Kontakt

Jakie ustawienia pompy obiegowej wybrać?

pompa cyrkulacyjna grundfos

Pompa obiegowa jest podstawowym elementem niemal każdej instalacji centralnego ogrzewania (C.O.) oraz ciepłej wody użytkowej (C.W.U.). To właśnie pompa pomoże Ci zaoszczędzić zużycie wody oraz prądu, dzięki czemu Twoje rachunki będą niższe. Jednak nawet najlepsza pompa nie spełni swojej funkcji, jeśli nie będzie odpowiednio ustawiona. Dlatego zobacz, na co zwrócić uwagę, aby pompa obiegowa spełniła swoje zadanie w 100%.

Pompa obiegowa – charakterystyka

Zadaniem pompy obiegowej jest szybkie i sprawne włączenie ciepłej wody do wszystkich poborów ciepła. Poza podstawową funkcją pompa obiegowa np. Grundfos może mieć dodatkowe udogodnienia, które uruchamiają się automatycznie, dzięki czemu pompa jest wydajniejsza, bardziej ekonomiczna, a do tego wydłuża się jej czas eksploatacji. Jedną z funkcji może być zatrzymanie pompy w momencie, w którym brakuje przepływu czynnika.



Jest to zabezpieczenie chroniące pompę przed uszkodzeniem. Inną ważną funkcją, na którą należy zwrócić uwagę jest
automatyczne odpowietrzanie, które zapobiega blokadzie wału silnika.

W ten sposób możesz szybko zareagować i zminimalizować straty.
Automatyczny powrót do ustawień jest wybawieniem wtedy, gdy nastąpi zanik napięcia. Natomiast czujniki temperatury kotła mogą ochronić Twoją instalację przed zamarznięciem.

sanpol rejestracja

Sterowanie pompą obiegową 

Ustawienie pompy cyrkulacyjnej jest bardzo ważne. Dlatego wybierając tę do swojej instalacji, zwróć również uwagę na sposób sterowania, dzięki czemu będziesz mógł łatwo i wygodnie zmienić i dostosować parametry do potrzeb Twojego domu. Na rynku dostępne są:

  • pompy z zewnętrznym sterowaniem – są to urządzenia, które automatycznie włączają i wyłączają pompę zgodnie z ustawioną temperaturą. Sterownik pompy współpracuje z instalacjami, które są wyposażone w kocioł węglowy lub gazowy bez układu sterującego pracą pompy. To właśnie sterownik posiada czujnik, który mierzy temperaturę wody.

    W przypadku instalacji C.O. z kotłem gazowym należy pamiętać o tym, że temperatura na regulatorze powinna być niższa niż temperatura na termostacie kotła centralnego ogrzewania. Ustawiając temperaturę wyższą niż punkt rosy, unikniesz pocenia się kotła w trakcie podgrzewania się wody w instalacji centralnego ogrzewania;

  • pompy z elektronicznym sterowaniem – wybierając pompę sterowaną elektronicznie masz pewność, że jest to rozwiązanie generujące oszczędności. Właściwie ustawienie pompy sprawia, że w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, urządzenie może mieć od 2 do 5 razy mniejsze zapotrzebowanie na energię, nie tracąc przy tym wysokości podnoszenia, a to przekłada się na realne oszczędności finansowe. Elektroniczne sterowanie jest rozwiązaniem „inteligentnym”.

    Wyposażone jest w sterownik mikroprocesorowy, którego zadaniem jest analiza parametrów oraz warunków pracy. Na podstawie uzyskanych danych, możesz precyzyjnie ustawić takie parametry jak moment obrotowy pompy, wydajność czy zużycie elektryczności. To wszystko przekłada się nie tylko na większy komfort użytkowania, ale też na wydajność i żywotność samej pompy obiegowej.

Pompy sterowane elektronicznie są droższe, jednak jest to inwestycja, która zwraca się już po około 2 latach użytkowania. Jest to stosunkowo krótki okres, dlatego warto zdecydować się na to rozwiązanie.

Jak właściwie ustawić pompę obiegową

Jak wspomnieliśmy na początku, nawet najnowocześniejsza pompa obiegowa nie spełni Twoich oczekiwań, jeśli nie będzie ona odpowiednio ustawiona. Może to doprowadzić do sytuacji, w której potencjał pompy nie będzie wykorzystany w 100% ale też, zamiast przynosić oszczędności pompa zacznie generować straty.

