegowa grundfos strefa wiedzy

Wielu inwestorów zastanawia się, czy dzisiejsze pompy obiegowe mogą być energooszczędne. Jeśli cenisz skuteczne i ekonomiczne rozwiązania, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Po lekturze poradnika z łatwością sięgniesz po urządzenie idealnie dopasowane do osobistych preferencji.

Pompa CO energooszczędna – najważniejsze informacje

Pompy obiegowe zapewniają właściwy przebieg wody w instalacjach grzewczych oraz skuteczne ogrzewanie pomieszczeń. Zanim jednak wybierzesz odpowiedni sprzęt, rzuć okiem na specyfikację techniczną. Szczególnie ważna jest jakość zastosowanych komponentów oraz energooszczędność. Dlatego warto stawiać na rozwiązania od renomowanych producentów, którzy wprowadzają na rynek wysokiej klasy rozwiązania.

sanpol rejestracja

Czym wyróżniają się pompy energooszczędne?

Dziś z powodzeniem wybierzesz pompę, która będzie jednym z najmniej energochłonnych urządzeń w czterech kątach. Odpowiednio dobrany model zużywa minimum 10 razy mniej energii niż sprzęt starszej generacji. Ponadto zapewnia energooszczędność całej instalacji grzewczej i współpracuje z kotłem czy automatyką.

Obecnie pompa obiegowa energooszczędna to standard. Jeśli chcesz iść z duchem czasu i cieszyć się wygodą we własnym domu, zdecydowanie warto postawić na takie rozwiązanie.

Zwróć uwagę, że europejskie przepisy obejmują rygorystyczne kryteria związane z efektywnością energetyczną urządzeń. Dzięki temu na rynku znajdziesz sprzęty o wskaźniku EEI np. na poziomie 0,17, a nawet 0,15 i mniej. Zazwyczaj są to pompy bezdławicowe, wyposażone w synchroniczne silniki elektroniczne komutowane.

W dodatku najlepsze firmy na rynku ciągle pracują nad nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Mowa tu np. o osłonach wirnika, które zmniejszają straty czy technologii redukcji strat w uzwojeniu za pomocą ulepszonego stojana.

Nowoczesna pompa obiegowa CO energooszczędna charakteryzuje się automatyczną regulacją prędkości obrotowej. Najczęściej silniki są regulowane za pomocą falownika. Według ekspertów takie urządzenie zużywa nawet o 70-80% energii mniej niż sprzęt ze stałą prędkością obrotową. To doskonałą wiadomość dla wymagających.

Energooszczędne pompy CO – jak dokonać wyboru?

Pompa obiegowa zapewni Ci oszczędności, jeśli tylko wybierzesz odpowiednio dopasowane urządzenie oraz sposób regulacji automatycznej. Dzięki temu sprzęt będzie dostosowany do działania przy zmiennych warunkach.

Pamiętaj, że parametry zmienne instalacji powinny mieścić się w zakresie pracy pompy. To bardzo istotne przy wymianie urządzenia (np. w czasie termomodernizacji). Wówczas właściwości mogą się znacznie zmienić. Ponowny wybór sprawi, że jak najlepiej wykorzystasz zalety funkcjonalne oraz energooszczędne w nowym układzie.

Prawidłowo dobrane pompy obiegowe CO energooszczędne działają w odpowiednim zakresie i zapewniają dostęp do nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Jednak nawet wysokiej klasy sprzęt, który będzie przewymiarowany, nie zapewni pracy na wysokich obrotach. Wówczas możesz spodziewać się głośnego działania i dużych strat energii. Z kolei niedowymiarowane urządzenie nie zagwarantuje oczekiwanej wydajności, a praca na wysokich obrotach zmniejszy jego trwałość.

Pompa co energooszczędna – jakość wody a wydajność

Prawidłowa praca pompy obiegowej związana jest również z jakością wody. Ciecz powinna mieć odpowiednią temperaturę, skład chemiczny oraz parametry fizykochemiczne. Istotne znaczenie ma np. lepkość i  gęstość.

W specyfikacji technicznej pompy znajdziesz rekomendowane parametry wody. Jeżeli te w Twojej instalacji będą niezgodne, może spaść sprawność oraz wydajność urządzenia. Wtedy nie możesz liczyć na energooszczędność.

Pompy do CO energooszczędne – jak je ustawić?

Kluczowe znaczenie dla funkcjonowania pompy ma jej prawidłowa instalacja i rozruch. Gdy już podłączysz urządzenie, musisz ustawić właściwy tryb pracy, gdyż fabryczne właściwości mogą nie być dopasowane do Twojej instalacji. Do prawidłowego rozruchu służby wiele narzędzi, np. potencjometr, który umożliwia bezstopniową regulację wydajności oraz wysokości podnoszenia.

Ten element wraz z innymi przełącznikami można przenieść na obudowę. Dzięki temu możliwe jest ustawienie parametrów bez otwierania pokrywy. Ponadto producenci wprowadzają wyświetlacze LED lub LCD, dzięki którym z łatwością odczytasz wskazania.

Nowoczesna pompa do wody energooszczędna dokładnie zmierzy rzeczywiste warunki, w jakich funkcjonuje instalacja, a także wskaże punkt pracy, co przekłada się na łatwą kontrolę parametrów.

Pamiętaj, że praca instalatora to jeszcze nie wszystko. Dziś pomagają mu aplikacje mobilne, które zapewniają szybki dostęp do wszystkich niezbędnych danych. Wystarczy, że wybierzesz pompę wyposażoną w moduły komunikacyjne. Aplikacja odczytuje sygnał z pompy i wspiera pracę specjalisty w procesie rozruchu lub serwisie.

Pamiętaj, że montaż i konfiguracja pompy obiegowej powinna być przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę. Wówczas uzyskasz pewność, że sprzęt będzie działał przez długi czas.

Zobacz też:

Jak działa pompa obiegowa?
Sterowanie obiegami grzewczymi w systemach pomp ciepła STIEBEL ELTRON
Jakie ustawienia pompy obiegowej wybrać?
Dobór pompy obiegowej – która najlepsza?