Jak odkamienić baterię termostatyczną?
Woda, z której na co dzień korzystasz w swojej łazience, często zawiera wysoką zawartość minerałów, szczególnie wapnia i magnezu. To one są główną przyczyną pojawiania się nieestetycznych osadów z kamienia, a nawet problemów z przepływem wody. Jak odkamienić baterię termostatyczną, aby dobrze wyglądała i nic nie przeszkadzało w jej prawidłowym działaniu?
Wybierz nowoczesną baterię termostatyczną
Jeśli jeszcze stoisz przed wyborem baterii termostatycznej, to możesz wybrać taki model, który będzie łatwy w czyszczeniu. Zwróć zatem szczególną uwagę na wysokiej jakości materiały wykonania, precyzyjny projekt oraz rozwiązania technologiczne ułatwiające czyszczenie. Baterie termostatyczne często wyposażone są w powłoki, które zapobiegają osadzaniu się kamienia lub umożliwiają szybkie usunięcie osadu za pomocą zwilżonej ściereczki. U Hansgrohe taka technologia nazywa się QuickClean. Wybierając model, który jest w nią wyposażony, znacznie zaoszczędzisz czas na sprzątaniu łazienki. Jak podaje sam producent, proste przetarcie miękką ściereczką zazwyczaj wystarczy, aby pozbyć się większości powstałych zabrudzeń.
W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują nowoczesne panele z przyciskami, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych baterii termostatycznych. Zamiast pokręteł i kurków masz do dyspozycji intuicyjne przyciski. Wiele takich produktów znajdziesz w ofercie marki Hansgrohe. Tego typu rozwiązania mają znacznie mniej elementów wystających, co minimalizuje miejsca, w których może gromadzić się kamień.
Jeśli zależy Ci na łatwej w utrzymaniu czystości powierzchni, zwróć uwagę na gładkie i jednolite baterie termostatyczne. Modele bez zakamarków, ozdobnych detali czy wypukłych elementów są znacznie prostsze do wyczyszczenia.
Nie masz już możliwości wymiany armatury? W takim razie zobacz dalszą część artykułu, z której dowiesz się, jak wyczyścić baterię termostatyczną.
Odkamienianie kwaskiem cytrynowym krok po kroku
Jednym z najpopularniejszych i zarazem najskuteczniejszych sposobów na odkamienienie baterii termostatycznej jest wykorzystanie kwasku cytrynowego. Doskonale radzi sobie z kamieniem, a dodatkowo jest przyjazny dla środowiska i nie niszczy gładkiej powierzchni. Możesz zakupić gotowe łagodne środki czyszczące dostępne w sklepach lub przygotować własny roztwór w domu.
Jak odkamienić baterię termostatyczną?
- Rozpuść 1-2 łyżki kwasku cytrynowego w szklance ciepłej wody.
- Zanurz w tym roztworze ściereczkę lub gąbkę i nałóż ją na miejsca pokryte kamieniem na baterii.
- Pozostaw na kilka minut, aby kwas cytrynowy mógł rozpuścić osad.
- Po tym czasie przetrzyj baterię gąbką, a następnie spłucz czystą wodą.
Do mocniejszych osadów z kamienia możesz wykorzystać więcej kwasku cytrynowego, tworząc kompresy z mokrej ściereczki albo nasączonych ręczników papierowych. Spróbuj też przedłużyć czas pozostawienia roztworu na baterii łazienkowej.
Do tego regularnie przemywaj powierzchnię, a także wycieraj ją do sucha po każdej kąpieli lub umyciu rąk. Regularne usuwanie wilgoci to prosty, ale pomocny nawyk. Pamiętaj, aby stosować miękkie ściereczki, najlepiej z bawełny albo mikrofibry. Unikaj ostrych gąbek, szczotek i ściereczek z mikrofazy, które mogą porysować powierzchnię.
Jak odkamienić perlator w baterii termostatycznej?
Nowoczesne baterie termostatyczne, takie jak ma w ofercie Hansgrohe, mają bardzo proste do wyjęcia perlatory. Dzięki temu ich odkamienianie i czyszczenie z zabrudzeń jest bardzo proste. Warto to robić regularnie, bo mocne osady mogą nawet wpłynąć na problemy z płynnym przepływem strumienia wody.
- Delikatnie odkręć perlator. W większości baterii możesz to zrobić ręcznie, ale jeśli osad z kamienia jest bardzo twardy, użyj klucza. Zabezpiecz perlator miękką szmatką, aby nie porysować powierzchni.
- Po odkręcenie, rozłóż go na części – zazwyczaj składa się z kilku elementów, które łatwo rozdzielić.
- Zanurz wszystkie części w roztworze z kwasku cytrynowego (przygotowanym tak jak wcześniej) na około 15-20 minut.
- Po upływie tego czasu przetrzyj elementy miękką szczoteczką, aby usunąć resztki osadu.
- Opłucz pod bieżącą wodą i skręć perlator z powrotem na baterii.
Inne domowe sposoby na odkamienianie baterii termostatycznej
Jeśli nie masz pod ręką kwasku cytrynowego, istnieją inne sprawdzone domowe sposoby na odkamienienie baterii termostatycznej. Pamiętaj jednak, aby wypróbować je wcześniej na niewielkiej powierzchni. Dzięki temu zobaczysz, czy dany środek jest bezpieczny.
Co może Ci się przydać?
- Ocet – jeden z najskuteczniejszych domowych środków do walki z kamieniem. Wystarczy, że nasączysz ściereczkę octem i owiniesz nią baterię, a następnie zostawisz na kilkanaście minut. Ocet szybko rozpuści osady. Spłucz powierzchnię wodą i wytrzyj do sucha.
- Soda oczyszczona – najlepiej działa w połączeniu z wodą. Możesz zrobić pastę, którą potem nałożysz na najbardziej widoczne osady z kamienia. Po kilku minutach przetrzyj to miejsce gąbką, spłucz wodą i wytrzyj do sucha.
- Cytryna – dobrze sprawdzi się zamiast kwasku cytrynowego. Możesz przekroić ją na pół i wycierać nią powierzchnię baterii termostatycznej. Naturalny kwas cytrynowy pomoże rozpuścić kamień i dodatkowo przywróci blask armaturze.
Do regularnego czyszczenia możesz też przygotować prosty spray z użyciem wody (ok. 500 ml), octu (ok. 100 ml) i soku z jednej cytryny. Świetnie sprawdzi się do mycia armatury, czyli usuwania pozostałości z mydła, osadów z kamienia oraz nieestetycznych plam.
Jeśli jednak będziesz korzystać ze środków zakupionych w sklepie to pamiętaj o tym, aby były łagodne. Agresywna chemia może uszkodzić powierzchnię, zmatowić ją, a nawet usunąć powłoki ochronne. W pierwszej kolejności zawsze wypróbuj domowe środki czystości.
Zobacz też:
Baterie wannowe – ranking TOP 8 polecanych modeli
Jak dobrać baterię do umywalki?
Baterie termostatyczne - warto czy nie warto?
Bez dotyku, bez marnowania wody – ekologiczne baterie umywalkowe
Baterie podtynkowe krok po kroku