Kontakt

Jak działa pompa obiegowa?

pompa obiegowa a cyrkulacyjna 16 02

Pompa obiegowa to kluczowy element instalacji hydraulicznej. Podpowiadamy, czym się charakteryzuje i jak działa. Poznaj szczegółowe informacje.

Pompa obiegowa – co to jest?

Pompa obiegowa należy do pomp wirowych, czyli urządzeń przepływowych z wirnikiem. Ten odpowiada za zwiększenie momentu pędu w czasie tłoczenia wody, dzięki czemu może ona docierać do wszystkich wymienników. W ten sposób możesz liczyć na równomierne ogrzewanie pomieszczeń, w których są zainstalowane grzejniki.

Dobra pompa obiegowa CO zapewni odpowiednie ciśnienie przepływającej wodzie, dzięki czemu ta może być transportowana do punktów kaloryferów. Pompa składa się z korpusu, silnika oraz wspomnianego wirnika. Ponadto konstrukcje te możemy podzielić ze względu na budowę. Otóż wyróżniamy pompy dławicowe i bezdławicowe. W tych pierwszych silnik jest oddzielony od przepływającej wody. Natomiast w tym drugim obracające się elementy silnika są zanurzone w cieczy.

sanpol rejestracja

Zasada działania pompy obiegowej

Kluczowym aspektem w działaniu pompy obiegowej (np. marki Grundfos) jest przemiana energii kinetycznej cieczy w energię ciśnienia. Silnik elektryczny napędza wirnik i wprawia go w ruch obrotowy. Dzięki temu następuje przyrost energii kinetycznej cieczy oraz ciśnienia (energii potencjalnej).

To korpus pompy odpowiada za przemianę energii kinetycznej w potencjalną. W ten sposób tworzy się ciśnienie, które pozwala na transport cieczy w obiegu grzewczym bądź chłodzącym, gdyż pompy obiegowe znalazły zastosowanie również w instalacjach klimatyzacyjnych.

Ciecz, która przepływa przez wirnik jest dostarczona z wykorzystaniem ciśnienia, a ono wzrasta po stronie tłocznej wirnika. Natomiast po drugiej stronie spada. Taki efekt jest wykorzystywany do zassania cieczy.

Ciśnienie po każdej ze stron wirnika powinno znajdować się na właściwym poziomie. Jeśli na końcu ssawnym spadnie za nisko, doprowadzi do odparowania cieczy, przez co obniży się wydajność ogrzewania.

Pompa obiegowa – wybierz solidną konstrukcję

O wyborze urządzenia nigdy nie może decydować przypadek, lecz szczegółowa analiza specyfikacji technicznej. Przed zakupem warto więc porównać modele i skonsultować się ze specjalistą. Pamiętaj, że pompa obiegowa CO to urządzenie, które działa w specyficznych warunkach. Temperatura pracy jest bardzo wysoka, podobnie jak częstotliwość. Dlatego należy sięgnąć po solidnie wykonaną konstrukcje.

Obecnie renomowani producenci wprowadzają na rynek pompy ze stali nierdzewnej, mosiądzu, żeliwa czy odpornego na uszkodzenia tworzywa sztucznego. Ponadto dostępne modele zazwyczaj są kompatybilne ze zdecydowaną większością kotłów centralnego ogrzewania. Dziś wybierzesz pompę z silnikiem o trzy- lub czterostopniowej regulacji obrotów. Ta zależy od rodzaju urządzenia i może być automatyczna lub ręczna.

Jak podłączyć pompę obiegową CO?

Najczęstszym wyborem jest bezdławicowa pompa obiegowa, czyli konstrukcja bez uszczelnienia, które oddziela silnik od pompy. Dlatego ważne jest umieszczenie wszystkich elementów rotujących silnika w przetłaczanej cieczy. Ta chłodzi części, a także zapewnia właściwe smarowanie łożysk. Obecnie wszystkie pompy bezdławicowe na rynku charakteryzują się osią wirnika umieszczoną poziomo, co przekłada się na trwałe oraz niezawodne przenoszenie obciążeń.

Zanim podłączysz pompę do zasilania, zwróć uwagę, aby gniazdo znajdowało się w bezpiecznej pozycji. Zadbaj o to, by woda nie doprowadziła do zwarcia. W przypadku sieci TN-S sprawdź, czy znajduje się wyłącznik różnicowo-prądowy, który zapewnia ochronę przed porażeniem.

Wał powinien być usytuowany poziomo, jednak króciec ssący tłoczny może znajdować się w pionie, poziomie, a także pod kątem. Jego usytuowanie nie ma wpływu na żywotność urządzenia.

Zwróć uwagę, że podczas montażu może dojść do zapowietrzenia instalacji. Jeśli jednak króćce umieścisz pionowo bądź pod kątem, nastąpi pełne odpowietrzenie, co uniemożliwia pracę łożysk na sucho oraz ich uszkodzenie.

Jak sprawdzić pompę obiegową CO – czy działa?

Jeśli montaż urządzenia został wykonany prawidłowo i wybrałeś model renomowanego producenta, prawdopodobnie funkcjonuje ono bez zarzutu. Jak sprawdzić, czy pompa obiegowa działa? Przede wszystkim nie występują problemy ze zbyt niskim czy zbyt wysokim ciśnieniem. Ponadto nie dochodzi do usterek związanych z niestabilnością prądu trójfazowego, a także ubytków odporności instalacji.

Bardzo ważnym aspektem jest odpowiednia wentylacja i optymalny poziom obrotów. Zwróć uwagę również, czy nie występuje problem zbyt niskich lub zbyt wysokich przepływów. Ponadto w uszkodzonych mechanicznie pompach zwiększa się tarcie. Kolejny punkt, na który należy zwrócić uwagę to wysoka lepkość cieczy.

Do najczęstszych przyczyn awarii należy złamanie czy obluzowanie się wirnika. Kolejnay problem to uszkodzenie łożyska, uszczelki czy koła napędowego. Niekiedy dochodzi również do zwężenia przekroju na skutek korozji.

Jeśli nie spotkałeś się z tymi problemami, o pracę urządzenia możesz być spokojny. Pamiętaj, aby zawsze wybierać sprawdzone rozwiązania.

Zobacz też:

Czy pompa obiegowa może wpłynąć na energooszczędność instalacji?
Sterowanie obiegami grzewczymi w systemach pomp ciepła STIEBEL ELTRON
Jakie ustawienia pompy obiegowej wybrać?
Dobór pompy obiegowej – która najlepsza?