Ze względu na oszczędność energii podczas eksploatacji, zastosowanie płynnej regulacji prędkości unormowane jest unijną dyrektywą ErP. Dodatkowo źle ustawiona pompa może generować hałas, który znacząco wpłynie na Twój komfort podczas przebywania w doku.

Na szczęście nowoczesne pompy posiadają sterowniki, które sprawiają, że pompę obiegową możesz łatwo ustawić według kilku parametrów. Jest to między innymi regulacja ciśnienia, stała prędkość obrotowa czy różnica temperatur.

Stała różnica ciśnienia pompy obiegowej (Dp-c)

Stała różnica ciśnienia jest jednym z najczęściej stosowanych trybów służących do ustawienia pompy. Jest to dość proste. Należy zmierzyć bieżącą różnicę ciśnienia, a następnie porównać ją z wartością zadaną. Różnicę koryguje się zmniejszając lub zwiększając prędkość obrotową.

Ten sposób ustawienia pompy sprawdzi się wtedy, gdy odnotowuje się dużą stratę ciśnienia na odbiornikach typu ciepła-chłodu w stosunku do oporów liniowych.

Proporcjonalna regulacja pompy obiegowej (Dp-v)

W regulacji proporcjonalnej różnica ciśnienia zmienia się w zależności od wielkości przepływu, według wzoru:

0,5 x Hs - Hs

gdzie Hs – wysokość ssania

Wspomniana zmiana różnicy ciśnienia jest wprost proporcjonalna do kwadratu prędkości, która może ulec zmianie na przykład poprzez zamknięcie zaworów termostatycznych. Poznasz ją bez trudu po stromych krzywych – rosną one do pewnego momentu, a następnie opadają.

Jest to doskonale widoczne na przykładzie instalacji grzejnikowej wyposażonej w głowice termostatyczne. W każdym pomieszczeniu jest inna odległość między grzejnikiem a źródłem ciepła w związku z czym opory przepływu na każdym odcinku będą różne.

Zamknięcie głowicy grzejnika powoduje spadek przepływu oraz opór przepływu. Proporcjonalna regulacja pompy obiegowej automatycznie dostosuje zmianę parametrów do zmian w instalacji. W takim przypadku zmniejsza się wysokość podnoszenia pompy, zachowując przy tym odpowiednie ciśnienie dyspozycyjne.

Stałoobrotowa regulacja pompy obiegowej

Regulacja stałoobrotowa jest dobrym rozwiązaniem dla instalacji, które nie posiadają elementów regulacyjnych, a jednocześnie wymagają stałego przepływu. W takim przypadku ustawia się optymalną dla konkretnej instalacji charakterystykę stałoobrotową.

Należy tutaj podkreślić, że prędkość obrotowa musi być ustawiona bardzo precyzyjne, tylko wtedy pompa zachowuje się jak pompa jednobiegunowa. Dzięki czemu możesz uniknąć niewłaściwej pracy w sytuacji, gdy pompa w Twojej instalacji jest źle dobrana, na przykład jest za duża.

Stałotemperaturowa regulacja pompy obiegowej

Regulacja stałoobrotowa polega na zachowaniu stałej temperatury na zasilaniu. Oznacza to, że pompa reguluje wielkość przepływu, dzięki czemu jest on dostosowany do bieżącego zapotrzebowania energii. Monitorowanie temperatury wody uzależnione jest od miejsca umieszczenia pompy. Jeśli jest to przewód powrotny, to pompa utrzymuje stałą temperaturę, dzięki wbudowanemu przetwornikowi.

W przypadku przewodu zasilającego niezbędnie jest montaż dodatkowego przetwornika, który podłącza się do modułu sterującego. W porównaniu do sterowania ciśnieniowego regulacja temperatury wymaga dłuższego czasu reakcji, jednak jest ona z powodzeniem wykorzystywana do zapewnienia właściwej cyrkulacji ciepłej wody użytkowej.

Zobacz też:

Jak działa pompa obiegowa?
Czy pompa obiegowa może wpłynąć na energooszczędność instalacji?
Sterowanie obiegami grzewczymi w systemach pomp ciepła STIEBEL ELTRON
Dobór pompy obiegowej – która najlepsza?